У війні можна перемогти, коли країна їздить на електромобілях

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Олександр Кравцов, співзасновник компанії Electrocars

Україна за останні кілька років зробила чималий стрибок у розвитку ринку електромобілів, ми переживаємо свого роду електромобільне диво. Це відзначають провідні українські й західноєвропейські експерти. Вітчизняними дорогами вже їздять близько 8 тис. електрокарів. В структурі продажів усіх авто частка електромобілів — 4%. І таким показником можуть похвалитися лише 10 країн. Я нещодавно був у США, в Лос-Анджелесі. Так от, частка електромобілів на вулицях цього міста скоро не сильно відрізнятиметься від київської. За кількістю електромобілів ми давно обігнали Польщу та інших сусідів. В нас їх у 10 разів більше, ніж у Росії. Такого рівня електромобілізації за порівняно короткий період вдалося досягти завдяки декільком факторам. Перший — це скасування акцизів, мит і ПДВ на ввезення електричних машин. Другий — системне подорожчання пального. Крім того, вживані електрокари та автівки з двигуном внутрішнього згоряння вже коштують приблизно однаково. Тому жителі великих міст нерідко роблять вибір на користь перших. Так, можна впевнено сказати, що електромобілі в нас стали модними. Однак збільшення ринку цих машин не варто сприймати лише як данину моді чи просування новіших технологій для зручності пересування людей. Все значно серйозніше. Електромобілізація має бути стратегічним напрямком для держави. Завдяки сприянню цьому процесові на державному рівні ми маємо чи не останній шанс вберегти повітря у великих містах від ядучого забруднення, яке є у більшості мегаполісів Європи і С ША. Через те, що транспортна інфраструктура там розвиненіша й у більшої кількості людей є машини, там і рівень загазованості вищий. В У країні кількість автомобілістів почала зростати відносно недавно — останні 10-12 років. І цей тренд триває, тому важливо створити всі умови, щоб майбутнє покоління автомобілістів їздило на електромобілях. І скільки б цих машин на наших дорогах не було, це аж ніяк не вплине на забруднення повітря. Окрім цього, сприяння розвитку електромобілізації — це ефективна протидія російським окупантам. Адже чим більший відсоток електромобілів їздитиме Україною, тим менший попит буде на нафтопродукти, тим менше ми їх закуповуватимемо в Росії та Білорусі. Відтак, і скромніші витрати на це будуть в країни. Ми справді відірвалися у розвитку електромобілізації від країн колишнього “совка”, справді маємо успіхи. Але цей тренд треба підтримувати й готуватися до нових технологічних викликів. Вже не за горами час, коли середній пробіг на одному заряді електромобіля становитиме 300 км замість теперішніх 150 км. Такі зразки вже випробовують відомі автовиробники; мине менше п’яти років, і такі авто їздитимуть нашими дорогами.

“Слід запроваджувати податкові пільги на ввезення екологічних машин на якомога довший період, наприклад, на п’ять років”

А як же готуватися до цього? Та просто — як це роблять і в інших країнах. Варто вивести на новий рівень інфраструктуру, збільшити кількість і різноманіття зарядних станцій. Це недешеве задоволення. Якісна, але повільна станція коштує 50 тис.грн, швидкісна — 700 тис.грн. Тому цілком логічним кроком влади має бути підтримка бізнесу, який займається налагодженням цієї інфраструктури. Щонайменше, таким фірмам треба надати податкові канікули чи субсидії. Така практика виправдала себе свого часу в країнах ЄС та у США. Крім того, слід запроваджувати податкові пільги на ввезення екологічних машин на якомога довший період, наприклад, на п’ять років. Отже, Україна вже запустила двигун змін, процес пішов. Зараз потрібно, прийнявши необхідні закони для розвитку інфраструктури, перейти в режим Drive і якнайшвидше їхати електромобілем подалі від радянських реалій і способу життя Третього світу. Впевнений, у нас все вийде.