Заява БІЗНЕСу щодо тиску ГПУ на журналістів «Новое время»

Новини
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Відомство Юрія Луценка вимагає доступу до внутрішніх документів редакції видання «Новое время».

 

За повідомленням журналістів видання «Новое время», 4 лютого суддя Печерського районного суду Києва Володимир Карабань окремою постановою надав Генеральній прокуратурі доступ до внутрішніх документів редакції і до всіх матеріалів, які надсилав на емейл-адреси видання журналіст Іван Верстюк. Відповідну постанову 13 лютого редакції вручив слідчий ГПУ.

Розслідування Генпрокуратури, в межах якого суд виніс своє рішення, стосується статті «Діамантова дочка». У цьому матеріалі Верстюка йшлося про навчання дочки екс-заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця у Великій Британії. Корнієць – один з двох так званих «діамантових прокурорів», затриманих у липні 2015 року на великому хабарі. Корнійця звільнили, але його справу про корупцію досі розглядають у суді.

Стаття «Діамантова дочка» була оприлюднена в серпні 2016 року. У ній йдеться про те, що заступник прокурора Київщини, маючи зарплату 200 тисяч гривень на рік, заплатив понад 120 тисяч фунтів стерлінгів за навчання дочки в британських школах. Генпрокуратура розцінила публікацію цих даних як розголошення таємниці слідства і в червні 2017 року вже допитувала Івана Верстюка.

Відповідно до вищесказаного БІЗНЕС повністю стає на підтримку видання «Новое время».

Згідно п. 11. ч. 1 ст. 26 Закону «Про друковані засоби масової інформації», журналіст має право на збереження таємниці авторства та джерел інформації, за винятком випадків, коли ці таємниці обнародуються на вимогу суду. Інформацію яку ГПУ за рішенням суду вимагає надати, на наш погляд, є ні чим іншим, як втручання і діяльність суб'єкта господарюванням та опосередковано можливість отримати інформацію, яка містить журналістку таємницю. ГПУ діє таким чином, бо вже не в змозі на пряму вимагати таку інформацію, в контексті практики зі справою журналістки Седлецької і відповідного рішення Європейського суду з прав людини.

Отже, існування рішення суду проти інтересів «НВ» є нічим іншим як зазіхання на свободу слова, прояв неповаги до суспільства в широкому сенсі, є своєрідним тривожним сигналом, який свідчить всім нам про відкрите посягання на незалежність журналістики, залякуванням, переслідуванням та втручанням у діяльність журналістів.

Особливої уваги потребує той факт, що ГПУ попередньо мало право і можливість отримати витребувану ухвалою інформацію шляхом надсилання вимоги в порядку статті 93 КПК, (збирання доказів), а вже у разі ігноруванням вимог слідчого, прокурора, звернутися в порядку заходів забезпечення кримінального провадження. Такі дії є не припустими, і інертне ставлення до таких проявів неповаги до суспільства може привести до того, що кожен з нас може стати наступним.