У режимі перезавантаження

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

HR-напрямок знову стає стратегічним у структурі корпорацій

Увесь світ змінюється. Глобалізуються проблеми, що змінюють компанії та ринок праці. Саме тому HR-напрямок знову стає стратегічним у структурі корпорацій.

Наприклад, половина з 397 нових топ-менеджерів, котрі у 2016 р. поповнили склад рад директорів компаній, що входять у розрахунок індексу Standard&Poor’s 500, були жінками і представниками нацменшин, ідеться в звіті рекрутингової компанії Spencer Stuart.

Показник є максимальним з 1998 р., коли почалася публікація даного звіту. Голова північноамериканського відділу Spencer Stuart Джулі Хемброк Даум зазначає, що частково активне залучення до керівництва жінок і представників нацменшин є наслідком тиску з боку акціонерів.

Проте прагнення урізноманітнити гендерний та етнічний склад правління призводить до того, що керівні посади отримують не найдосвідченіші управлінці. Так, 45% нових директорів минулого року не мали досвіду роботи в раді директорів компаній, акції яких котуються на біржах.

Дослідження також показує, що відсоток генеральних директорів компаній з індексу S&P 500 (37%), які входили до правління інших фірм, був рекордно низьким.

Десять років тому цей показник становив 52%. Крім того, вперше суміщення посад голови ради директорів і CEO спостерігалося менш ніж у половини компаній, що входять в розрахунок індексу.

З сейлзами питання в світі ще болючме. За підсумками 2017 р. річний відтік сейлзів досягне 27% — майже вдвічі вище, ніж в середньому по всім професіям. У багатьох галузях середній строк роботи продавця — менше двох років.

Добре, коли звільняється слабкий, але якщо йде сильний, прямі й непрямі витрати компаній зростають. Щорічно лише в США бізнес витрачає $15 млрд на підвищення кваліфікації торгового персоналу і ще $800 млрд — на програми стимулювання.

Відтік знижує рентабельність цих інвестицій. Плинність кадрів негативно позначається на обсязі продажів: поки компанія шукає заміну людині, яка звільнилася, її роботу ніхто не виконує, а новачкові доводиться починати з азів та заново налагоджувати відносини з клієнтами.

Якби керівник визначав, хто з кваліфікованих фахівців перебуває на межі звільнення і міг їх утримати, втрат було б менше.

До глобальних проблем в Україні додаються ще й демографічні та економічні. Все більше молодих фахівців з новою західною освітою або залишаються працювати за кордоном, або переїжджають на роботу до інших країн.

Безвізовий режим надав можливість й менш кваліфікованим трудовим мігрантам виїжджати до країн ЄС у пошуках легальної та нелегальної роботи.

У Польщі український робітник може заробляти в 4-5 разів більше, ніж удома, збираючи овочі чи фрукти, працюючи на будівництві. Місцеві компанії можуть реєструвати українців на шість місяців, але багато хто продовжує жити і працювати в Польщі незаконно.

Низька народжуваність та трудова еміграція українців вже призвели до гострого дефіциту робочої сили в країні.

За оцінками експертів, протягом наступних 10 років економіці України знадобиться до 2,5 млн робітників. Тому компанії вже починають напрацьовувати програми, які зможуть забезпечити їм стрімкий ріст у майбутньому.

Журнал БІЗНЕС разом з Асоціацією фахівців з управління персоналом HRForum спробували визначити кращих роботодавців країни та тих, хто в Україні розробляє стратегії з управління людськими ресурсами.

В’ячеслав Мироненко,
головний редактор
журналу БІЗНЕС