Маслівка: битва за врожай як індикатор інвестиційної привабливості України

Новини
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Імпотенція правоохоронної системи стимулює механізми, за якими економічно вигідно “привласнити” врожай, не вклавши у посіви, обробку та інфраструктуру ні копійки.

Економіка збору чужого врожаю красномовна: урожайність соняшнику з 1 га становить 4 т, вартість 1 т насіння на ринку складає 12 тис.грн. Отже, з одного гектара ми отримуємо дохід у 48 тис.грн. Затрати на збір соняшнику з 1 га — 700 грн. Прибуток — 47,3 тис.грн/га мінус необліковані “відкати” поліції, судам та оплата охоронним фірмам. Затрати на оренду (оплату паїв), на посів, насіння, добрива, на утримання інфраструктури загарбник не несе.

Тепер на конкретному прикладі. На територіях Маслівської сільради врожай соняшнику зібрали з 600 га. Таким чином, дохід від зібраного врожаю (зараз лише про соняшник) складає близько 28,8 млн грн, або понад $1 млн. Усього в Маслівській сільраді близько 1500 га, де боротьба велася також за пшеницю та просо.

Щоб було більш зрозуміло, що боротьба веляся саме за врожай, а не за землі під посів – подивіться відео, де я зняв пусті, незасіяні і нікому не потрібні поля у Маслівці.

Незасіяні поля Маслівської с/р (дивіться відео)

 

Коротко (і спрощено) про правове підґрунтя та фактаж подій у Маслівці

Колись у Маслівці був радгосп, який було приватизовано, і зараз там працює ТОВ “Сільгосппідприємство “Маслівське”. Його тривалий час очолював (ще з часів радгоспу) Олександр Миколайович Кришньов. Він відомий керівник, і про нього з повагою відгукуються селяни (статистику за останній рік погіршила невиплата орендної плати за частину паїв). Принаймні, Кришньов — це єдиний орендатор, якого селяни знають особисто))). Інших місцеві для простоти називають “донецькими”, оскільки…

Радгосп було приватизовано за участю екс-міністра екології Віктора Олексійовича Бойка, а Кришньов був його керівником. Відтоді Бойко незримо присутній у СП “Маслівське”. Торік він і Кришньов розійшлися і останній створив власне СФГ “Обрій”… проте землі під посіви залишалися ті самі. Певний час суміщаючи посади, Кришньов, як директор “Маслівського”, припиняє більшу частину договорів оренди з пайовиками “Маслівського” і, вже як керівник іншої юрособи, укладає нові договори оренди на ці паї з СФГ “Обрій”. Селяни за Кришньова, бо вони його знають і довіряють йому. “Маслівське”, природно, — проти і починає оскаржувати і визнавати нові договори оренди та реєстрацію прав оренди недійсними.

На початок посівної у квітні поточного року (відповідно до господарської справи #911/2066/17) договори оренди на землю (правовстановлюючі документи) були у СФГ “Обрій”, але у державному реєстрі права оренди були зареєстровані за СП “Маслівське”… Юристи кожної зі сторін тлумачать це на власну користь. 20 березня 2018 р. між ТОВ “ВП “Імпульс Плюс” та СП “Маслівське” було укладено договір про спільну діяльність з метою посіву, обробки і збору врожаю. Керівники СП “Маслівське” надають “Імпульсу” витяги з реєстрів, що підтверджують їхнє право оренди землі, й “Імпульс” засіває поля. “Імпульс” засіяв, знаючи про господарський спір, але маючи на руках документи, що сіє легально, і запевнення від СП “Маслівське”, що все під контролем.

Також незаперечними є факти, що у серпні цього року СП “Маслівське” пише заяву про відмову від позовних вимог і Господарський суд Київської області закриває справу…. Тобто партнер “Імпульсу” сам відмовляється від прав оренди на земельні паї, які вже засіяно. Чому партнер покинув “Імпульс”, мені не відомо. “Обрій” подає позов про його право на врожай і з серпня починає блокувати роботу “Імпульсу” та збирати врожай самостійно. Щоб нейтралізувати “Імпульс”, у рамках кримінального провадження про крадіжку врожаю його техніку (комбайни) заарештовують як речові докази. “Імпульс” подає власні заяви, що це його врожай крадуть, але поліція… сумлінно починає провадження і нічого й нікого не заарештовує і не зупиняє.

