Компанія UKRAVIT запустила в Черкасах науково-дослідний інститут

Новини
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Вчені надаватимуть аграріям широкий спектр сервісів і розроблятимуть інноваційні препарати для захисту рослин

Наукова платформа називатиметься «Інститут здоров’я рослин» (Crop Care Institute). У її створення UKRAVIT інвестувала $7 млн.

Як зазначив Леон Штейнберг, науковий керівник «Інституту здоров’я рослин», паралельно із зростанням та еволюцією компанії змінювалися і її «наукові потужності». Спочатку це була лабораторія, що швидко розросталася і врешті перетворилася на окремий науково-дослідний інститут, що зараз займає триповерхове приміщення на території виробничих потужностей компанії в м.Черкаси.

«Наш науковий центр – це не альтернатива державним установам, – наголосив під час офіційного відкриття Віталій Ільченко, засновник UKRAVIT. – Ми закупили найсучасніше обладнання виробництва Японії, Швейцарії, Німеччини і США, бо хочемо, щоб саме в Україні виготовлялися цікаві продукти». За його словами, вчені, коли бачать обладнання й умови роботи в новому Інституті, готові їхати працювати навіть з-за кордону. Наразі в штаті «Інституту здоров’я рослин» вже близько 50 вчених, а найближчим часом їх кількість зросте до 150.

І роботи їм вистачатиме, адже спектр послуг, що надаватиме установа аграріям, широкий. Це і агрохімічний аналіз ґрунту та води, і фітоекспертиза насіннєвого і рослинного матеріалу, і польовий моніторинг, і аналіз якісних показників у сільськогосподарській продукції, а також сервіс на виявлення залишкової кількості пестицидів у тому ж ґрунті, воді та продукції.

«Тепер кожен може перевірити своїх постачальників і зрозуміти, чи відповідають добрива, пестициди чи насіннєвий матеріал заявленій якості», – пояснює Віталій Ільченко. Леон Штейнберг додає, що напрацювання Інституту можуть перерости у державні програми. Власне, це стосується боротьби з таким поширеним і Україні явищем, як контрафакт. Якщо на європейському ринку пестицидів частка контрафактної продукції становить 15-20%, то на українському досягає 40% (а на ринку дрібного фасування – 80-90%). «Ми вже почали надавати послуги з повірки продукції контрагентів на наявність підробок, – зазначає пан Штейнберг. – Далі потрібно обмінятися досвідом із ЄС і створити базу добросовісних виробників та постачальників засобів захисту рослин, відділивши їх від недобросовісних».

На загальнодержавний рівень також може вийти ще один проект компанії UKRAVIT, що стосується утилізації використаної тари з-під пестицидів. Однак головним напрямом діяльності наукової установи є створення і розробка нових оригінальних та інноваційних препаратів для захисту рослин.

Наразі у портфелі продукції компанії UKRAVIT 150 препаратів, і щороку компанія виводить на ринок кілька новинок. 2015 р. на ринку з’явилося 6 нових продуктів від UKRAVIT, 2017 р. – 13. У поточному році компанія вже запропонувала ринку два нових препарати. «Перша інноваційна складова цих продуктів полягає в тому, що це дво-, три- і навіть чотирикомпонентні препарати, які вирішують питання захисту не лише від хвороб, а й водночас від шкідників. Друга – покращення формуляції існуючої продукції, – говорить керівник комерційного департаменту «UKRAVIT Агро» Олександр Лапа. – Зараз ми сфокусовані на розробці унікальних засобів захисту рослин і компонентів, яких вимагає ринок, навіть під індивідуальні замовлення».

Дослідження проводитимуться на основі потужної лабораторної бази, а розробки тестуватимуться в демоцентрі, який представлений комплексом підземних теплиць та кліматичних камер і дозволяє вирощувати культури в реальних умовах впродовж усього року. Протестовані препарати UKRAVIT запускатиме у виробництво.

«Одне з наших першочергових завдань – розробити такі технології вирощування культур, їх захисту та живлення, щоб можна було отримати додатковий прибуток і забезпечити високу рентабельність сільськогосподарських виробництв», – зауважує Олександр Лапа.

