Битва за врожай та землі: як неефективність держави провокує конфлікти в агросекторі

Новини
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

На полях України обертається багато грошей, тому конфлікти та судові спори є невід’ємними складовими аграрної галузі. В ході написання лютневого номеру, присвяченого агросектору, БІЗНЕС розбирався у конфлікті між ТОВ «Добробут», що входить до структури холдингу «Астарта-Київ», і ТОВ «Партнер Агро Груп» в особі Олександра Коваленка.

 

Холдинг звинувачує Коваленка у неправомірному припиненні договорів з пайовиками та втраченій вигоді, Коваленко звинувачення відкидає. Для того, щоб учасники агроринку зробили висновки і не потрапляли в подібні ситуації, БІЗНЕС викладає факти та версії з цієї історії.

Агрокомпанія «Астарта» відсторонила пана Коваленка від виконання обов’язків рішенням загальних зборів «Добробуту» 27 грудня 2017 року. За версією холдингу Коваленко, користуючись становищем директора дав вказівку начальниці відділу земельних ресурсів «Добробуту» програти земельні торги, які відбувалися на початку листопада 2017 року. Внаслідок торгів землі, що раніше були у використанні «Доброботу» перейшли до ТОВ «Партнер Агро Груп», де засновником був фінансовий директор «Добробуту» Рудько С. М. Згодом, після звільнення, Коваленко стане директором і засновником того самого «Партне Агро Груп», що звісно викликає вагомі підозри.

На цьому конфлікт не завершився. За словами представників «Астарти» пан Коваленко вже 2018 року особисто провів збори на території ряду сільських рад. На цих зборах особисто Коваленко О.А. закликав пайовиків, які ще раніше, в 2016 році продовжили договори з «Добробутом» строком дії до 2025-2026рр., підписати пакет документів та передати в оренду ТОВ «Партнер Агро Груп» свої земельні ділянки, обіцяючи за кожну з них 15 000 грн.

Реєстрація угод про розірвання договорів з «Добробутом» та нових договорів з «Партнер Агро Груп» проводилась одночасно, з розривом в один день, що на думку «Астарти» є ще одним доказом того, що угоди про розірвання договорів з Добробутом підписувались Коваленком в 2018 році, коли він вже був звільнений і не мав на це права. Тобто «Астарта» вважає, що угоди розірвання договорів з «Добробутом» є підробленими та підписані «заднім числом». Наразі ці факти розслідує Національна поліція в рамках кримінальних проваджень № 120181702400000260 та № 12018170040003137.

Згідно інтерв’ю Коваленка, колишній директор «Добробуту» заперечує всі обвинувачення «Астарти». За його версією він був звільнений не за перевищення службових обов’язків в корисних цілях, а за незгоду з політикою централізації холдингу. Коваленко стверджує, що не раз звертав увагу керівництва на руйнівні наслідки відходу повноважень периферій холдингу до його центру в Києві, за що і поплатився.

Звинувачення у підробленні угод про розірвання договорів Коваленко теж повністю відкидає. Колишній директор «Добробуту» наголошує, що всі договори оренди були розірвані за його керівництва «Добробутом» і ніякого підроблення документів та підписів заднім числом не було. Але з огляду на таку версію залишається відкритими низка питань. Зокрема, чому угоди про розірвання договорів, які начебто уклав Коваленко у 2017 році були внесені до реєстру речових прав лише у 2018 році і чому для розірвання такої кількості угод (235) не були скликані загальні збори, як це передбачено статутом «Добробуту»? БІЗНЕС намагався задати ці питання пану Коваленку, але той не виявив бажання спілкуватися на цю тему.

Маючи досвід інших подібних конфліктів, ми переконані, що тут не обійшлося без неправомірних дій реєстраторів, підкупу та підробки документів.

В цій історії справедливість ще довго буде встановлювати суд, а допоки крапку у справі не поставить Феміда, ми ще побачимо справжню «битву за врожай» на полях Полтавської області. Першопричина таких битв – не дії не чистих на руку управлінців, які будуть завжди, а збої в системі державної реєстрації, бездіяльності правоохоронних органів та судів.