Експерти проаналізували держбюджет-2018

Новини
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Проект держбюджету відповідає домовленостям з МВФ, проте завищені показники доходів підвищують ризик інфляції

Доопрацьований проект державного бюджету України на 2018 рік у цілому реалістичний і відповідає вимогам Міжнародного валютного фонду, але деякі доходи кошторису дещо завищені, що провокує інфляційний ризик, повідомляє УНІАН.

Такої думки дійшли експерти, коментуючи доопрацьований проект державного бюджету України на 2018 рік, розгляд якого в другому читанні очікується сьогодні, 7 грудня.

«Критеріям МВФ бюджет відповідає — у первинному проекті дефіцит був 2,4% ВВП, тоді як новий дефіцит відповідає рівню 2,5%», — прокоментував УНІАН керівник аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій. За його словами, загалом показники кошторису виглядають реалістично, а можливий недобір доходів у формі прибутку і дивідендів держкомпаній може бути компенсований за рахунок більш високої інфляції. «Наш прогноз щодо інфляції на наступний рік — близько 8,5%-9%. Але ризик перевищення прогнозу, як і в усі останні роки, залишається істотним», — зазначив експерт.

Координатор громадської платформи «Нова країна» Тарас Козак також вважає, що проект відповідає параметрам програми з МВФ і цілком реалістичний, але теж попередив про інфляційні ризики. «Інфляція в цьому році вища, ніж очікувалася. І в наступному році вона, напевно, буде вищою прогнозованих 9%. Тому бюджет буде виконаний за рахунок інфляційних доходів», — зазначив він. Експерт пояснив, що зростання мінімальної зарплати з 1 січня на 15% перевищує показник інфляції, при цьому президент Петро Порошенко закликав уряд в наступному році розглянути можливість підвищення мінімалки до 4100 грн, а такий заклик є сигналом для чергового підвищення цін і тарифів.

Заступник директора Центру економічної стратегії Марія Репко вважає, що депутати сконцентрувалися на пошуку додаткових доходів, щоб профінансувати зростаючі витрати бюджету, але призабули про необхідність зниження бюджетного дефіциту і держборгу, а також частки держави у розподілі ВВП. «Для цього було підвищено прогноз інфляції до другого читання, хоча тепер він став більш реалістичним. Для цього переглянули прогноз надходжень від НБУ і ще низку дохідних статей», — пояснила вона. При цьому деякі витрати в бюджеті експерт називає «примхами» депутатів, що може викликати питання у МВФ щодо реалістичності бюджету.