Які перешкоди не дають створити експортно-кредитне агентство

Фінанси
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Чому українське експортно-кредитне агентство, створити яке вирішили більше двох років тому, досі не працює

Створення в Україні Експортно-кредитного агентства (ЕКА) говорять вже не один рік, а можливо, й десятиліття. ЕКА — це державна або приватна установа, що здійснює підтримку експорту певної країни. Україна — одна з кількох важливих індустріалізованих країн, яка досі не створила такого інституту. Суть діяльності ЕКА полягає у наданні гарантій та (або) страхуванні, що зменшує вартість кредитів, які імпортер залучає для купівлі товару. Схема навпаки, коли іноземні країни пропонують вигідне українським компаніям фінансування на придбання власної пріоритетної продукції, працює відмінно. Про що, до речі, БІЗНЕС неодноразово писав. Тобто зараз іноземні ЕКА працюють на користь вітчизняних імпортерів. Наприклад, ЕКА Білорусі частково компенсує українським компаніям відсоткові ставки за кредитами на придбання білоруських тракторів. Така програма працює, зокрема, через державний Укргазбанк. Одними з найпотужніших ЕКА, що фінансують українські компанії, є німецька Euler Hermes, французька Coface тощо. Фактично у таких випадках ідеться про стимулювання імпорту до України. А потрібно навпаки!

Історія (не)створення

Ще в грудні 2016 р. Верховна Рада ухвалила Закон “Про забезпечення масштабної експортної експансії україн­ських виробників шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту”. Документ передбачав створення Кабміном національного ЕКА.

І лише 7 лютого минулого (!) року Кабмін за ініціативи Мінекономрозвитку ухвалив рішення про створення ЕКА у формі приватного акціонерного товариства (ПрАТ) та затвердив його установчі документи. А саме: статут ПрАТ “Експортно-кредитне агентство”, Положення про керівні органи, Порядок проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду члена наглядової ради ЕКА. Кількість акцій у першому випуску мала становити 200 тис.шт. Статутний капітал — 200 млн грн — мав бути забезпечений з коштів держбюджету.

“Запуск ЕКА дуже важливий для захисту українських експортерів від ризиків неплатежів, фінансових втрат та для отримання доступного фінансування, — зазначила під час засідання уряду Наталія Микольська, заступник міністра економічного розвитку та торгівлі. — Ми працюємо над тим, щоб ЕКА було ефективною інституцією з прозорими процесами і корпоративним управлінням, діяльність якої відповідає найкращим міжнародним практикам”. За її словами, після запуску ЕКА здійснюватиме страхування, перестрахування і надання гарантій за договорами, що забезпечують розвиток експорту. Воно також братиме участь у виконанні програм часткової компенсації відсоткової ставки за експортним кредитом і надаватиме консультації експортерам. Це — послідовний крок у рамках політики Мін­економрозвитку з підтримки українських виробників, що підвищить конкурентоспроможність останніх на світових ринках.

Але потім з’ясувалося, що для запуску механізму підтримки потрібні зміни до низки законів. 14 березня 2018 р. уряд ухвалив ініційований Мін­економрозвитку проект закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення ефективного функціонування Експортно-кредитного агентства”. Законопроектом передбачено розширення сфер підтримки експорту, узгодження принципів корпоративного управління з чинним законодавством, приведення термінів у відповідність з Директивою ЄС 98/29, відмову від кредитів з держбюджету як неефективного інструменту. Крім того, в документі уточнено низку норм Закону з метою усунення різночитань, строки створення ЕКА, передбачено приєднання до рамкової домовленості та робочої групи ОЕСР відповідно до міжнародної практики. Однак парламент не поспішав підтримувати ініціативи Кабміну та фактично заблокував створення ЕКА. Ба більше, 22 листопада 2018 р. депутати провалили голосування за зміни до Закону “Про Державний бюджет на 2018 р.”, які дозволили б провести розміщення акцій ЕКА та запустити його роботу.

За тиждень до цього, 14 листопада, Кабмін призначив Ігоря Пульваса виконуючим обов’язки голови правління ПрАТ “Експортно-кредитне агентство”. Раніше він очолював маловідомі організації: “Ямпі” та “Фрі енерджі технолоджіс”.

18 грудня 2018 р. прем’єр-міністр Володимир Гройсман під час засідання уряду заявив, що ЕКА має повномасштабно запрацювати 2019 р.: “Це наш пріоритет”. Зазначимо, що спочатку повноцінний запуск ЕКА планувався на сере­дину минулого року. 20 грудня перший віце-прем’єр-міністр Степан Кубів заявив про наміри сформувати статутний капітал ЕКА до кінця 2018 р. Проектом Бюджету-2019 передбачалося виділення 79,2 млн грн на функціонування ЕКА. На думку експертів, сума абсолютно неадекватна реальним потребам.

Світовий досвід

Зараз у світі працюють близько 100 ЕКА, більша частина з яких входять до Бернського союзу — провідної асоціації страхувальників експортних кредитів та інвестицій. 2016 р. ЕКА, що входять до об’єднання, сприяли зростанню світового експорту на 12% та застрахували експортні контракти та іноземні інвестиції сумарно на $2 трлн, або 10% обсягу світової торгівлі.