ТОВ “СП Маслівське” коментарів не дає і на дзвінки не відповідає. “Імпульс Плюс” — у розпачі, адже врожай, який вони сіяли і ростили, збирають люди, які не вклали в нього нічого, крім оплати “тітушок” та послуг поліції-прокуратури-судів. 

У вівторок, 18.09.18 р., у Миронівській райдержадміністрації відбулося виїзне засідання комісії з врегулювання ситуації у Маслівці. Я виїхав туди задля того, щоб зрозуміти, чи дієвим є цей інструмент влади.

Очолював комісію заступник голови Київської облдержадміністрації Іван Миронович Турчак. Засідали довго, заслухали сторони, поліцію, прокуратуру, надували губи і скрипіли перами. Слідчий говорив, що кримінальне провадження розслідується… Точно так. В рамках цього провадження було тимчасово вилучено та заарештовано комбайни “Імпульсу” (нагадаю, що він посіяв соняшник). З 14 вересня ці комбайни стоять на полі під цілодобовою охороною.

 

Комбайни під охороною

При цьому протилежна сторона (ймовірно, СФГ “Обрій”) безперестанку збирає врожай під пильним наглядом поліції. Остання двічі протягом роботи комісії заявила, що вжила усіх заходів, щоб зупинити збір врожаю до врегулювання спору… Насправді ж цілий день протягом засідання під охороною тієї самої поліції на полях працювали комбайни і вивозили збіжжя. До моменту завершення засідання великої комісії врожай було зібрано приблизно з 580 га.

БІЗНЕС безпосередньо виїжджав у поля, щоб на власні очі побачити комбайни, яких не видно з кабінетів. На полі вирувало)) Представники місцевого активу (не заперечую, що більшість з них має власні паї на цих полях), в міру підігріті легкими закусками та осіннім сонцем зустріли мене першими… Попід лісом рівними рядами стояли автомобілі, заповнені кремезними чоловіками у підручній тактичній уніформі та зі зброєю. За знаком керівника “спортклубу” мене оточив місцевий бомонд та буквально за рукави відтягнув від посадки, за якою працювала техніка.

Свідчення сторін про те, хто засівав поля, в принципі, збігаються: це робив “Імпульс”. Про це говорять сільський голова Маслівки, селяни. Разом з цим представник “Обрію” Катерина Гнатюк несподівано дає коментар, що спірний соняшник сіяв “Обрій” і на це є підтверджувальні документи в неї та в районному сільгоспуправлінні.

Відеокоментар Катерини Гнатюк

Я спеціально навідався до цього управління, де немає ніякої звітності, потім зайшов у відділ статистики, де не під камеру відповіли, що справді отримують частину звітності “Обрію”, проте з неї незрозуміло, які саме землі та якими культурами вони засіяли, оскільки у підприємства на балансі близько 3000 га землі.

Заради справедливості зазначу, що такі самі документи є і в “Імпульсу”, який також закупав насіння, добрива, дизпаливо тощо.

Чим закінчилося засідання комісії? Рівно нічим. Іван Турчак бідкався, що область не змогла домовитися про прийом збіжжя на відповідальне зберігання на державні елеватори, що він не дає прямих вказівок поліції, а та діє в межах закону. Жодних рішень прийнято не було, чиновники кивають головами на судову владу. Поліція киває на закон. З якою метою державні мужі витратили цілий день свого життя — мені невідомо…. А врожай тим часом спокійно вивозили ген поза “Обрій”…

Селяни задоволено випили дармові 100 грамів і послухали про оплату паїв, поліція й “ті тушки” похрустіли купюрами в кишенях. “Обрій” продав врожай і поділив прибуток у високих кабінетах і точно не з селянами, будьте певні.

Кажете, Україні потрібні великі інвестиції в агросектор? Ви це серйозно, панове?