“Краще мати сто людей, які тебе люблять, ніж мільйон людей, яким ти подобаєшся”

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Андрій Вербицький, генеральний менеджер Airbnb у Центральній і Східній Європі, Туреччині, Ізраїлі та Росії

Бізнес на емоціях — це, напевно, головний фактор нашого успіху. Нам вдалося збудувати міц­ний фундамент довіри. Взагалі, ми працюємо у сфері “shared economy”, економіки спільного споживання. Але багато хто на­зиває це “trust economy”, тому що без довіри цей бізнес не працює.

Яким чином створюється такий фундамент і скільки триває цей процес? У цьому і полягає головний “смак” нашої системи. Наприклад, серед членів спіль­ноти Airbnb абсолютно відсутня анонімність. Кожен користувач має профіль з реальними фото та прив’язкою до акаунтів у соціаль­них мережах, з аутентифікованим паспортом та прикріпленим банківським рахунком. І, як ми іноді шуткуємо, у разі чого нам відомо, де ви живете. Також у профілі є реальні реакції та відгу­ки попередніх мандрівників. Так, кожен користувач сайту бачить абсолютно незнайому людину, але водночас він знає, що сис­тема довіряє цьому “чужинцю”. Загалом така система побудо­ви репутації дозволяє досягти дуже високого рівня довіри між членами нашої спільноти. Часто він перевищує рівень довіри до колег, з якими ми щодня прово­димо купу часу.

Хоча коли ви обираєте саме таку стратегію розвитку, з’являються і певні ризики. Треба розуміти, що це гра в довгу. Знаєте, це схоже на літак, який дуже довго готується до зльоту. Але коли він вже злетів, то наздогнати його дуже складно. Мережа користувачів, які вірять одне одному, створюється дуже і дуже довго. А от коли все вже збудовано, з’являється певний бар’єр для конкурентів, які на­магаються вас наслідувати. Але здолати його вони вже не можуть.

Теоретично з таким підходом кількість користува­чів, які можуть долучитися до спільноти, обмежена. Але наша місія — “belong anywhere”, тобто “будь усюди, як вдома”. Нам здається, що це дуже людяна тема. Можливо, не всі це усвідомлюють, але у кож­ного є така потреба. Рано чи пізно люди до цього приходять. І нам здається, що “belong anywhere” підходить 7 млрд людей на цій планеті. Тому питан­ня нестачі клієнтів для нас неактуальне.

Звичайно, існує певна кількість зовнішніх викликів. Є питання і роботи зі стейкхолдерами, і розвитку. Але основні проблеми зосереджені навколо вну­трішньої зрілості компанії, необхідності постійної адаптації до нових викликів та потреб. Оскільки наш бізнес та кількість співробітників щорічно подвоюється, кількість процесів теж збільшується. Тому доводиться постійно переглядати систему зв’язків, моделей, KPI. Це постійний процес само­вдосконалення, який коштує певних ресурсів.

“Система побудови репутації Airbnb дозволяє досягти дуже високого рівня довіри між членами нашої спільноти. Часто він перевищує рівень довіри до колег, з якими ми щодня проводимо купу часу”

Наша компанія залучає співробітників, які вірять у її місію та постійно адаптуються до нових умов. У нас є чотири головні цінності: адаптація, місія, необхідність бути “хорошим хазяїном” для всіх — і для колег, і для клієнтів, і для будь-кого. Також ми по­стійно намагаємося допомогти, вирішити їх питання.

І знову мова йде про побудо­ву стосунків на емоціях, про об’єднання довкола великих цінностей. Ми розуміємо: єди­не, що буде з нами постійно, — це зміни. І ці зміни “тасувати­муть” нас у різних форматах, але всі ми стоятимемо на твердому фундаменті спільних цінностей. Так, наша структура може змінюватися з року в рік, але ми йдемо у потрібному напрямку.

Ми присутні у 191 країні, у най­віддаленіших куточках плане­ти — від Сан-Франциско до Вла­дивостока. Хоча я впевнений, що питання не у кількості, а у якості. А вже якість дає кількість. Нехай ми зараз зробимо нашу маленьку роботу, але на “п’ять балів”, і це стане основою для величезної кількості можли­востей у майбутньому. Колись давно, ще на самому початку Airbnb, один ментор сказав на­шому засновнику: “Краще мати сто людей, які тебе люблять, ніж мільйон людей, яким ти подобаєшся”. Тож ми працюємо над тим, щоб нехай і сто людей, були в нас закохані.