ЕКА виплатити $5 млрд експортерам та інвесторам у зв’язку з невиконанням договірних зобов’язань. У Німеччині, наприклад, національне агентство Euler Hermes забезпечує 12% зростання експорту щороку та 60% усіх робочих місць у сфері машинобудування. В Канаді в річному вимірі ЕКА дозволяє додатково створювати $60 млрд ВВП. Провідні ЕКА працюють вже понад 100 років і показали себе як ефективний інструмент стимулювання експорту, підвищення конкурентоспроможності товарів та послуг на світовому ринку. Зокрема, Департамент гарантування експортних кредитів (ECGD) у Великобританії працює з 1915 р., агентство Euler Hermes — з 1917 р., Atradius (Нідерланди) — з 1925 р., Eximbank (США) — з 1934 р. Країни Східної Європи — Польща, Угорщина, Чехія, Словаччина тощо — створили ЕКА ще у 1990-х роках. В Європі ЕКА не мають лише Албанія, Молдова й Україна.

Зауваження експертів

Ще 2017 р. (після прийняття відповідного Закону) німецькі експерти проаналізували доцільність і переваги створення ЕКА в Україні та запропонували свої рекомендації. Головна функція ЕКА — страхування експортних кредитів. Це страхування, що покриває експортні неплатежі, які виникають внаслідок комерційних та некомерційних (наприклад, політичних) ризиків. Основна діяльність страховика кредитів — перевірка кредитоспроможності іноземного покупця та аналіз політичного ризику країни покупця. Успішний результат такої перевірки є передумовою для виділення кредитного ліміту, котрий експортер може використати для одної або кількох поставок цьому іноземному покупцю.

Експерти зробили низку критичних зауважень. По-перше, йдеться про занадто високий рівень деталізації Закону. Вона має як переваги, так і недоліки. Багато аспектів, що регулюються Законом про ЕКА, є предметом швидкого реагування. Для практичних потреб, що виникатимуть у процесі роботи ЕКА, таке законодавче поле може бути надто вузьким та вимагати частого внесення змін до Закону. Це може бути громіздкою та тривалою процедурою. Окремі питання, які зараз урегульовано в Законі, також дублюються в проекті статуту ЕКА.

Рекомендація фахівців: Закон і статут можуть бути скорочені. Теми, що мають принципове значення, повинні бути закріплені (лише) у Законі про ЕКА, а питання корпоративного управління та інші практичні аспекти мали б розглядатися (лише) у статуті.

По-друге, йдеться про занизький рівень капіталізації ЕКА та державної підтримки.

Статутний капітал ЕКА в 200 млн грн — це відносно низька капіталізація для такої структури. Агентство з таким невеликим статутним капіталом може охоплювати лише обмежену кількість бізнесу або потребувати високого рівня перестрахування. З точки зору управління ризиками, робота з такими обмеженими ресурсами є можливою, але залишає ЕКА мало можливостей для маневрування. Якщо значна частка бізнесу має бути перестрахована, ЕКА навряд чи зможе покрити власні адміністративні витрати чи накопичувати прибуток. “Низька капіталізація в поєднанні з низькою державною підтримкою (наприклад, у формі державних гарантій) є фундаментальною структурною слабкістю”, — резюмували німецькі експерти.

По-третє, відповідно до Закону ЕКА “бере участь у реалізації програми часткової компенсації відсоткової ставки…”. Компенсація відсоткової ставки дуже схожа на субсидію або навіть має бути визнана як така. Це необхідно ретельно оцінити з урахуванням вимог Світової організації торгівлі (СОТ). Найімовірніше, така форма фінансової підтримки не відповідає правилам СОТ щодо субсидій та компенсаційних заходів. Як свідчить досвід минулих років, компенсація відсоткових ставок надзвичайно затратна. Її також систематично використовували для масового шахрайства. “Ми дуже скептично ставимось до передбаченої компенсації відсоткової ставки, оскільки це надзвичайно витратно та є потенційним полем для шахрайства”, — зауважили німецькі фахівці.

По-четверте, експертів не влаштовує вибірковий підхід при обранні сфер підтримки. Згідно із Законом не всі товари, роботи та послуги, які виробляються в Україні або походять з України, мають право на підтримку ЕКА. Стаття 8 містить перелік певних сфер та галузей зовнішньоекономічної діяльності. Згідно з інформацією, яка була підготовлена Мінекономрозвитку, 2016 р. сектори промисловості, які мають право на підтримку ЕКА, становили лише 16,5% у загальній структурі експорту товарів України. Виникає запитання: чому інші продукти або галузі, які репрезентують 83,5% українського експорту товарів, не мають такого права? Деякі експерти впевнені, що “всі галузі української експортної промисловості повинні мати однаковий доступ до підтримки ЕКА”.

Як же має працювати віт­чизняне ЕКА на практиці? Виходячи з його фінансової потужності, воно навряд чи зможе надавати дешеві експортні кредити. Швидше за все, акцент буде зроблено на страхуванні ризиків та наданні гарантій. Тобто ЕКА виконуватиме функції страховика. До речі, німецькі експерти рекомендують чіткіше визначити поняття “перестрахування”. За їхніми рекомендаціями, страхування інвестицій має охоплювати лише некомерційні ризики (політичні, странові). На початковому етапі варто пропонувати лише базові продукти в сфері страхування експортного кредиту, а більш складні — пізніше, крок за кроком.

До речі, експерти відзначають складність процесу запуску ЕКА, і йдеться головним чином про реальну роботу, а не формальності. Розробка продуктів, формування команди EКA, купівля та адаптація належних ІТ-систем, навчання співробітників потребують значно більше часу. Цього не варто робити без консультацій з міжнародними експертами. Професійний обмін з іншими ЕКА, які є членами Комітету Празького клубу Бернського союзу, має бути налагоджений якомога раніше.