Прихована душа Італії

Free Time
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Берґамо не належить до категорії must при відвідуванні Італії, в чому і полягає його перевага

Звичайне місто, що не є туристичною меккою, підходить для неспішного спокійного відпочинку — прогулянка, смачна їжа, кріпосні стіни, солодкий сон в одному з палаццо, в яких майже всюди здаються кімнати. І сніданок у колі господарів серед їхніх фамільних раритетів.

Для українців Берґамо завжди був лише “точкою входу” в Італію. З одного боку, 50- кілометрова близькість до Мілана і статус “запасного аеродрому столиці моди”. З іншого — це ворота в італійські Альпи і лижні курорти. І ніколи Берґамо не розглядався як окреме місто для відвідування. Ми навіть наголос зневажливо ставимо на “а”, а не на “е”, як вимовляють в Італії і як рекомендують словники, чим применшуємо статус міста.

3Стара площа (Piazza Vecchiа, П’яцца Вечіа)

 

Водночас Берґамо досі охороняють давні мури з потужними фортецями по краях, що дозволяють йому зберігати дух середньовіччя. Він залишається одним з чотирьох італійських міст (ще Феррара, Гроссето і Лукка), які повністю оточені древніми фортечними стінами. Але вважається найбільшим з них. Це місто дало світові Труффальдіно і Брігелла, його вважають батьківщиною Арлекіна, костюм якого стилізовано під костюм бергамського селянина. Ну і, звичайно, чай з бергамотом. Ефірну олію цієї маленької рослини сімейства цитрусових, що віддалено нагадує лимон або лайм, і додають в чай. І назву свою рослинка отримала на честь міста, де її вирощували.

Мало хто знає, що саме Берґамо найчастіше з’являється на туристичних постерах Італії завдяки фортеці, що ніби “парить” у повітрі. В його адміністративних кордонах знаходяться відразу два несхожих одне на одне міста — Чітта-Альта (Верхнє місто) та Чітта-Басса (Нижнє місто). Ми ж виходили з того, що раз є середньовічні стіни — там є, що приховувати, а отже, історіям не має бути кінця. Берґамо навіть у самій Італії називають найбільш недооціненим містом.

До речі, пам’ятки Берґамо розташовані компактно, і якщо правильно спланувати маршрут, його можна оглянути за 48 годин.

2

Соборна площа (Piazza Duomo, П’яцца Дуомо)

Історію міста тут краще досліджувати разом з левами. Лев з лапою, що лежить на книзі, — символ Венеції, під владою якої місто перебувало п’ять століть. Якщо книга закрита — будівлю зводили у воєнний час, якщо відкрита — в мирний. Венеція “відірвалася” на місті особливо у військових експериментах з фортифікаційними спорудами. Усе Верхнє місто оточене Венеціанської стіною. Побудувати цю стіну задумав Сфорца Паллавічино, командувач венеціанськими військами. Роботи почалися 1561 р. і закінчилися за 31 рік — у 1592 р. Під час будівництва були знесені сотні житлових будинків, церков, монастирів і римських будівель. Стіна має довжину 5122 м, 14 бастіонів, дві платформи, 32 вартові будки (збереглася одна), два порохових склади, 100 амбразур, четверо воріт і сотні метрів потайних ходів, галерей і приміщень. Щоб потрапити на основну стіну з центру Чітта-Альта, треба просто кудись іти і не сильно повертати. Буквально за кілька хвилин ви упретеся в кам’яний бар’єр.

Прекрасно збережений Старий Берґамо (Верхнє місто), весь цілком оголошений пам’ятником історії, розташований на вершині високого пагорба — 380 м над рівнем моря — і з’єднується з Нижнім містом фунікулером, який пов’язав дві частини Берґамо ще 1887 р.

