business head ads

Два кроки, що змінять ринок електромобілів в Україні

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Електромобілі вже кілька років є однією зі жваво обговорюваних тем в Україні, тоді як шлях диво-апаратів до споживача все більше нагадує дивну криву. З одного боку, наближення стрімке, з іншого — не дуже зрозуміло, коли нарешті відбудеться стик.

Українці, заражені ентузіазмом Ілона Маска, буквально схибнулися на електротязі — немає вихлопних газів, безшумний мотор. Ось вона, здавалося б, альтернатива двигунам внутрішнього згоряння. 75% наших співвітчизників хотіли б купити електромобіль. І навіть активно купують їх.

Правда, поки це лише “нуль з хвостиком” відсотка від загальної кількості автомобілів в країні. Але якщо говорити серйозно, принципових проблем у електромобілів дві: ціна і пробіг без підзарядки акумулятора. Ціна приблизно вдвічі вища, ніж на аналогічну (по комфорту і можливостям) машину з двигуном внутрішнього згоряння. Незважаючи навіть на податкові потурання від парламенту, прийняті наприкінці минулого року. Стимулювати реальний попит, якби держава дійсно була зацікавлена у зміні тренда, могли б субсидії. Але ресурсів у країні поки немає. Втім, навіть компенсація ціни електромобілів у Німеччині — до €4 тис. — не надто суттєва в загальній вартості. Показово, що в 2017 р. з €600 млн, виділених на субсидії в Німеччині, було освоєно лише €16 млн. Друга проблема глобальніша. На стандартній батареї зараз можна проїхати в середньому 300 км. Для далекої поїздки це навряд чи прийнятно. Будь-яку батарею потрібно заряджати, а це не так просто. Батарея досить важка і віднести її на зарядку неможливо. Зарядка в гаражі або у дворі від місцевої мережі (220 В, 12 А, 2,8 кВт) триватиме не менше 30 годин, від трифазної мережі (400 В, 16 A, 11 кВт) — 8 годин. Таких можливостей у більшості будинків немає. Як немає й потрібної кількості зарядних станцій в потрібних місцях на шляху проходження.

Існують, звичайно, і скромніші варіанти електромобілів. Вони, природно, дешевше Tesla і розраховані на городян, що проїжджають за день по 50-75 км — до роботи і назад. Їм однієї зарядки акумулятора на день вистачає. Теоретично акумулятор можна заряджати вночі біля будинку і вдень поруч із офісом. Щоправда, у “спальних” районах це малореально з технічних причин, а головне — в усіх електромобілів однакові проблеми з підзарядкою.

Тому державі й місцевій владі слід передусім сконцентруватися на інфраструктурі. Наприклад, одним з рішень може бути внесення поправок до Правил будівництва об’єктів, які б зобов’язали встановлювати зарядки для електромобілів на всіх громадських парковках. А нові торговельні центри без них не змогли б бути введеними в експлуатацію. Це рішення могло б дати серйозний імпульс розвиткові зарядної інфраструктури в країні. Принаймні, в містах-мільйонниках. Це б створювало відчуття доступності зарядної інфраструктури.

Обмеження доступу на певні території автомобілів з двигунами внутрішнього згоряння також сприяло б швидшому переходу до електромобілів. Ну і найнепопулярніший захід — заборона паркування звичайних автомобілів поруч із заправками для електромобілів. Цей захід виключив би ситуації, коли електрокари не можуть зарядитися, тому що зайняте паркувальне місце поряд із зарядкою. Подібне було з місцями для транспорту людей з обмеженими можливостями біля супермаркетів і торговельних центрів.

Але, незважаючи на складності, майбутнє вже прийшло, і нам слід готуватися і вирішувати ці питання. Інакше може так статися, що споживані машини з єврономерами на наших дорогах можуть здатися нам квіточками.