Котлубай: Новий контейнерний термінал від Hutchison Ports не дасть економічного ефекту

Новини
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Експерт також розкритикував умови Мінінфраструктури, які відомство виставило Hutchison Ports

Запускати в Україні чергового контейнерного оператора для того, щоб побудувати черговий контейнерний термінал немає сенсу, — вважає директор Інституту проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України Олексій Котлубай. За його словами, в Україні немає перспектив для збільшення обсягів контейнерних перевезень, а такі оператори, як Hutchison Ports повинні приходити зі своїм вантажопотоком. Однак в даному випадку цього не відбудеться, оскільки контейнерні вантажі обходять Україну, зокрема через заплутану систему оформлення на кордоні, інформує Українські Новини.

"Контейнерний оператор захоче прибрати нашого економічного уповноваженого оператора, поставити іноземного. Про це давно говорить Всесвітня митна організація — треба заборонити українським митникам оформляти імпорт через українського митного оператора. Це повинен бути той оператор, який відправляє вантаж з-за кордону. Цей вантаж повинен проходити по зеленому коридору і тоді не буде прямого контакту і не можна буде стягувати гроші з вантажовласників. Це загальносвітова практика. У нас же всіма силами намагаються цьому протидіяти", — підкреслив Котлубай.

Експерт також розкритикував умови Мінінфраструктури, які відомство виставило Hutchison Ports. Зокрема, вимога вкласти 5 млн доларів інвестицій протягом 5 років в розвиток порту "Чорноморськ". На думку Котлубая, в портовій сфері — це незначні суми.

"Коли ми продавали Чорноморський суднобудівний завод, тоді був договір, що голландці інвестують 20 млн дол. в розвиток заводу. Але ні копійки ніхто не інвестував. Та  і не в цьому справа. Що таке 20 млн дол. в такий завод або в порт? Це ніщо! Пароплав, який будується на заводі, коштує 60 млн дол. Те ж і в порту. Підхідні канали, акваторія — це все величезні суми. Ті 5 млн дол. — це копійки", — резюмував експерт.

Президент Центру ринкових реформ України Володимир Лановий вважає подібні вимоги МІУ до іноземного орендаря неповагою до України.

"Капіталісти завжди хочуть відхопити все і подешевше. А ми повинні відстоювати свої інтереси. Тому не можна погоджуватися на такі дрібні пропозиції. 5 млн дол. — це невелике приміщення з обладнанням, де щось роблять, клепають, шиють. Це несерйозно. Нас купують задешево, вважають, що ми аборигени і не знаємо собі ціни, не знаємо цінностей світових ринків, не знаємо, скільки аналогічні об'єкти коштують в світі. Ми ж не аборигени. Все ж треба себе поважати", — заявив Лановий.

Нагадаємо, Hutchison Ports подала в ФДМУ заявки на оренду майна ДП МТП "Чорноморськ" в тилу причалів №1-6 і на оренду самих причалів №1-6. Відділення ФДМУ в Одесі готує проведення тендера. Однак, за даними Фонду, конкурсу може і не бути, якщо ніхто більше, крім Hutchison Ports,  не виявить бажання в ньому брати участь. У такому випадку єдиний заявник автоматично отримає право на оренду портових потужностей.