Законопроєкт №1210 загрожує Україні втратою мільярдів доларів інвестицій, — експерт

Новини
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Податкові новації, передбачені законопроєктом № 1210, загрожують енергонезалежності України і призведуть до мільярдних інвестиційних втрат.

Таку думку висловив директор економічних програм Українського інституту майбутнього, співінвестор БІЗНЕС100 Анатолій Амелін на своїй сторінці у Facebook, інформує БІЗНЕС.

Він повідомив, що Україна посіла перше місце в Європі за кількістю працюючих бурових верстатів і друге місце за запасами газу.

За його словами, цього вдалося досягнути, зокрема, за рахунок зниження ренти на видобуток природного газу на нових свердловинах з 12% до 29%. "І по закінченню трьох років Україна посіла перше місце в Європі за кількістю працюючих бурових верстатів. У Раді хочуть скасувати стримуючу ренту, про що є цілий рядок у законопроєкті №1210. Що цікаво, ставки виростуть для нових свердловин. Виникає логічне запитання, а чи будуть вони тепер в принципі?, — написав Амелін. При цьому він зазначив, що середня глибина буріння в Україні становить більше 3 км, а вартість однієї свердловини складає більше $5 млн.

"Черги інвесторів не було. У мене є питання: 1. Хто-небудь оцінює ефект від підняття ставки і припинення інвестицій? 2. Хтось порівнював потенційне зростання надходжень до бюджету від підвищення ренти з тим на скільки зростуть надходження при повному забезпеченні України себе вуглеводнями? 3. Хтось рахував збиток від того, що інвестори, які прийшли на одні умови, змушені будуть піти з України, розірвати контракти?", — висловив обурення експерт.

Він додав, що намагаючись таким чином наповнити бюджет на пару мільйонів гривень, Україна ризикує втратити мільярди доларів інвестицій і "вбити шанс на енергетичну незалежність".

"Для енергетичної незалежності по газу нам потрібні інвестиції $3-5 млрд, по нафтопродуктах — $12-14 млрд", — зазначив Амелін.

Нагадаємо:

  • 30 серпня 2019 року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №1210, який, крім іншого, пропонує змінити підхід до формування бази оподаткування при підрахунку рентних платежів.
  • У грудні 2017 року Верховна Рада внесла зміни до Податкового кодексу, якими з 1 січня 2018 року знизила ставку ренти на видобуток природного газу на нових свердловинах в залежності від їх глибини з 29% до 12% (до 5 тисяч метрів) і з 14% до 6% (понад 5 тисяч метрів), що стало важливим кроком на шляху залучення великих інвестицій у газовидобувну галузь України. Також парламент ввів заборону на підвищення цих ставок на 5 років – до 2023 року.