Про рухоме в нерухомому

Новини
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Договір іпотеки передбачає, що у випадку неналежного виконання зобов’язання іпотекодержатель має право стягнути заборгованість за рахунок майна, що є в іпотеці.

Також іпотекодержатель має право продати свої права вимоги до боржника за договором факторингу. Банки користуються цією нормою для того, щоб позбутися проблемних кредитів. Фонд гарантування внесків фізичних осіб у разі ліквідації чи банкрутства банку продає права вимоги за кредитними договорами на відкритих торгах.

При цьому кредитор або фактор отримує у власність об’єкт нерухомості, але не речі, які в ньому знаходяться. Уявіть, наприклад, що в іпотеці є помешкання ювелірного магазину. Кредитор отримує приміщення, але не коштовності.

Здається очевидним, що боржник, якому стало відомо про перехід права власності на приміщення, повинен самостійно вивезти майно. Для цього кредитор письмово повідомляє боржника про набуття ним права власності на нерухомість (див. ст. 37 ЗУ «Про іпотеку»).

Але виконання зобов’язання саме у такий спосіб часто передбачає, що іпотека переходить у власність без схвалення боржника (попередню згоду на можливість відчуження помешкання боржник дав, коли підписував договір кредиту, забезпечений майном). Що ж робити, якщо речі залишилися у помешканні, а попередній власник оскаржує перехід права власності на нерухомість та не вивозить майно?

У цьому випадку новий власник може набути право власності на речі, якщо попередній власник від них відмовиться і їх буде визнано безхазяйними. Така процедура можлива за ст. 336 і 347 Цивільного кодексу України. На підтвердження відмови старого власника від речей варто зробити опис цих речей та отримати письмове підтвердження відмови власника.

Якщо письмової відмови від речей отримати не вдалося, новий власник нерухомості може зробити опис майна та передати його на відповідальне зберігання. При цьому затрати на опис та зберігання він вправі покласти на власника цього майна.