Головною площею міста є П’яцца Веччіа. З’явилася вона у другій половині XV ст. після знесення старих будівель. Тут розташовані стара і нова ратуші, а в кутку площі височить найвища вежа міста — Вежа Кампаноне. Спочатку висота споруди становила 37 м. Згодом будівлю неодноразово переробляли, через що вона збільшилася і у XVI ст. досягла висоти 57 м: чим вищою була споруда, тим вищий ранг мав її власник. Деякий час будівлею володів багатий аристократичний рід Суарді-Коллеоні. Потім вежа Суарді стала належати місту і була перейменована в Торре-Чівіка. Нагорі розмістили дзвони, а в 1656 р. з’явився найбільший з них — дзвін Кампаноне (діаметр — 2,7 м, вага — 5,6 т), який і дав другу назву вежі. Щодня він повідомляв про закриття всіх чотирьох воріт, що вели в місто. На згадку про ті часи о 22.00 дзвін лунає досі — 180 ударів. Також його використовували, скликаючи городян на віче.4

Ратуша (Palazzo della Ragione, Палаццо делла Раджоне)

Перша будівля старої ратуші, Палаццо делла Раджоне, з’явилася ще у середині XII ст. Ратуша має цікавий вигляд завдяки тому, що першого поверху в ній немає: замість нього — відкриті високі арки, що додають значному кам’яному будинку легкий “повітряний” вигляд. Пройшовши крізь них, можна потрапити на сусідню площу Дуомо. На другий поверх ведуть кам’яні сходи, що знаходяться на П’яцца Вечіа праворуч від будівлі, якщо стояти до неї обличчям. Вікна другого поверху виконані у венеціанському стилі. Також на площу виходить балкон, з якого глашатаї оголошували прийняте рішення. У XVIII ст. на Ратуші встановили сонячний годинник, зроблений математиком і фізиком Джованні Альбріці. У центрі П’яцца Вечіа встановлений фонтан зі сфінксами. Від площі радіально розходяться безліч вузьких вуличок.

Насолодившись романтикою Старого міста, можна піднятися на сусідній пагорб Сан Віджіліо до середньовічного замку Рокка. Дертися в гору для цього, на щастя, не доведеться, турботливі бергамці ще у 1912 р. побудували на схилі пагорба фунікулер. У гарну погоду на Сан Віджіліо варто піднятися хоча б заради того, щоб помилуватися чудовими видами на обидва Берґамо і на дуже мальовничі околиці.5

Базиліка Санта-Марія-Маджоре і капела Коллеоні

З кухнею в Берґамо все дуже просто. Всьому виною образ Арлекіна (селянина) як багатовікового основного постачальника товарів і продуктів в пафосну і багату Венецію. Тому трюфелі в цій частині Італії вважаються чужорідними, споконвічна їжа — ковбаса і сало. Італійське сало навіть внесено до Реєстру регіональних продуктів ЄС, при виробництві яких допускаються порушення санітарних норм. Ну а до сала або ковбаси зазвичай прийнято замовляти не вино, якого в Італії роблять 260 з гаком видів, а пиво. Причому головних пивних марок в країні дві: північна Moretti та південна Peroni. Тут все трохи демократичніше, ніж в сусідніх Венеції або Мілані. Тому, попетлявши вуличками Верхнього міста, обов’язково зупиніть свій вибір на одній з маленьких напівпідвальних тратторій, де подають місцеву поленту Taragna з гарніром з домашньої салямі або білих грибів, рагу або просто з яєчнею зверху.

Серед must для відвідувань — кафе “La Marianna” у Чітта-Альта. Кажуть, що саме в цьому закладі було придумано морозиво “Страччатела”, тому є можливість спробувати автентичне морозиво в місці його народження.

6

Собор Сант Алессандро

Основною метою переважної більшості туристів є, звичайно, Верхнє, старе, місто, проте Нижнє, нове, місто по-своєму дуже гарне. Цю частину Берґамо, розташовану на рівнині, було збудовано в середині XIX ст. на місці колишніх сіл та території великого ринку. На подив, Нижній Берґамо здається дуже комфортним і якимось “людяним”, і якщо в Верхньому місті серце завмирає від романтики середньовіччя, то в Нижньому відчуваєш затишну розслабленість. Тож якщо ви маєте в своєму розпорядженні хоча б пару годин вільного часу, неодмінно прогуляйтеся не таким вже і новим Нижнім містом. Для любителів живопису Берґамо буде цікавий тим, що на П’яцца Джакомо Каррара знаходиться Академія Каррари, при якій є картинна галерея, що вважається однією з кращих в світі.