Енерговиробники скаржаться на невиплати за «зеленим» тарифом. «Гарантований покупець» пояснив ситуацію

Новини
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Постачальники «зеленої» енергетики стверджують, що державне підприємство «Гарантований покупець» вкотре не виконало свої зобов’язання і не компенсувало вартість згенерованої ними електроенергії. 

Про це стало відомо з повідомлень директорів компаній, що працюють у сфері ВДЕ, інформує БІЗНЕС.

За їхніми словами, після впровадження нового ринку електроенергії почались проблеми щодо виконання державою своїх зобов’язань. Зокрема, вони стверджують, що ні старий покупець ДП «Енергоринок», ні новий «Гарантований покупець» не виконують своїх зобов’язань перед постачальниками енергії з альтернативних джерел.

«Це суттєво підриває інвестиційну привабливість України та вже поставило під загрозу реалізації низки масштабних інвестиційних проектів від міжнародних інвесторів», –заявляють постачальники «зеленої» енергетики.

У коментарі БІЗНЕСу директор ДП «Гарантований покупець» Костянтин Петриковець визнав проблему невиплат за «зеленим» тарифом, але запевняє, що це залежить не від держпідприємства.

«Це не ми створюємо таку ситуацію. Є рішення Окружного суду, яке зупинило дію тарифів НЕК «Укренерго», в яких передбачено джерело для компенсації «зелених». У зв`язку з цим рішенням ми не отримали коштів від НЕК «Укренерго» і, відповідно, не змогли доплатити до тих розмірів, які ми повинні були сплатити «зеленим», – пояснює Петриковець.

За його даними, на сьогоднішній день борг перед постачальниками «зеленої» енергетики складає близько 1 млрд грн.

Директор держпідприємства також повідомив, що для вирішення проблеми розрахунків з виробниками «зеленої» енергії було подано апеляційну скаргу на рішення Окружного суду, а також клопотання про прискорення розгляду цієї справи. Тому, як зазначає Петриковець, все залежатиме від подальних рішень суду.

Нагадаємо:

  • 1 липня в Україні запрацювала нова модель ринку електроенергії. Ціни на електроенергію більше не встановлює державний регулятор НКРЕКП: відтепер виробники продають  свій товар за двосторонніми контрактами на вільному ринку.
  • Наприкінці червня Окружний адмінсуд Києва задовольнив клопотання «Нікопольського заводу феросплавів», що належить олігарху Ігорю Коломойському, та призупинив постанови НКРЕКП про встановлення на друге півріччя 2019 року тарифів для оператора системи передачі електроенергії НЕК «Укренерго».
  • В «Укренерго» заявили, що через вказане рішення суду виробники електроенергії з відновлювальних джерел енергії не зможуть отримати свою компенсацію і це призведе до колапсу на енергоринку.
  • 22 липня був поданий новий позов щодо скасування постанови НКРЕКП, яка регулює встановлення тарифу на передачу електроенергії магістральними та міждержавними мережами з 1 серпня 2019 року.  Учасники енергоринку попереджають, що якщо суд призупинить дію і цієї постанови, то буде заблокована фактично робота всього нового ринку електроенергії.
  • Згідно з даними, опублікованими на сайті Міненерго, щорічні виплати за вироблену електроенергію за «зеленим» тарифом з урахуванням об’єктів, введених в експлуатацію до 2021 року, становитимуть 1,8 млрд євро.