МВФ попереджає: послаблення глобальної експансії до 3,6%

Новини
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

МВФ прогнозує, що зростання у розвинутих країнах сповільниться з 2,3% у 2018 році до 2,0% у 2019 році та 1,7% у 2020 році.Для ринків, що розвиваються, та груп економік, що розвиваються, очікується, що темпи зростання становитимуть 4,5% у 2019 році (з 4,6% у 2018 році), а потім покращаться до 4,9% у 2020 році.

 

Якщо говорити про глобальну економіку, то світова експансія у 2018 році послабилася. Глобальний ріст за 2018 рік оцінюється в 3,7 відсотки, як і в прогнозі World Economic Outlook (WEO), а у 2017 ріст був 3,8%.
Проте прогнози на наступні роки більш втішні на наступні роки. Прогнозується, що глобальна економіка зросте на 3,5% у 2019 році і на 3,6% у 2020 році. Цікаво, що фінансовий інститут  у вигляді Світового банку  прогнозували  на ці роки наближення нової світової фінансової кризи. Про це йдеться в доповіді СБ "Глобальні економічні перспективи", передає The Bell.  Пояснюють у СБ це тим, що останні 50 років глобальні рецесії відбувалися раз на десятиліття, а з моменту останнього спаду 2009 року відбулося рівно десять років. І що так само у 2008-2009 роках прогнози виглядали достаньо стабільними, але сталося не так як гадалося. 

  • Цілий ряд тригерів пришвидшують ескалацію торговельної напруги, що може призвести до подальшого погіршення настроїв та з несприятливими наслідками для зростання, особливо з огляду на високий рівень державного та приватного боргу певних країн. Ці потенційні тригери включають виведення  Великої Британії з Європейського Союзу і, більш ніж передбачалося, уповільнення темпів зростання в Китаї.
  • Головним пріоритетом спільної політики для країн є спільне та швидке вирішення торгівельних розбіжностей та політичної невизначеності швидше, ніж подальше поширення шкідливих бар'єрів та дестабілізації вже уповільненної світової економіки. По всій економіці заходи спрямовані на підвищення потенціалу зростання виробництва, підвищення інклюзивності та посилення фіскальних і фінансових буферів в умовах високого боргового навантаження. Зокрема, прогнозується, що зростання у розвинутих країнах буде повільним з 2,3% у 2018 році до 2,0% у 2019 році та 1,7% у 2020 році. Прогноз на 2019 рік на 0,1 відсоткового пункту нижче, ніж у ВООЗ у жовтні 2018 р., в основному через перегляд зниження для зони євро. Для ринків, що розвиваються, та груп економік, що розвиваються, очікується, що темпи зростання становитимуть 4,5% у 2019 році (з 4,6% у 2018 році), а потім покращаться до 4,9% у 2020 році.

 

Ризики

Основними джерелами ризику для глобальних перспектив є результат торгівельних переговорів і фінансові умови, які будуть спрямовані в найближчі місяці. Якщо країни вирішать свої розбіжності без подальшого погіршення торговельних бар'єрів та відновлення ринкових настроїв, то зміцнення довіри та більш легкі фінансові умови можуть посилити один одного та піднімуть зростання економіки. Зокрема, це торгова війна США і Китаю.  Зараз внаслідок вирівнювання торгового балансу (зниження профіциту) Китай втрачає можливість фінансувати американську економіку (через придбання суверенних боргових паперів). Раніше Китай досить активно скуповував американський борг,  який в 2017 році склав $666 млрд. або 3,5% ВВП.,  проте ситуація кардинально змінюється. Про це ми більше писали тут

Товари та інфляція.

Ціни на нафту були нестійкими з серпня, що відображає вплив пропозиції, включаючи політику США щодо експорту нафти з Ірану і, останнім часом, побоювання пом'якшення світового попиту. Станом на початок січня ціни на нафту склали близько $ 55 за барель, а ринки очікували, що ціни залишатимуться на цьому рівні протягом наступних 4–5 років. Ціни на метали та сільськогосподарські товари дещо пом'якшилися з серпня, частково внаслідок послабленого попиту з боку Китаю. Інфляція споживчих цін, як правило, залишалася в останніх місяцях у країнах з розвиненою економікою, але зросла у Сполучених Штатах, де продовжується зростання над-тенденцій. Серед країн з ринками, що розвиваються, інфляційний тиск зменшується зі зниженням цін на нафту. Для деяких це пом'якшення частково компенсувалося проходом знецінення валюти до внутрішніх цін.

 

Потоки капіталу та курси валют.

Оскільки інвестори загалом знижують ризик активів, економіки країн, що розвиваються, відчули чистий відтік капіталу в третьому кварталі 2018 року.
Станом на початок січня, долар США залишається в основному незмінним у реальному ефективному вираженні порівняно з вереснем, євро послабився приблизно на 2 відсотки на тлі більш повільного зростання та занепокоєння щодо Італії, а фунт знецінився приблизно на 2 відсотки, оскільки невизначеність, пов'язана з Brexit, зросла. Натомість, японська ієна зросла приблизно на 3 відсотки. Кілька валют на ринках, що розвиваються, включаючи турецьку ліру, аргентинське песо, бразильський реал, південноафриканський ранд, індійську рупію та індонезійську рупію, здійснили порядок повернення коштів з мінімальних оцінок у 2018 році в серпні-вересні.

 

ОП