ФГВФО не зміг продати БЦ "Шевченківський"

Фінанси
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Інвесторів не зацікавив проблемний актив "Імексбанку"

Фонд гарантування вкладів вже втретє не зміг знайти покупця на бізнес-центр «Шевченківський» в Одесі. Експерти вважають, що прозорій реалізації активу заважають як відсутність важливого інженерного забезпечення, так і санкції, накладені ГСУ СБУ.

Актив представляє собою 16-типоверхову будівлю площею 12,1 тис кв. м., що належала ліквідованому «Імексбанку». Бенефіціаром «Імексбанку», станом на 1 січня 2015 року, був Леонід Клімов — нардеп IV-VIII скликань, власник ФК «Чорноморець» (з 2001 р).

У 2009 році «Імексбанк» надав власну будівлю в якості застави по забезпеченню кредиту рефінансування від НБУ в розмірі 2,9 млрд. грн. Пізніше сума збільшилася до 3,4 млрд грн. Ці кошти повинні були підтримати платоспроможність фінансової установи в умовах економічної кризи і повернуті банком до 27 липня 2016 року. Однак рішенням НБУ від 21 травня 2015 року фінансовий заклад підлягав ліквідації.

Відомо, що будівля банку побудована на земельній ділянці, що перебуває у комунальній власності, оснащена власним електропостачанням, холодним водопостачанням і водовідведенням, а також системою кондиціонування. Заявлена стартова вартість на момент торгів становила 221,7 млн грн.

Торги 29 січня 2019 року в черговий раз не відбулися через відсутність учасників. В першу чергу потенційних інтересантів відлякнув цілий пакет судових обмежень на управління цим активом.

Відомо, що 26 жовтня 2018 року Господарський суд Одеської області відмовився задовольнити позов НБУ до «Імексбанку», ТОВ «Нова Хвиля» та ТОВ «Шевченківський девелопмент» про визнання недійсним договорів управління нерухомим майном та договору оренди. В тому числі, на підставі перевищення терміну позовної давності. Апеляцію на рішення суду розглядає Південно-Західний апеляційний господарський суд.

Також 30 листопада 2018 року Господарський суд Одеської області відмовив ліквідатору «Імексбанку» в задоволенні позову до ТОВ «Нова Хвиля» як керуючої компанії щодо її виселення з будівлі торгового центру.

У той же час, 4 грудня 2018 року Верховний суд України задовольнив касаційну скаргу ліквідатора «Імексбанку» на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 25 липня 2018 року. Таким чином, договір оренди від 31 грудня 2014 року між ТОВ «Нова Хвиля» та ТОВ «Шевченківський девелопмент» був визнаний недійсним. Керуюча компанія і орендар зобов'язані були повернути «Імексбанку» приміщення торгового центру і виселитися з них.

На цій підставі, на думку експертів, кредитор мав право реалізувати рішення Верховного суду і продати актив з вигодою для держави. Однак, в господарський спір виявилося залучено Головне слідче управління (далі — ГСУ) СБУ.

А саме, за даними Держреєстру речових прав на нерухоме майно, за клопотанням СБУ Шевченківський районний суд Києва наклав арешт як на нерухоме майно «Імексбанку», так і безпосередньо на права вимоги за договором іпотеки, згідно з яким БЦ «Шевченківський» перебував у заставі у НБУ .

Згідно ухвали Київського апеляційного суду від 13 грудня 2018 року, СБУ підозрює якусь особу в скоєнні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України, ч. 5 ст 27, ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 219 КК України, що завдало державі матеріальних збитків на більш ніж 3,4 млрд грн.

На додаток до арештів, накладених СБУ в жовтні 2018 році, БЦ «Шевченківський» був переданий в безстрокове управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів — АРМА (ухвала 761/35902/18).

На думку юристів, внаслідок рішень залучених до процесу держорганів, на об'єкті сталося «двовладдя», адже Нацагентство і Фонд гарантування вкладів мають різні завдання з управління майном:

«Завдання ліквідатора — скоріше продати майно для забезпечення вимоги кредиторів, головним з яких є держава, а завдання Нацагентства — управляти майном, заарештованим в рамках кримінального судочинства настільки довго, наскільки буде тривати розслідування злочину», — прокоментувала адвокат Світлана Лошак.

З огляду на викладене, експерти ринку визначають інвестиційну привабливість даного активу на вкрай низькому рівні. «Покупців відлякують відразу кілька факторів. Як той, що Фондом була прихована інформація про незакриті судові суперечки щодо права керування і користування будівлею, так і те, що об'єкт, перебуваючи в заставі у НБУ, опинився фігурантом кримінальних проваджень, що проводяться СБУ», — прокоментував один з фахівців Collers International на правах анонімності.

До того ж будівля не має власної котельні, і її опалення здійснюється за допомогою інженерної системи, що знаходиться на балансі колишнього власника будівлі. «Якщо це питання не буде врегульовано, потенційний покупець просто ризикує залишитися без опалення в осінньо-зимовий період», — повідомив Денис Лук'янюк, представник одного з потенційних учасників аукціону.

Наступна спроба реалізувати актив через публічній аукціон відбудеться 6 лютого 2019 року. Стартова ціна складе 199 569 648 грн., Що на 20 млн менше, ніж на попередніх торгах. «Навряд чи вартість цього активу компенсує всі зашиті «під пахву» ризики навіть при заявлених 200 млн грн», — резюмує Олег Малиновський, фахівець по Заставному майну одного з банків з іноземною участю.

Сергій Клімович, Дмитро Рибаков, спеціально для БИЗНЕС