“Валютою майбутнього будуть дані. І вона замінить діючі “нафтові” валюти”

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Ольга Устинова,
генеральний директор компані “Vodafone Украна”

 Останні кілька років Big Data — найпопулярніше словосполучення, яке всі використовують, як вважають за потрібне. Приблизно те ж саме років три-чотири тому було з Інтернетом речей (IoT).

Але насправді тільки зараз бізнес і державні структури починають розуміти, що володіють величезними обсягами даних, які можна монетизувати і які можуть бути корисними при прийнятті правильних бізнес-рішень.

Телеком, напевно, одна з галузей, яка збирає величезний масив даних про своїх клієнтів. Здебільшого ми використовуємо цю інформацію для власних потреб, робимо CRM-акції, створюємо моделі відтоку абонентів, намагаємося прогнозувати поведінку наших клієнтів в майбутньому. Але все це поки на початковій стадії.

Якщо говорити про Big Data загалом — це нова галузь, яка буде затребувана найближчим часом. Ми розуміємо, що близько 80% існуючих бізнес-моделей до 2020 р. зазнають дуже значних змін, будуть автоматизовані.

І це вже ні в кого не викликає питань. Єдиний нюанс: ще є якийсь внутрішній опір, небажання прийняти факт, що багато рішень буде приймати штучний інтелект на підставі тих же великих масивів даних. Тому, звичайно, з урахуванням цього факту і потрібно перебудовувати бізнес-моделі.

Зараз дуже модно бути “айтіш­ником”. Чудові, дуже затребувані IT-фахівці — одна з переваг нашої країни. Ще одна спеціаль­ність, зліт якої ми побачимо, — це саме аналітики Big Data.

Вони допоможуть вивести Україну на певний рівень, щоб ми могли конкурувати і створювати правильні продукти, бути в трендах і навіть йти в ногу з державними бажаннями.

Наведу простий приклад. Всі пам’ятають кейс з Шулявським мостом, який “втомився”. Зараз вже існують бездротові сенсори, за допомогою яких зчитує­ться вся необхідна інформація про стан мосту, навантаження, стан конструкцій.

На основі цих даних можна легко прий­мати рішення, коли цей міст слід ремонтувати, які обсяги інвестицій для цього будуть потрібні, створювати абсолютно прозорі умови для ведення бізнесу. Такого роду проекти вже реалізовані.

Аналіз великих обсягів даних дозволить суттєво посилити медицину. Вже зараз, аналізуючи величезний масив інформації, той же штучний інтелект може вибрати більш правильні схеми лікування, ніж людина.

І це ще один приклад того, що в майбутньому все більше рішень буде переходити до штучного інтелекту. Ця історія “злетить” буквально за рік-два. Але потрібні бази даних для аналізу, потрібна інформація для прий­няття тих чи інших рішень.

У нас є кейс мережі магазинів косметики, якій ми показали, де краще відкривати нові точки продажів. Ці напрацювання ми взяли і для себе, коли шукали локації для відкриття торгових точок для власної роздрібної мережі. Виявилося, що кращі місця для нових магазинів не завжди знаходяться в центрі міста.

Big Data можна розглядати по-різному. Найчастіше телеком використовує їх більше для власних потреб: CRM, поведінкові моделі. Але вся ця історія здебільшого розрахована на тривалий період часу. Один з факторів, який робить Big Data дуже перспективними, — це розвиток IoT, де буде багато зв’язків між пристроями.

Величезний крок у цій сфері буде зроблений, коли законектяться мільйони пристроїв і величезний масив даних про них перетвориться на абсолютно нову валюту. Валютою майбутнього стануть дані. І вона ось-ось замінить діючі “нафтові” валюти.