10 запитань Денису Довгополому

Free Time
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Співзасновник і керуючий партнері GrowthUP Group, президент бізнес-акселератора GrowthUP,  - про успішні стартапи, жінок в ІТ і блокчейн

1. Як змінилася стартап-індустрія за останні п’ять років?
За цей час індустрія змінилася дуже сильно. Ми пережили досить велику кризу, але зараз почалося відновлення. З ринку пішло багато інвесторів, які займалися фінансуванням проектів на ранніх стадіях, закрилося чимало інкубаторів та акселераторів. Але на їх місце прийшли нові гравці, а також представники іноземних екосистем.
Наші підприємці сформували два основних тренди. Перший – це робота на більш чутливі до інновацій західні ринки, де зосереджено більше грошей. Другий тренд пов’язаний із соціальними проектами та роботою з держпослугами.
Зникло і багато великих конференцій для підприємців. Їм на зміну прийшли нові, які тільки роблять перші кроки. Винятком є iForum, що має унікальний для нашого ринку формат. Цю масштабну конференцію вже десять років на волонтерських засадах проводять найактивніші ІТ-компанії. Протягом багатьох років на iForum проходить цілий потік, присвячений стартап-руху, який користується попитом у підприємців-початківців. Цього року на конференції пройде ще одна цікава подія – фінал першого в Україні конкурсу біомедстартапів MBioS Challenge. Цей конкурс засновано для пошуку та допомоги молодим командам, які мають розробки у сферах медицини, біології, фармацевтики, охорони здоров'я.

2. Через що, найчастіше, не «злітають» стартапи?

Найчастіше вони надто впевнені в тому, що їх продукт дуже необхідний ринку. Вони відмовляються звірятися з думкою своїх споживачів від самого початку розробки, не хочуть бути гнучкими. Зазвичай, їх неприємно «протвережує» реальність, коли продажі не йдуть.

3. Які три головні якості повинен мати стартап-підприємець?
По-перше, це «вміння заглядати за ріг», бачити можливості, які ніхто інший не бачить. Також важливо вміти збирати правильну команду та швидко приймати рішення.

4. Які з проектів, що проходили через ваші інкубатори, були найбільш незвичайними?
Це проект з виведення повністю автоматичного самогонного апарату на ринок Північної Америки.

5. Як стартапу «підняти» гроші?
Гроші липнуть до грошей. Тому найпростіший спосіб їх отримати – показати виручку. Це свідчить про те, що ваш продукт потрібен споживачеві і він готовий його купувати.

6. Що, на вашу думку, може зменшити міграцію українських IT-фахівців за кордон?
Підйом України хоча б до 20 рядка у рейтингу Ease of Doing Business.

7. Як ви ставитеся до жінок в ІТ?
Я проти гендерної дискримінації. Не бачу відмінностей між жінкою ІТ-шницею та чоловіком ІТ-шником.

8. Як збільшити їх кількість в ІТ?
Не бачу жодних бар'єрів для жінок в ІТ. Вважаю, створення для них «особливих умов» таким само сексизмом, як і створення бар'єрів. Відсутність жінок – це історична проблема. Впевнений, що вона вирішиться з часом. Шлях в ІТ довгий. Спочатку треба вирішити проблему малої кількості дівчат-студенток на технічних спеціальностях у вузах. Закінчивши навчання, ці дівчата прийдуть у ІТ-галузь. Суспільство поступово позбавляється гендерних стереотипів, але для формування балансу потрібен час. Я впевнений, що вже через п’ять років все стане по-іншому. А зараз у нас вже є галузі, де швидше дискриміновані чоловіки. Наприклад, у рекрутингу, HR, PR частка чоловіків невиправдано мала.

9. Ваша думка відносно блокчейну. Чого чекати далі?
Той, хто має відповідь на це питання, стане мільярдером у 2018р. Я очікую велику кризу в криптовалютах, після чого ця галузь почне формуватися як окрема індустрія. Технологія чудова, але в неї є свої недоліки. Думаю, що цього року зі світу блокчейну вийде багато цікавих проектів.

10. Що ви вважаєте своїм головним талантом?
Вміння бачити далеко.