Майбутнє ринку електрокарів — в інфраструктурі

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Олег Назаренко, генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів

В Україні зараз трохи більше 4 тис. електромобілів. Найбільша їхня концентрація спостерігається у Києві, Харкові та Дніпрі. В 2016 р. їх було ввезено близько 1200, а торік вдвічі більше — 2446 авто. І цифра росте, адже за січень вже ввезено у 6 разів більше, ніж за аналогічний період минулого року. Швидше за все, в майбутньому кількість електрокарів сягне 10 тис., а то й 20 тис. І такими темпами може досягти 100 тис.

З чим це пов’язано? Прийняття в грудні 2017 р. законопроекту, що передбачає звільнення від сплати ПДВ та акцизу імпорту в Україну електрокарів у 2018 р., несе в собі позитивні ознаки. Адже електромобілі дешевшатимуть, отже, і люди за їхньої константи купівельної спроможності в разі зниження цін на товари купують більше, тобто, таким чином, зростають купівельні можливості. Варто зауважити, що на продажах нових електрокарів скасування ПДВ та акцизного податку позначиться набагато краще, і вони більш здешевіють. Вартість авто, що були у вжитку, не так сильно знизиться, але вони теж трохи здешевіють.

В чому ж причина? Не секрет, що нові електромобілі ввозяться прямими постачами з заводів. В такому разі ніякої “гри” на митниці з митною ціною не існує, оскільки ми добре розуміємо, якщо я, умовно кажучи, прийду на завод KIA, Hundai чи Renault і попрошу: “А зменште-но мені вартість електрокара, а я з вами поділюсь”, такий мій прихід на завод буде, звичайно, сприйнято негативно. Іноземці інакше мислять, а японці — й поготів. У них зовсім інший менталітет. Отже, коли надходять нові електрокари, оплачується повністю і ПДВ, і акциз, і, звичайно, мито. Саме зі скасуванням мита авто здешевіли на 10%, а зі скасуванням ПДВ та акцизу — одразу на 20%.

Щодо вживаних електромобілів. Є таке поняття, як “заниження митної вартості при ввозі вживаних автомобілів”. Це коли якась умовна людина купує на аукціоні в С ША старий електрокар. Тож, якщо вона купує Tesla за, скажімо, $100 тис., у неї виникає план — написати фальшивий інвойс (invoice) та спробувати за хабар розмитнити як авто вартістю $10 тис. Отже, у першому випадку сплачується $20 тис. ПДВ, а в іншому — $2 тис. ПДВ.

“Якщо є попит на послуги — з’являться і пропозиції. Наразі лише найдалекогляднішому підприємцю чи бізнесмену спаде на думку відкривати електрозаправки, оскільки на всю країну занадто мало електрокарів”

Впевнений, і це зрозуміло, що інфраструктура почне інтенсивно розвиватися, коли з’явиться попит на електромобілі. Адже якщо є попит на послуги — з’являться і пропозиції. Наразі лише найдалекогляднішому підприємцю чи бізнесмену спаде на думку відкривати електрозаправки, оскільки на всю країну занадто мало електрокарів. Але коли почнуть купувати більше автомобілів (а я впевнений, що так і буде після скасування ПДВ і акцизу на ввіз), тоді неодмінно варто інвестувати і відкривати зарядні станції для електричних авто. До речі, найближчим часом від Міністерства інфраструктури депутатам буде запропонований законопроект щодо скасування ПДВ при виробництві електрокарів, а також при імпорті й виробництві електрозарядних станцій в Україні.

Таким чином, виникне ще один стимул для потенційних покупців переходити на електричні авто, адже в разі прийняття законопроекту у країні з’явиться достатньо розвинена інфраструктура, і автолюбителі та іноземні гості зможуть вільно подорожувати дорогами України на своїх електрокарах.