Що стосується інноваційності, то, як зазначають у компанії, лише 10% українських агрогосподарств використовують інноваційні технології. Причому досі інновації мали закордонне походження. «Процес деіндустріалізації, що тривав останні кілька десятиліть, практично знищив науковий потенціал України», – говорить Віталій Ільченко і додає, що вітчизняні розробки теж є, але носять вони більше точковий характер. У свою чергу, фахівці «Інституту здоров’я рослин», які надаватимуть землевласникам агробіологічний сервіс, застосовуватимуть системну кваліфікаційну підтримку та розроблятимуть індивідуальні рішення на основі особливостей кожного клієнта. Це дозволить повністю змінити формат ведення сільського господарства. Власне, за такого підходу фермер зможе з максимальною користю використовувати потенціал своєї землі, зберігати і підтримувати її родючість, оптимізувати витрати на виробництво та підвищувати рентабельність виробництва.

У найближчих планах компанії – відкрити філії «Інституту здоров’я рослин» у кожній області України.

Важливою складовою діяльності Інституту також є екологічний напрямок – відновлення родючості земель, збереження ресурсів і моніторинг метаболізму шкідливих речовин в агробіоценозі. Інститут працюватиме у прогресивному форматі «Green Chemistry», який передбачає дбайливе ставлення до природи і максимальне зменшення використання шкідливих компонентів. Перспективним напрямком у «зеленій хімії» є синтез хімічних речовин не з нафти, а з відновлюваної сировини. «Можна багато чого робити з того, що аграрії вирощують», – наголошує пан Ільченко, зазначаючи, що сільське господарство є величезним ресурсом для розробок у сегменті біохімії та біофарми. Найближчим часом компанія має намір запустити виробництво, що працюватиме в сегменті фармацевтики і харчових добавок.

Завдяки «Інституту здоров’я рослин» компанія планує поступово інтегруватися у глобальну науку і кооперуватися з іншими світовими виробниками та науково-дослідними інститутами для вирішення конкретних проблем і завдань землеробів. «В науці у нас немає обмежень у географії – ми можемо співпрацювати з ким завгодно», – говорить засновник UKRAVIT. – Наразі у нас вже є багато наукових проектів зі співробітництва з іншими країнами».

Власне, в UKRAVIT триває спільна робота зі швейцарською компанією Gamaya та групою агрокомпаній «Маїс». Вона передбачає використання сучасних камер гіперспектрального типу, безпілотної платформи (дрон) та технологій штучного інтелекту, що дозволяють розробляти і випробувати нову технологію аналізу на кукурудзяних полях «Маїсу». Яз зазначають у компанії, на великих площах посівів в аграрія виникає необхідність проводити скринінг «на урожайність», «на стрес», «на вологість» чи «на виявлення хвороб рослин». Новий досвід буде отриманий на темно-сірому лісовому ґрунті Черкащини, де протягом сезону фахівці вивчатимуть вплив різноманітних доз мінеральних добрив та препаратів на продуктивність і стресостійкість кукурудзи. У рамках програми науковий потенціал і сучасне обладнання «Інституту здоров’я рослин» задіяні для вивчення кореляцій дистанційного моніторингу на великих ділянках і сучасних аналітичних методів аналізу зразків ґрунту і рослин. Простіше кажучи, згори завдяки дрону ведеться сканування полів, а знизу – аналітична робота вчених. Аналіз цих даних із використанням програм штучного інтелекту від компанії Gamaya дозволить отримати науково обґрунтовані рекомендації – алгоритми – по застосуванню добрив як для кореневого, так і для позакореневого підживлення культур. А це, в свою чергу, надасть додаткову можливість оптимізувати затрати аграрія, збільшити урожайність та зменшити вплив на навколишнє середовище.

За словами пана Ільченка, подальші інвестиції компанії UKRAVIT в науку складуть понад 10% її обороту. Власне, це відсоткове співвідношення відповідає рівню інвестицій глобальних компаній. Наприклад, торік Syngenta витратила на наукові дослідження та розробки понад $1,27 млрд, що складає близько 10% обороту компанії (з них $1,22 млрд R&D-інвестицій пішли у бізнес-напрям «Пестициди та насіння», $53 млн – у напрям «Газони та сади»). Компанія Corteva Agriscience щорічно інвестує в R&D сільськогосподарського підрозділу DowDuPont близько $1,4 млрд, що складає приблизно 10% річного обороту компанії. А компанія BASF минулого року інвестувала у дослідження та розробку засобів захисту рослин €507млн, що становить 9% від виручки у цьому сегменті.

Наталія Шевченко