Третину доходу бізнесу Дніпропетровщини та Одещини генерують “офшорні” компанії

Новини
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Найбільша частка “офшорних” компаній в Одеській області, а “улюблений офшор” ділових регіонів України ‒ Кіпр. 
Про це Журналу Бізнес повідомила прес-служба YouControl, які 
дослідили 5 регіонів з високою бізнес-активністю та дізналися, яка частка компаній в них має власників та засновників в “офшорах”, в яких сферах вони працюють та які країни їм найбільше імпонують.

Основний перелік “офшорів” було взято з Постанови Кабміну №1045. В ній зазначено 79 низькоподаткових юрисдикцій та країн, відповідні органи яких не забезпечують своєчасний та повний обмін податковою та фінансовою інформацією на запити ДФС. Іншими словами ‒ це і є “офшори”.

У фокус дослідження потрапив бізнес Вінницької, Дніпропетровської, Львівської, Одеської, Харківської областей. Загалом в них працює майже 300 тис. підприємств. Частка “офшорних” серед них в різних регіонах відрізняється, однак несуттєво:

  • 4,7% “офшорних” компаній від загальної кількості підприємств в Одеській області;
  • 2,4% у Дніпропетровській області;
  • 2,3% у Вінницькій області;
  • 2% у Харківській області;
  • 1,9% у Львівській області.

У кількісному співвідношенні різниця відчутніша: якщо на Вінниччині “офшорних” підприємств трохи більше ніж 400, то на Одещині їх понад 3 100.

карта

Однак, не лише кількістю компаній можна оцінити їхню “вагу” в регіоні. Значно цікавішими виявилися масштаби їхньої роботи та фінансові показники. Так, “офшорні” компанії Вінницької області за 2017 рік згенерували 29% від загального доходу підприємств області. “Офшорний” бізнес Дніпропетровщини та Одещини досягнув показника у 32% кожен, Львівщини ‒ 11%, а Харківщини ‒ всього 7%. Тобто Одеська область знову попереду.

До ТОП-3 “улюблених офшорів” українських регіонів потрапив Кіпр (острів знаходиться на першому місці серед популярних “країн-офшорів” для 4 із 5 регіонів), а також територіально близькі для України Молдова та Туреччина. Та на відомих “офшорах” український бізнес не зупиняється. Деякі компанії, зокрема Харківщини та Дніпропетровщини, “дістаються” екзотичної Федерації Сент-Кіттс і Невіс. Інші, а саме 22 компанії Львівщини, ‒ самоврядної заморської території Великої Британії ‒ Ангільї в Карибському морі. Хтось же обирає віддалені від материків Маршаллові острови посеред Тихого океану чи багату історичними пам’ятками Йорданію.

країни

Однак при розгляді компаній, засновниками якої є представники “офшорів”, потрібно звернути увагу на один момент. “Не за всіма низькоподатковими юрисдикціями стоять українські резиденти. Це дійсно можуть бути іноземні бенефіціари. Вони в свою чергу або стоять за якимось класичним острівним “офшором”, або ж можуть бути громадянами традиційних торгових партнерів України ‒ наприклад,  Молдови чи Туреччини, операції з якими увійшли до розряду контрольованих в рамках трансфертного ціноутворення”, ‒ запевнив кандидат економічних наук, фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк.

“Офшорним” компаніям 5 ділових регіонів України найбільше припав до смаку вид діяльності під назвою “Неспеціалізована оптова торгівля”. Це не дивно, адже він іноді вказує на те, що компанія старанно приховує, чим саме займається. На другому місці за популярністю опинився вид діяльності (КВЕД), який звучить так: “Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна”. Третій виявився також пов’язаним із нерухомістю.