10 запитань Девiду Лiнчу

Free Time
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Всесвiтньо вiдомий кiнорежисер про складнi часи для артхаусного кiно, благодiйнiсть, iнтерпретацiю свох робiт i джерела натхнення

 1. Ваші фільми часто були не дуже успішними з комерційної точки зору. Як вам вдавалося знаходити фінансування?
— Мене надихають ідеї, іноді я в них закохуюся. Якщо тебе відвідала ідея, ти намагаєшся перевести її на мову кіно, отримуючи від цього задоволення. Але людина контролює тільки свою дію, а не результат цієї дії. Мені приносить велике задоволення сам процес створення кіно.

Разом з тим ти не знаєш, що трапиться з твоїм фільмом після того, як він побачить світ. Іноді фільми не збирають багато грошей в кінотеатрах.

Але якщо ти виклався повністю, якщо тобі було дуже цікаво працювати, ти не програєш. Якщо ж ти, як кажуть, “продаєшся”, заради грошей робиш те, що тобі не подобається, а проект провалюється, тоді ти дійсно відчуваєш смерть душі.

2. Які герої, персонажі, вам найцікавіші?
— Мене цікавлять всі герої. Вони всі є елементами історії. І коли ви знаєте кожного персонажа і розумієте, що всі вони будуть між собою взаємодіяти, тоді у вас з’являються дуже цікаві історії. Тому абсолютно всі герої дуже важливі.

3. Сни — важливий мотив багатьох ваших фільмів. Чи використовуєте ви власні сновидіння в сценаріях?
— Я дуже рідко беру ідеї зі снів. Можливо, в моєму житті це було двічі. Але мені подобається логіка сновидінь, абстракції, які можна використовувати в кіно.

4. Що для вас означає поняття “благодійність”?
— Благодійність — це подорож, яка починається вдома. Це допомога людям, яким вона потрібна. От і все. Коли ми бачимо чиїсь страждання, знаємо, що потрібно допомагати.

Для мене найбільша допомога — це дати людям техніку трансцендентальної медитації. Ця техніка настільки могутня, що дозволяє людям серйозно змінити своє життя на краще. Це прекрасна техніка, в якої прекрасні наслідки.

5. Як вам вдається залучати стільки знаменитостей до ініціатив свого благодійного фонду?
— Знаменитості — теж люди. За моїми відчуттями, люди не люблять страждати. Ніхто не любить страждати. Думаю, що всі люди хочуть бути щасливими.

6. Як ви ставитеся до штучного інтелекту і його впливу на ситуацію в світі?
— Я не знаю, як штучний інтелект стосується миру на Землі. Але наука не стоїть на місці, нові винаходи з’являються дуже швидко.

Їх можна використовувати для якихось негативних речей, а можна і на благо. Я зацікавлений в тому, щоб світ став більш позитивним і щасливим. Тому вважаю, що всі винаходи потрібно використовувати для чогось хорошого.

7. Чи знайомі ви з українським кінематографом і як його оцінюєте?
— Я не дуже знайомий з україн­ським кінематографом. Я знаю, що ви робите кіно, але я не дуже великий любитель дивитися кіно.

От, наприклад, мій друг Мартін Скорсезе, він “гік”, може розповісти все про українське кіно. Але я — ні.

8. До речі, про Скорсезе. Нещодавно він написав відкритого листа своїй доньці, в якому назвав своїх наступників в кіно (брати Коени, Девід Фінчер та ін.). Чи бачите ви когось своїм наступником?
— У мене немає наступників.

9. Чи правда, що ви збираєтеся йти з кінематографа?
— Я відчуваю, що художнє пов­нометражне кіно перебуває в не дуже доброму стані як жанр. Якби зараз, наприклад, Федеріко Фелліні випустив фільм “Вісім з половиною”, він би протримався в прокаті всього тиждень і отримав би дуже погані відгуки.

Зараз дуже важко пробитися в артхаусному кіно. Але при цьому є телесеріали і кабельне ТБ. Я б сказав, що це і є новий артхаус. Там є свобода вираження, свобода робити “короткий метр”, “довгий метр”.

10. Ваші фільми відкриті для інтерпретації. З якими найдивнішими інтерпретаціями і відгуками ви стикалися?
— Я чув деякі дурні інтерпретації. Але справа в іншому. Ось ти працюєш над фільмом дуже довго, не відхиляючись від основної ідеї, в яку закохався, і в якийсь момент твоя робота закінчується.

Нічого вже не потрібно додавати або віднімати. Роботу закінчено! А коли люди дивляться твій фільм, у них виникають власні ідеї та враження.

І для мене всі вони актуальні. Від показу до показу в фільмі не змінюється жоден кадр. Але кожного разу його дивляться різні люди. Ми всі різні, тому виникають найрізноманітніші інтерпретації. І всі вони прекрасні.