10 запитань Денису Зарицькому

Free Time
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Керівник проектів LiveEdu в Україні та Європі, керівник ICO, про онлайн-вдосконалення, ризик з мінімальними втратами і долю біткоїна

1. Коли та звідки прийшла ідея створення LiveEdu? Чому саме така?

— Її натхненником став Майкл Гарбейд наприкінці 2014 р., а сама ідея прийшла під час стрімів ігор на twitch і паралельною розробкою програмного забезпечення в VirtualBox Linux.

Сервіс побачив світ у лютому 2015 р. за фінансової підтримки European Pioneers і на момент створення називався Livecoding.tv.

Спочатку це була стрімінгова соціальна мережа для програмістів, де кожен міг почати прямий ефір з розробки свого проекту, навчання або просто робочих буднів. За півтора роки кількість користувачів збільшилася від 0 до 200 тис.

Нещодавно ми завершили LiveEdu ICO, де лише за 10 днів зібрали Hard Cap у $10 млн.

2. Хто є вашою цільовою аудиторією? Який меcедж хочете їй донести?

— Наша цільова аудиторія — це люди, які прагнуть поліпшити свої навички в програмуванні, дизайні, розробці ігор, VR, AR, кібербезпеці, операціях з криптовалютою.

Ми не навчаємо основам. Користувачі покращують свої навички до експертного рівня, беручи участь у розробці реальних проектів. У свою чергу, люди, які володіють великим досвідом і знаннями, можуть ділитися ними і створювати реальні проекти в прямому ефірі.

До речі, у Києві і Лос-Анджелесі відкриються нові офіси, оскільки значна частина команди живе у цих містах. Саме в цих регіонах величезна концентрація фахівців в технічних сферах, за яких варто поборотися.

3. З чого починається створення нового проекту та його реалізація?

— Загалом, з бізнес-плану. Наведу приклади на нашій практиці: співвідношення цікавих проектів до нецікавих — 80 до 20. Тобто кожен п’ятий проект — провальний.

4. На якому етапі краще зупинитись, якщо відчуваєш, що успіху не буде?

— Залежить від бізнесу. Варто безперервно моніторити ринок і враховувати усі помилки, а також не забувати про нові тенденції.

У випадку, коли не вдається окупатися, краще відмовитися від ідеї створення проекту з мінімальними втратами.

5. Гаразд, а за якими критеріями можна зрозуміти, що проект “вистрілить”??

— Якщо грамотно скласти бізнес-план і перші етапи виправдовують себе, тоді є усі передумови, що проект стане успішним. Наприклад, для Liveedu.tv достатньо першого тижня, аби зрозуміти, що проект буде цікавий людям.

6. Кого та з якими проектами серед ваших користувачів ви могли б відзначити?

— Стівена Вольфрама зі стримами на тему Wolfram Mathematica, Крістофера Вольфрама з проектом з розробки “мови прибульців” з фільму “Arrival” (“Прибуття”) та майстер-класи від TheNewBoston, популярного творця відеокурсів з програмування на YouTube.

7. Як ви описали б різницю між поняттями “потрібно” та “важливо”?

— Просто перефразуйте поняття необхідного і достатнього.

8. Що ви робили б, якби мали безмежні ресурси?

— Лише в математиці є поняття “нескінченність”. Необмежені ресурси для кожного мають свою межу.

9. Що для вас гроші?

— Коли досягаєш певного успіху в бізнесі, гроші стають інструментом, завдяки якому можна удосконалити свій бізнес, створити нові робочі місця, інвестувати в перспективні й потрібні проекти.

10. Що за 50 років буде зовсім іншим?

— Курс біткоїнів!