Джон Гербст: «Північний потік-2 навряд чи зможе запрацювати»

Новини
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Тема загрози будівництва «Північного потоку-2» для майбутнього Європи стала однією з дискусій на Форумі в Монако, участь в якій взяли провідні американські та європейські політики

«Реалізація проекту неможлива без визначення майбутнього українського транзиту. Будівництво газопроводу «Північний потік-2» і позбавлення України транзиту негативно відіб'ється на її безпеці», — заявив Джон Гербст, директор Євразійського центру імені Діну Патричіу Атлантичної ради США, в ході III Міжнародного форуму з енергетичної безпеки в Європі — Energy Security for the Future. Захід організовано в Монако найбільшою газовидобувною компанією України Burisma Group при партнерстві Фонду Князя Монако Альбера II, Atlantic Council та Фонду Олександра Кваснєвського Amicus Europae.

«Німеччина зараз змушена йти на поводі внутрішніх політичних процесів. Але можливі санкції, з якими можуть зіткнутися компанії з боку США та інших країн, будуть стримуючим фактором реалізації цього проекту», — заявив пан Гербст.

Тема загрози будівництва «Північного потоку-2» для майбутнього Європи стала однією з дискусій на Форумі в Монако, участь в якій взяли провідні американські та європейські політики. Сторони визнають, що Європа досі залишається надто залежною від поставок енергоносіїв, а це в свою чергу створює ризики для економічного розвитку і стабільності європейської спільноти.

«ЄС — найбільший імпортер енергії в світі. Він залежний від газу і нафти, більшість з яких надходить з Росії. А безпека кожної країни ЄС залежить і від енергетичної безпеки. Нам потрібно говорити про об'єднання Європи задля створення великого енергетичного ринку, де європейські країні могли б обмінюватися своїми можливостями і наявною в конкретний момент кількістю енергії», — зауважив на Форумі президент Латвії Раймондс Вейоніс.

Зменшити енергозалежність від постачальників-монополістів можуть так звані газові регіональні хаби.

«Створення таких хабів — наприклад, польсько-українського, і диверсифікація поставок газу допомогли вже знизити ціну на російський газ. Звичайно, з Іспанії зараз газ не піде в Україну, але перші кроки є, і це дуже важливо», — вважає Девід Голдвін, спецпредставник Держдепартаменту США з питань міжнародної енергетики (2009-2011рр.).

Будівництво газопроводу «Північний потік-2», що пройде дном Балтійського моря до Німеччини, турбує європейців. Адже він може поставити в залежність від монополіста центрально- і східноєвропейські країни, які добре знають, як «Газпром» може використовувати поставки блакитного палива з геополітичної метою.

image1 2 1«Нині Німеччина і Росія будують «Північний потік-2», і у європейців виникає питання: а як вони далі постачатимуть цей газ? Чи будуть вони потім поширювати його на всю Європу і якою тоді буде ціна? Чи будуть вони диктувати свої умови?» — зазначив у своєму виступі Романо Проді, прем'єр-міністр Італії (1996-1998 рр., 2006-2008рр.) і президент Європейської Комісії (1999-2004рр.).

Напередодні Форуму в Монако представник уряду Польщі з питань стратегічної енергетичної інфраструктури Петро Наїмський заявив, що позбавлення України транзитного статусу небезпечно тому, що «вона перетвориться на державу, яка не грає важливої ролі в економічних відносинах Росії з Європою.

Як наслідок, Москва почне активніше втручатися в українську внутрішню політику». На думку міністра закордонних справ Польщі Яцека Чапутовіча, будівництво газопроводу «Північний потік-2» означатиме легітимізацію дій Росії в Україні, а це становить загрозу, зокрема і для польської безпеки.

За словами Олександра Кваснєвського, президента Польщі (1995-2005 рр.), питання енергетичної безпеки і ситуація в Україні дуже взаємопов'язані, оскільки Україна сьогодні — це реальне поле битви між російськими амбіціями і європейської підтримкою в питанні стабілізації ситуації в Україні.

«Якщо Україна буде мати сильну підтримку з боку Євросоюзу і США, то країна має всі шанси стати сильнішою, більш організованою та ефективною державою в наступні роки. Всі ми до цього прагнемо», — резюмував Олександр Кваснєвський на форумі Energy Security for the Future.