10 Запитань Олександру Кардакову

Free Time
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Голова наглядової ради компанії “Октава Капітал”, про проривні інновації, стосунки стартапів, інвесторів та головне у житті

1. Який стартап буде найефективнішим: побудований на власні кошти чи на гроші інвесторів?

— Без різниці. Одним бізнесам потрібні власні кошти, а іншим — чужі. Але визначальної ролі це не грає. Головне, що стартап має бути побудований на проривних інноваціях. Інколи взагалі нічого не потрібно, достатньо просто продати ідею, а іноді потрібні мільйони, щоб ідею розвинути.

2. У ваших проектах головне — це самі ідеї чи потреби ринку?

— В першу чергу я ретельно вивчаю потреби того чи іншого ринку. Я виявляю, що потрібно, чого не вистачає, як найкраще зробити. Потрібно бути експертом на ринку, знати про всі товари та послуги, щоб дати те, що хочуть купити, а не те, що ви хочете продати. Але важливо не витрачати час на PR, а правильно і вчасно почати, щоб не обігнали інші. Крім того, за можливості потрібно створювати потребу на ринку, тоді ти першим її задовольниш. Наприклад, розробка iPhone дійсно створила потребу на ринку, його захотіли усі. Отже, якщо ти першим бачиш хоча б мінімальну потребу на ринку, її треба розвивати і поглиблювати.

3. Як ви організовуєте свій робочий час, щоб все встигати?

— Я зранку нікуди не поспішаю. Зазвичай прокидаюся рано, без поспіху їду у басейн. Спокійно думаю, визначаю, що сьогодні потрібно зробити, і вже потім цим займаюся. Але якщо я з самого початку дня побіжу на роботу, нічого хорошого не вийде. Зранку важливо мати час на роздуми. Але, звичайно ж, якщо зустріч “пахне грошима”, я на неї поїду у будь-який час доби.

4. Якщо у компанії два партнери, один з яких займається операційною частиною, а інший — вкладає гроші. Як розділити частки?

— Один отримує зарплатню і ризикує лише часом. Другий — вкладає свої знання бізнесу та досвід і ризикує грошима. Тому перший не має права претендувати більш ніж на 25%. І це максимум, зазвичай частка такого партнера складає 5-10%.

5. Тобто якщо у стартап залучаються інвестори, засновники не можуть претендувати більш ніж на 25%?

— Якщо інвестиції великі, навіть на менше. Але коли команда сама може створити продукт без залучення інвесторів, ділитися не потрібно. Головне — перераховувати все в абсолютні величини. І тоді стане зрозуміло, що вигідніше. Наприклад, краще мати маленьку пекарню чи 0,01% у KFC? Втім, якщо продукт неможливо прорахувати на старті, на нього ніхто не дасть серйозних грошей.

6. Де краще шукати інвесторів?

— Завжди потрібно шукати “під ліхтарем”, там, де світло. У кожній сфері є професійні інвестори. До них і треба йти. Звичайно, були часи, коли всі бажали мати власний стартапінкубатор, але зайві гроші закінчилися. Я інвестував би лише у проекти, де є інновації. У проекти без жодних проривних інновацій я б зараз взагалі нічого не вкладав.

7. Чи жалкуєте ви про ідеї, що так і не були реалізовані?

— Таких ідей дуже багато. Але для чого переживати про те, що минуло? Або ж нащо дарувати квіти дівчині, яка не хоче тебе бачити протягом останніх 10 років?

8. Які з сучасних технологій, про які говорять ледве не всі навколо, змінять світ?

— Зараз дуже модно казати, що “ми працюватимемо по технології блокчейн”. Але насправді це не що інше, як розподілені бази даних, що існували у часи мейнфрейму, 50 років тому, коли не було великих сховищ. Єдине, вони дещо модифіковані. Питання завжди в тому, як використовувати інновації. Сфера використання завжди цікавіша за саму технологію.

9. Що у житті головне?

— Отримувати задоволення щодня. Від того, що ти працюєш, чи від того, що ти відпочиваєш. Я отримую величезне задоволення від того, що роблю. Я досягаю власних внутрішніх цілей, і це приємно. А якщо це ще й приносить гроші, то ще приємніше.

10. Що вас надихає?

— Все. Завжди є внутрішній драйв, який важко чимось виміряти. Надихає задоволення власних бажань та цілей. Оскільки ти працюєш не у вакуумі, цікаво досягати мети у гарному колективі. Це дуже важливо.