10 Запитань Марку Жене

Free Time
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Гонщик “Формули-1”, кваліфікаційний пілот Scuderia Ferrari, про перегони “Формули-1” та перші враження про Україну

1. У вас дуже насичена кар’єра. Які рішення були для вас визначальними?

— Напевне, було три важливих моменти. Перший, коли мені довелося покинути рідну країну та переїхати до Великобританії. Це було дуже важливе і правильне рішення. Потім був чемпіонат World Series, перемога в якому відкрила мені шлях до “Формули-1”. І, нарешті, особливим було рішення приєднатися до команди Scuderia Ferrari. Про це мріють усі. Це навіть трохи більше, ніж мрія.

2. Чому зупинилися саме на Ferrari?

— Зазвичай, це вони обирають тебе. Багато водіїв хочуть їздити з цією командою. Я працюю з ними, тому що вони найкращі. Також мені пощастило, що свого часу вони шукали тест-пілота.

3. Що найважливіше у роботі кваліфікаційного пілота?

— Зараз багато процесів відпрацьовуються на симуляторі. Що я люблю найбільше — це проходити Гран-прі і дійсно відчувати себе частиною гоночної команди, працювати з Себастьяном Феттелем, Кімі Райкконеном, допомагати їм, якщо в мене є така можливість. Я також багато працюю у програмі розробок Scuderia Ferrari, мені подобається цей процес. І взагалі, щоразу сідати за кермо Ferrari — це дуже захопливо. Як я вже казав, ти усвідомлюєш, що тобі дуже пощастило, що ти надзвичайно везучий водій.

4. Пригадайте найяскравіші моменти з “Формули-1”.

— Найяскравішим моментом і найбільшим досягненням для мене була перемога у Ле-Ман. Також пам’ятаю, коли вперше набрав очки у перегонах. У мій перший рік у “Формулі-1” я брав участь у Гран-прі Німеччини, де фінішував шостим. Це був дуже емоційний момент.

5. Яке партнерство у вашій кар’єрі було найуспішнішим?

— Гадаю, це партнерство з Shell. Як ви знаєте, ця компанія має багато спільних перемог зі Scuderia Ferrari. Історія цього партнерства дуже довга, вона розпочалася, коли я тільки-но народився. Якість пального має дуже велике значення. Різниця між видами пального дуже відчутна, скажімо, навіть коли потужність авто підвищується на п’ять кінських сил. Інколи саме від цієї різниці залежить, переможеш ти чи ні. Це може дати тобі перевагу у лічені частки секунди, щоб виграти Гран-прі.

6. Як ви ставитеся до заборони дизельних двигунів?

— У мене дуже хороші спогади про дизельні авто. Наприклад, 2009 р. я став переможцем перегонів Ле-Ман саме на такому автомобілі. Звичайно, зараз автовиробники працюють над фільтрами для зменшення шкідливих викидів дизелів. У дизельних двигунів є свої переваги, але для міста, особливо для центральної його частини, краще підходять бензинові, які менше шкодять навколишньому середовищу. І це тренд, з яким я згоден.

7. Як еволюція авто вплинула на “Формулу-1”?

— Автомобілі вдосконалюються. Зараз 1-літровий двигун може мати потужність понад 140 кінських сил, а багато років тому вона була лише 30. У “Формулі-1” ситуація дуже схожа. Зараз ми використовуємо 1,6-літрові двигуни потужністю під 1 тис. кінських сил. У 1990-х роках таку ж потужність мали 3,5-літрові мотори. Тобто об’єм двигуна суттєво зменшився, а потужність залишилася такою ж. Але важливіше те, що у 1990-і роки на Гранпрі треба було витратити трохи менше 150 л пального. Зараз на ту саму відстань потрібно лише 100 л. І це значна економія.

8. Як вважаєте, чи зможуть електромобілі змагатися з суперкарами на двигунах внутрішнього згоряння?

— Управління електричним авто приносить пілотам набагато більше задоволення. Для фанатів також є переваги. Хоча є й недоліки, наприклад невеликий ресурс акумулятора. Загалом, “Формула Е” (перегони на електромобілях. — Ред.) — це величезний успіх, але цим перегонам ще далеко до “Формули-1”. “Формула-1” — це все ж таки грандіозне шоу, де багато драйву, багато потужності. Гадаю, що це просто два окремих заходи, з різними цілями і концепціями, які можуть співіснувати.

9. В одному з інтерв’ю ви згадували про свої плани отримати ступінь МВА. Чи вдалося?

— Я все ще планую. Я зараз зайнятий трохи більше, ніж зазвичай. Мої діти ще маленькі, з ними багато турбот, тому зараз здобувати МВА було б дійсно важко. Але сподіваюся, що це має статися вже скоро, можливо, протягом наступних трьох-п’яти років. Я точно хочу це зробити. І я точно навчатимуся в Іспанії, в одному з університетів Барселони.

10. Які у вас враження від України?

— Це мій перший візит до України. Але Київ нещодавно приймав фінал футбольної Ліги чемпіонів, де переможцем став “Реал Мадрид”. Тому в Іспанії Україна і Київ тепер дуже популярні.