Відбувся форум фінансистів «Корпоративні фінанси 2019: тренди, виклики, можливості»

Новини
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

28 лютого у Харкові відбувся форум фінансистів «Корпоративні фінанси 2019: тренди, виклики, можливості». В ході заходу відомі фінансисти, бізнесмени та аудитори проливали світло на реальний стан та перспективи фінансового сектору в українських компаніях.

 

Спікареми було зазначено, що раніше праця бухгалтера полягала у вмінні пройти між «Скіллою і Харібдою», тобто між дотриманням податкового законодавства і прагненням директора отримати вагомий прибуток. З часів 90-х років у сфері фінансів пройшли певні зміни. У фінансового директора, на відмінну від бухгалтера, стимулом є не прагнення його керівництва отримати прибуток, а його власний інтерес і націленість на розвиток підприємства. Для бухгалтера головне, щоб зійшовся баланс, а фінансист шукає певні закономірності в бізнесі, щоб озброїти керівництво аналітичними даними, які зроблять компанію успішною. Бізнес 90-х, 2000-х, і сучасний бізнес в нашій державі - це зовсім різні етапи. Зростав рівень конкуренції, а з нею і рівень необхідної професійності кадрів, особливо в умовах міжнародної конкуренції. Український бізнес вимушений відповідати західним передовим моделям, зокрема і у фінансовій сфері.

В ході дискусій виникло важливе питання: «ким є фінансовий директор зараз?». На думку засновника FGK financial group Сергія Позняка, це стратегічна фігура, що має навички планування і визначає фінансове майбутнє компанії. "Фінансовий директор - це опора добробуту та стабільності компанії" - зазначив бізнесмен.

Схоже бачення мав Сергій Політучій, президент групи компаній «Фактор», він вважає, що фіндиректор – це наче працівник медичної лабораторії, який робить аналізи і каже, що в компанії не так. А директор - це хірург, який на основі отриманих від аналізів даних робить втручання в процеси компанії.

DSC 111111111111111111111111111

За словами фінансового консультанта Сергія Гончарука, еволюція ролі керівника грошового обігу компанії починалася с бухгалтерії. Головний бухгалтер займався обліком та податками, але згодом виявилося, що цього не достатньо. Бізнесмени почали дивитися на західні моделі, де синонімом фінансового директора є фінансовий контролер. Тобто другою функцією став контроль. Але згодом фінансовий директор став сприйматися, як людина що стимулює надходження грошей до компанії.

Пан Гончарук також зауважив, що на заході в великих акціонерних міжнародних компаніях функції фінансових директорів досить чітко прописані. В локальних компаніях фіндиректор в постійному контакті з власником, таму вони більше зарядженні спільною ціллю ніж в корпораціях. В локальній компанії фінансовий директор може бути більш креативним і більш маневреним.

З огляду на це актуальною є проблема знайти гарного фінансового директора. Зокрема бізнесмен Олександр Попов розповів, що зіткнувся з проблемою кваліфікованого оцінювання рівня кандидатів на посаду фінансового директора.

Сергій Політучий порадив, що об’єктивним критерієм вибору фіндиректора є практика. Також необхідно звертися до провідних авторитетів в цій галузі, щоб вони допомогли зробити вибір. «Але найголовніше, навіть не професійні якості людини, а його особисті якості, щоб вони співпадали з цілями компанії» - додав пан Політучій

Сергій Позняк в свою чергу запропонував спершу подивитися, як кандидат на посаду працює в вашій компаній. Спершу треба, щоб він на протязі двох тижнів найняв бухгалтерів, встановив програми, налагодив фінансовий облік, спланував стратегії. Далі вже на протязі трьох місяців треба дивитися, як його стратегії впливають на фінансові показники компанії. Якщо виконання цих послідовних задач нема, то його треба одразу звільняти.

Повний репортаж з конференції «Корпоративні фінанси 2019: тренди, виклики, можливості» читайте в лютневому номері журналу «Бізнес».