Створити 2 млн. робочих місць та збільшити частку переробної промисловості у ВВП з 12,4% до 25% - завдання до 2030

Новини
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

«Багато років тому прем'єр-міністр уряду Великої Британії говорив про те, що він не може погодитися з тим, що закони, які регулюють промисловість великої нації, мають стати предметом партійних суперечок, - нагадав Дмитро Олійник. - Саме з цих позицій відповідально заявляємо: ми знаємо, як створити до 2030 року 2 млн. високопродуктивних робочих місць, в який спосіб забезпечити поступальне збільшення частки переробної промисловості у ВВП з 12,4% до 25% у найближче десятиліття. Тому ми закликаємо політичні сили до дискусії з конкретних економічних проблем і в разі згоди готові разом їх розв'язувати», - зазначив Голова Ради Федерації роботодавців України (ФРУ).

Глобальний виклик, який сьогодні стоїть перед українськими роботодавцями – це, безумовно, питання трудового потенціалу. В ЄС надзвичайно швидко змінюється законодавство про трудову міграцію. У Німеччині лібералізуються умови працевлаштування трудових мігрантів. Поляки бачать реальну загрозу переїзду український трудових мігрантів до інших держав ЄС. Тому готують нові проекти, які допоможуть переконати українців залишитися саме в Польщі. Аналогічних заходів щодо лібералізації трудової міграції вживають Чехія, Угорщина і практично всі наші країни-сусіди. Тож відтік кадрів може стати ще більш стрімким.

Директор Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук України Елла Лібанова заявила, що населення України до 2031 року скоротиться на 2,7 мільйона людей (6,8%), до 39,5 мільйонів.

Для того, щоб відреагувати на подібний ризик економіки, ФРУ створила Маніфест роботодавців - це конкретний план економічного розвитку країни, який охоплює всю систему економіки та містить інструменти реалізації кожного з його 12 пунктів.

Мета Маніфесту - створити 2 млн. високопродуктивних робочих місць до 2030 року. 

Ще у минулому номері, присвяченому трудовим ресурсам, Журнал Бізнес писав, що нині зарплата - це не найосновніший чинник міграції. Згідно з дослідженням Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), для 45% населення мотивом виїзду є більші доходи, для 35% — бажання жити у комфортній та зручній країні, ще для 9,7% — відчуття соціальної незахищеності, а для 9,4% — неможливість професійної реалізації.

 

ФРУ зібрали провідних учасників усіх галузей на круглому столі для обговорення подальших кроків.

Що вважають за необхідне та першочергове учасники круглого столу?

Елла Лібанова, директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи НАН України, доктор економічних наук, професор, академік НАН України: «Треба зробити так, аби люди не виїжджали з України, а навпаки приїжджали до нас. Для цього необхідно створювати високопродуктивні робочі місця, впроваджувати державний контроль на цінами і продуктами, які відштовхують людей з України, удосконалювати систему професійно-технічної освіти».

Валерій Геєць, академік НАН України, директор Інституту економіки та прогнозування НАН України, доктор економічних наук, професор: «Глибинна переробка сільськогосподарської продукції дасть в 2-3 більше прибутків, ніж експорт самих культур».

Олександр Олійник, голова правлінь ТОВ НВП «Херсонський машинобудівний завод», ТОВ НВП «Білоцерківмаз», Голова Об'єднання організацій роботодавців Херсонщини: «Упровадження програми «Український комбайн» призведе до зростання ВВП на 3,5% і створенню тисяч робочих місць. В такий спосіб ми забезпечимо продовольчу безпеку держави, оскільки будемо менш імпортозалежними. Наразі понад 40 тис. комбайнів у віці понад 20 років. Внаслідок цього втрачаємо 7-11 млн. т. зерна, а це 120 тис. вагонів».

Валентин Шеветовський, голова Спостережної ради ПАТ «Харківський плитковий завод», голова Комітету з питань надрокористування ФРУ: «Експорт каолинової глини дає прибуток у 160 млн. дол. Ми пропонуємо виробляти з нього плитку і експортувати готовий товар, що дасть вже 4 млрд дол. Коментарі, я вважаю, зайві».

Олександр Пімкін, в.о. директора по персоналу та соціальній політиці Группи Метінвест: «Необхідно створювати умови для пільгового інвестування. Плюс системний розвиток професійно-технічної освіти. Разом з Міносвіти та ФРУ ми розробляємо професійні і освітні стандарти технічної освіти, які діють на державному рівні».

Віталій Немілостівий, почесний президент Корпорації «УкрІннМаш», голова Комітету з розвитку промисловості, державних закупівель та співпраці з державним сектором економіки ФРУ: «Не повинно буди такого, коли в системі публічних закупівель є тільки один критерій – ціна».

Василь Федін, генеральний директор «Смарт Меритайм Груп» (ПАТ «Херсонський суднобудівний завод»): «Суднобудування називають одним з локомотивів економіки. Адже одно робоче місце на верфі дає від п'яти десяти робочих місць в інших галузях. Аби розвиватися, нам необхідні "довгі" кредити с низькою ставкою, оскільки маржинальність суднобудування невисока, а цикл будівництва судна – довгий».

Нагадаємо, що перший Маніфест роботодавців було видано 2011 року і багато з його завдань було реалізовано. Йдеться, наприклад, про зниження майже удвічі ставки ЄСВ, упровадження автоматичного відшкодування ПДВ, суттєве скорочення видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, прийняття Митного кодексу та Закону про «єдине вікно» на митниці. 2015 року ФРУ був підготовлений комплексний План модернізації України.

Учасники круглого столу неодноразово наголошували: для того, щоб план економічного розвитку, викладений у Маніфесті, став реальністю, він повинен лягти на стіл кожного політика, урядовця, чиновника. Успішну країну можливо побудувати лише спільними зусиллями бізнесу, профспілок, влади та громадськості. Тож роботодавці закликають усіх однодумців приєднуватися до їх ініціативи та стати її співавторами.