Як вітер може допомогти заробити, або що таке проект "Сиваш"

Новини
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Міжнародний проект «Сиваш», що включає в себе будівництво 64 вітряків загальною потужністю до 250 МВт,  планують побудувати на Херсонщині

На форумі в Давосі була укладена важлива для України міжнародна угода, що стосується розвитку відновлюваної енергетики. Дві енергетичні компанії, норвезька NBT AS і французька Total Eren, разом з ЄБРР підписали угоду про проект вітрової енергетики «Сиваш», який реалізує українська компанія "Сивашенергопром", пише Укрінформ.

Будівництво має розпочатися вже через кілька тижнів, а після завершення «Сиваш» стане найбільшим проектом з відновлюваної енергетики в країні. Та й обсяги інвестицій вражають: ще в листопаді 2018 го ЄБРР схвалив виділення 150 млн євро ТОВ "Сівашенергопром" на фінансування будівництва, а загальна вартість інвестицій складе близько 400 млн євро.

Проект передбачає будівництво 64 вітряків загальною потужністю до 250 МВт, які будуть розташовані уздовж північного узбережжя озера Сиваш на Херсонщині на площі в 1300 га. Вироблена електроенергія буде продаватися державної компанії «Енергоринок» — оператору оптового ринку електроенергії України. Передбачається, що «Сиваш» буде генерувати достатньо електроенергії для задоволення потреб приблизно 100 000 домогосподарств в регіоні. При цьому очікується зниження викидів CO2 на 470 тис. Тонн в рік, що матиме позитивний вплив на навколишнє середовище.

Після підписання цієї угоди в Давосі, відразу почалося його активне обговорення в Україні, а згадані компанії були представлені як найбільш відомі і потужні оператори світової вітроенергетики. Та й очікування від такого міжнародного співробітництва надзвичайно амбітні — передбачається, що воно стимулює розвиток відновлюваної енергетики в Україні, на частку якої зараз припадає лише близько 1%. А ще — допоможе залучити інших інвесторів крім енергетичного сектора, адже такі угоди, запевняє керівництво країни, служить показником поліпшення інвестиційного клімату. Щоб перевірити такі прогнози, потрібно для початку придивитися уважніше до компаній, які будуть займатися реалізацією проекту.

Що відомо про компанії, які полюбили український вітер?

Судячи з вихідними даними про компанії, норвезька NBT AS в проекті «Сиваш» виступає посередником між європейськими фінансистами і українськими замовниками, а Total Eren є виконавцем робіт. За інформацією Bloomberg, NBT AS заснована в 2004 році. Вона проектує вітряні електростанції і займається просуванням в світі технологій відновлюваної енергетики. Ігор Курочка, експерт аналітичної системи YouControl (аналізує відкриті дані про компанії) говорить, що компанія NBT існує на ринку вже більше 14 років. Але зазначає, що оскільки ця компанія виступає лише посередником для виконання робіт, то гарантії виконання угоди, ймовірно, покладаються на її дочірню компанію "Іст Реньюебл Енерджі Ейбі", яка придбала в 2018 році в Україні компанію ТОВ "Сивашенергопром" (існує з 2006 року ).1548681008 649

Статутний капітал NBT AS, за її ж даними, становить 3,4 млн норвезьких крон (або $ 395 тис.). Однак є вельми цікавий факт. За інформацією норвезької ділової газети Dagens Næringsliv (DN, третя за величиною газета в Норвегії), загальний дефіцит NBT в серпні 2017 го становив понад 780 млн норвезьких крон ($ 91 млн). При цьому в статті наголошується, що компанія щорічно "втрачала кошти з моменту свого заснування", тобто була хронічно збитковою. Чесно кажучи, дивує факт в "біографії" майбутнього інвестора.

Не можна не відзначити і те, що сайт компанії NBT AS виявився занадто скромним (при цьому дивує, що сайт норвезької компанії є тільки українською, російською та англійською мовами, а ось на рідному норвезькому немає). На сайті повідомляється, що компанія займається розвитком вітрових електростанцій на ринках, що розвиваються, має офіси в Норвегії, на Кіпрі, в Китаї, Сінгапурі, Україні та Пакистані. Але схоже, що реалізованих проектів за участю компанії не так багато — принаймні на сайті згадані тільки два — обидва в Китаї (там компанія володіє 49% акцій вітропарку Linxi потужністю 100 МВт і 33% акцій вітропарку Baicheng потужністю 49,5 МВт; обидва вітропарки були введені в експлуатацію в 2011-2012 роках). Поки ж компанія тільки вивчає можливості проектів в Таїланді, Албанії та В'єтнамі.

