business head ads

Бинтуємо місця можливих поранень

Фінанси
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Магічна фраза «D&O (Directors and Officers Liability Insurance)» зрозуміла далеко не всім керівникам і фахівцям навіть страхового ринку

 

D&O — страхування фінансових ризиків членів рад директорів і керівництва. У разі якщо директору ставиться вимога, поліс сплатить як витрати директорів на захист від таких вимог, так і витрати на їхню оплату.

D&O — Directors and Officers Liability Insurance, або страхування відповідальності керівництва компанії/банку (топ-менеджерів, членів ради директорів, незалежних директорів) перед власниками, контрагентами, кредиторами, державними органами, працівниками, іншими особами, яким було завдано збитків унаслідок помилкових управлінських рішень і дій.

У рамках корпоративного управління це доволі дієвий інструмент ризик-менеджменту та поширений вид страхування в розвинених країнах. З 2018 р. в Україні почалося активне залучення іноземців до наглядових рад державних компаній. І майже кожного разу щойно призначені члени наглядових рад порушували питання про страхування D&O. Що в достатній мірі відображає, наскільки повноцінне корпоративне управління неможливе без страхування ризиків відповідальності незалежних директорів.

Однак згадаймо відомий вислів: «Сподівайся на краще, та готуйся до гіршого і бери максимальну користь з того, що вийшло». Турбуватися про те, що щось може піти не так, необхідно заздалегідь. Не треба недооцінювати ймовірність виникнення проблем внаслідок свідомих ризикованих дій, некомпетентності або просто помилки управлінця.

Поліс D&O як дієвий механізм ризик-менеджменту передбачає покриття для таких випадків, як: порушення КЗпП та інших можливих кадрових питань, комерційні збитки внаслідок помилок у звітності, надання некоректної̈ інформації̈ (зокрема, щодо цінних паперів, угод про злиття та поглинання), перевищення повноважень при прийнятті рішень, персональні штрафні санкції до посадових осіб через порушення чинного законодавства. Страхове покриття працює навіть для таких наслідків, як банкрутство, ліквідація компанії, провадження проти компанії/банку.

Адже страхування відповідальності директорів — це свого роду знак якості банку або компанії. І хотілось би зауважити, що, купуючи D&O, компанія або банк не лише демонструє довіру своїм топ-менеджерам, а й зайвий раз підкреслює, що навіть те, що неможливо передбачити, не вплине на підсумкові результати їхньої роботи і не зможе заподіяти збитки компанії/банку та акціонерам. Тому страхувати людський фактор треба, якщо виключити його зі щоденної діяльності компанії поки неможливо.

Варто ще зазначити, що в разі судового позову до керівника компанії, замість того щоб витрачати час на пошуки рішення для врегулювання, мінімізації шкоди та доведення своєї позиції, керівник і надалі виконуватиме свої безпосередні обов'язки з управління компанією, а вирішувати задачі, що описані вище, буде страхова компанія.

Що стосується обсягу зобов’язань, яким оперують українські cтраховики, то зазвичай солідні страхові компанії перестраховують свої ризики на Заході. До речі, розмір страхових сум по D&O може сягати й €10 млн. З урахуванням практики, що вже існує в нашому середовищі, найтиповішими страховими сумами є 1, 3, 5 і 10 мільйонів євро.

Така непроста задача в керівництва й власників компаній і банків: або економити і купувати D&O з маленьким лімітом відповідальності, або не скупитися й брати по максимуму. На жаль, дуже часто прагнення до економії перемагає почуття перестороги. Страхова сума може й перевищувати €10 млн, але українські страхувальники поки морально не готові платити відповідні страхові премії за такі обсяги, іноді заздалегідь лякаючись, що платіж буде завеликим. Насправді, обсяг страхового покриття в €10 млн може обійтись компанії/банку приблизно в €50 тис. на рік. Звичайно, з урахуванням того, що з фінансовим становищем компанії все добре й у цілому вона має позитивну динаміку розвитку. Страхові компанії дуже уважно вивчають звітність потенційного страхувальника, перш ніж видати цінову пропозицію. Вартість найдоступніших полісів D&O може починатися від $2 тис., і незважаючи на мінімальне покриття, вони також будуть дуже корисними. Таке страхове покриття навіть може включати витрати на захист і відновлення ділової репутації, наприклад, у зв'язку з публікацією негативної інформації в соціальних мережах.

Зараз у світовій практиці знайдеться чимало прикладів, які змушують серйозно задуматися про необхідність D&O. В Україні такі випадки також мають місце: наприклад, страховим випадком могло б бути застосування НБУ санкцій до одного з українських банків у вигляді штрафу в 6 млн грн. Тоді ще мав місце факт відсторонення від посад певних топ-менеджерів за проведення через банк переведення в готівку коштів в сумі близько 3,9 млрд грн. Але це вже зовсім інша історія. НБУ прийняв рішення про невідповідність деяких керівників банку вимогам законодавства у зв'язку з неналежним виконанням службових обов'язків цими керівниками, що і призвело до ризикової діяльності в сфері фінансового моніторингу.

Для власників фінустанови відчутним був навіть сам факт звинувачення регулятором керівництва банку, але ще суттєвішим стало те, що банку довелось повністю виплатити штраф зі своїх коштів, оскільки ці ризики не були застраховані. Тепер цей банк знає, що є такий дієвий механізм, як страхування відповідальності керівників, а його «топи» й акціонер розглядають варіанти управління подібними ризиками на майбутнє.

У світі цей вид страхування існує вже 90 років, а наш бізнес, на жаль, поки «пасе задніх». У нас лише торік про це заговорили більш-менш предметно і, що особливо цікаво, з подачі Кабінету міністрів, де перейнялися страхуванням відповідальності менеджменту державних компаній. Мається на увазі постанова Кабінету міністрів України від 4 липня 2018 р. №535 «Про затвердження Порядку добровільного страхування відповідальності керівників та членів наглядових рад державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі». Звичайно, поодинокі випадки страхування відповідальності керівництва в корпоративному і банківському секторах були, але їх небагато.

Якщо справи підуть так і надалі, можна буде сміливо говорити, що двигун прогресу в Україні — не корпоративний сектор, а чиновники і керівництво державних підприємств і банків, які вже зараз активно цікавляться D&O, а я їм даю змогу дізнатися про нього якомога більше.

Зауважте, поки ви будете думати, керівництво компанії або банку, акціонером якої/якого ви є, може зробити помилку, яка коштуватиме вам мільйони у вільноконвертованій валюті...