Земля за відкат: мерія Чернігова проти підприємців

Новини
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Українські закони наповнені красивими деклараціями, якими вміло користуються корупціонери та бюрократи. «Земля є найбільшим багатством українського народу», - звучить красиво, але пустопорожньо. За статтею 13 Конституції від імені міфічного народу право власності на землю реалізують конкретні бюрократи державної влади та місцевого самоврядування. Але чи є місцева влада ефективним розпорядником землі?

 

Дозвіл у чиновника слід брати, навіть якщо ви є власником будови і змінюєте цільове призначення землі під об’єктом. Наприклад, якщо з промислового цеху ви робите виставковий центр. Цим шляхом йде чернігівське ВАТ ЧРМЗ «Жовтневий молот», який вже більше 10 років отримує дозвіл у міської влади на земельну ділянку площею 3,7625 га. Отримання дозволів на оренду прилеглих територій відкриває шлях до інвестицій у об‘єкт на сотні мільйонів гривень. Уявіть, що в Чернігові свій виставково-торговий центр відкриває IKEA…

Земельна історія «Жовтневого молоту» налічує безліч листів до Чернігівської міської ради та відділу земресурсів, починаючи з 2004 року. Також по цій справі є вже декілька судових рішень, що розкривають суть проблеми.

В останнє «Жовтневий молот», звертався до Чернігівської МР в червні 2018 року із заявами про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою потрібної ділянки. Цей проект є необхідним для подальшого укладання договору оренди. Чернігівська МР надала дозвіл розробити проект землеустрою до 01 березня 2018 року.

З метою створення необхідної документації «Жовтневий молот» уклав з інженером-землевпорядником договір. Однак в ході виконання робіт було виявлено розбіжність між планами Держгеокадастру та Управлінням земельних ресурсів. Ця обставина ускладнила та затримала процес підготовки та подання на затвердження проекту. 

Про вказані обставини «Жовтневий молот» повідомив Управління земельних ресурсів Чернігівської МР. Листом від 20.03.2018 вказане управління погодило розроблений проект «Жовтневого молоту». Але Чернігівська МР 31.05.2018 відмовила у наданні дозволу на розробку вже погодженого проекту землеустрою…«у зв’язку з порушенням термінів виконуваних робіт». Це рішення було скасовано Чернігівським окружним адміністративним судом 21.11.2018 року.

Усі суди одностайно трактують закон на користь «Жовтневого молоту», включно справи, де Чернігівська МР нарахувала борги за землі, які «Жовтневий молот» не використовує, бо не може оформити оренду. Не дивлячись на низку програних спорів, мер Чернігова Анатолій Атрошенко публічно звинувачує «Жовтневий Молот» у не сплаті податків та орендної плати і вимагає у підлеглих «вирішити питання». Особливий цинізм в тому, що для сплати необхідних платежів потрібен договір, укладання якого влада Чернігова відверто саботує.

12189 9

БІЗНЕС надіслав офіційні запити до Чернігівської міської ради. Ми запитали, на яких підставах вони не дають дозволу на оренду земельної ділянки «Жовтневому молоту» і скільки коштів чернігівської громади ЧМР витратила на адвокатів та судові збори в нескінченних спорах. Але Рада проігнорувала наш запит, порушивши Закон «Про доступ до публічної інформації». Ми, натомість, Закон ігнорувати не будемо, і БІЗНЕС вимагатиме відповідей у Чернігівської МР в адміністративному порядку.

Ця історія, насправді, є поширеною схемою: по всій Україні місцева влада вчиняє тиск на бізнес задля отримання хабарів. Фактично, влада Чернігова на чолі з мером дає зрозуміти підприємцям, що без відкатів дозволу на оренду землі вони не отримають.

Шляхами вирішення подібних конфліктів може бути публічна боротьба з корупцією на місцях з залученням ЗМІ. Довший шлях - примусове позбавлення місцевої влади дискреційних повноважень щодо дозволів на землю. Бо такі питання повинні вирішувати не умовні Атрошенки з їх корупційними вимогами, а програмне забезпечення. Підприємець надає пакет необхідних документів та сплачує мито, – далі робот, а не Атрошенко видає дозвіл. Бізнесмен платить податки – мер звітує за витрати або відповідає по закону.