Інший учасник угоди, французька нафтогазова компанія Total Eren, заснована в 2012 році, займається розробкою проектів сонячної і вітрової енергетики. За інформацією на сайті компанії, Total Eren (входить в Eren Groupe S. A) розробляє, фінансує, інвестує, будує і експлуатує електростанції на поновлюваних джерелах енергії по всьому світу. Компанія вже реалізувала проекти в Греції, Ізраїлі, Індії, Франції, Бразилії, Італії, Аргентині. Всього річний оборот Eren Groupe в 2016 році склав 106 млн євро, прибуток — 53 млн євро, а сукупні активи склали 1,2 млрд євро. Вона працює з відомими світовими будівельниками і постачальниками обладнання. Це перш за все помітно за контрактом на розробку, закупівлю та будівництво обладнання по проекту «Сиваш», до якого будуть залучені одна з найбільших будівельних компаній електростанцій в усьому світі PowerChina (Китай) і провідний виробник берегових вітрових турбін Nordex Group (Німеччина). У щотижневому французькому діловому журналі L'Usine nouvelle в вересні 2017 році говорилося про те, що Total прагне стати гідним конкурентом провідним гравцям на європейському ринку відновлюваної енергетики, збільшивши капітал на відповідні проекти на 237 млн ​​євро.

Інвестклімат поліпшується, але інвестори йдуть на високі «зелені» тарифи

Тим часом експерти висловилися про те, наскільки вплине прихід цих компаній на перспективи розвитку відновлюваної енергетики в цілому в Україні. Виявилося, що не всі схильні так оптимістично оцінювати можливі зміни в галузі, хоча порадіти є чому.

"Прихід NBT AS і Total Eren — це сигнал для інших флагманів світової енергетики звернути увагу на перспективні проекти з відновлюваної енергетики в Україні. Інвестиційний бум можливий, але Україні потрібно вдосконалити законодавство. Верховна Рада України вже почала активну роботу над впровадженням нової моделі підтримки відновлюваної енергетики — в першому читанні був прийнятий законопроект 8449д, що забезпечує конкурентну систему підтримки зеленої енергетики ", — говорить Максим Белявський, експерт Центру Разумкова.

За умови зниження в подальшому "зеленого тарифу" (за яким оптовий ринок електричної енергії України зобов'язаний купувати електричну енергію, вироблену на об'єктах електроенергетики з альтернативних джерел енергії, зараз він становить — 5,73 грн / кВт · год для сонячної енергії і 3,68 грн / кВт · год (без ПДВ) для вітрової. До 2020 року планується зниження на 10-15%. — Авт). На переконання Максима Білявського, 2018 рік можна вважати роком якісних змін, адже встановлена ​​потужність об'єктів відновлюваної енергетики України сукупно була збільшена до 2200 МВт, що в 1,5 рази більше показника 2017 року "Всього на установку 813 МВт нових потужностей, що генерують електроенергію з поновлюваних джерел, було залучено € 730 млн. разом з тим, тільки Total-Eren разом з NBT приходять відразу з половиною цієї суми — € 350 млн, і це вражає ", — відзначає експерт.

Андрій Цимбал, керуючий партнер аудиторської компанії KPMG в Україні, звертає увагу на те, що оскільки передбачається великий обсяг інвестицій, це безумовно дасть імпульс для розвитку суміжних областей, таких як будівництво, інфраструктура і, відповідно, створенню робочих місць. "Успішна реалізація даного проекту може стати стимулом того, що в подальшому цей інвестор буде також розглядати інші потенційні проекти в Україні. Однак для прискорення і збільшення інвестицій в галузь відновлюваної енергетики в цілому необхідно запровадити прозорі та конкурентні інструменти розвитку ринку енергетики », — каже Андрій Цимбал.

Його думку підтримує і Олександр Запішний, засновник енергетичної компанії «Едс-Інжиніринг»: "Говорити про повне оздоровлення інвестклімату України ще дуже рано. Однак спорудження подібного за масштабом об'єкта в енергетичній галузі дасть вітчизняній економіці додаткові імпульси — як мінімум це нові робочі місця і збільшення досвіду професійних українських компаній по будівництву та експлуатації аналогічних об'єктів ".

А ось Ростислав Чайківський, член CFA Ukraine (українського суспільства фахівців з інвестицій) досить скептично оцінює появу в Україні двох енергетичних "грандів": "Українські" зелені "тарифи найвищі в світі і забезпечують більшу прибутковість, яку важко отримати де-небудь. Тому прихід цих компаній не означає нічого, крім того, що вони поспішають скористатися щедрістю української влади і добре тут заробити. З точки зору інвестиційного клімату, це ще нічого не означає ».

З іншого боку, раніше навіть таких намірів ніхто до України особливо не виявляв. Оскільки до недавніх пір вітчизняну "зелену" енергетику намагалися по "старій добрій" звичці монополізувати місцеві олігархи, а саме "ДТЕК" Ріната Ахметова. Тому в будь-якому випадку, розширення конкуренції піде економіці на користь.

Хоча дійсно, є певні ризики в тому, що неконтрольоване розширення потужностей без заходів системного прогнозування і управління цими генеруючими потужностями в загальній енергосистемі країни може призвести до проблем балансу потужності між різними видами генерації — АЕС, ТЕС, гідроенергетики та "зеленої". Але це вже інше питання до місцевих стратегам.