Як убезпечити зовнішню торгівлю

Фінанси
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Сергій Сидорчук, начальник управління страхування спеціальних ризиків АСК “ІНГО Україна”

Економіка України —  в передчутті збільшення обсягів експорту. І це не далеке майбутнє. Участь у Конвенції Пан-Євро-Мед вже дозволяє розширити присутність українських товарів на ринках третіх країн, з якими укладені угоди про вільну торгівлю. А кількість цих угод постійно зростає.

Проте зі зростанням торговельної активності підвищуються й ризики. Компанії-експортери можуть мати справу з простроченнями платежів, банкрутством контрагентів та впливом політичних ризиків. Такі ризики треба постійно брати до уваги й застосовувати інструменти, що дозволяють їх мінімізувати.

Як це працює

Наприклад, ризик банкрутства, який стається частіше за природні катаклізми, але може мати не менш катастрофічні наслідки. Часом причиною банкрутства стає реальна неспроможність підприємства залишатися конкуренто­здатним в умовах ринку, який швидко змінюється. Саме так трапилося з найбільшою мережею магазинів іграшок у світі — ToyRUs. Колишній гігант роздрібної торгівлі іграшками 2017 р. ініціював процедуру банкрутства із зовнішніми зобов’язаннями у розмірі $5 млрд. За деякими джерелами, при банкрутстві в країнах Азії з кожного долара заявлених зобов’язань повертаються 37,7 цента, в країнах Європи — 71,9, в Україні (за даними OpenDataBot) — 8,6 цента.

Рішення:

Якщо ризик банкрутства іноземного контрагента застрахований, кредитор може відшкодувати свій збиток у розмірі до 85% від суми застрахованого кредитного ліміту.

Хоча за розміром можливих збитків банкрутство переважає, проте ризик прострочення платежу зустрічається набагато частіше. Наприклад, у Західній Європі, за даними Atradius Payment Practice Barometer 2018 р., 41,8% дебіторської заборгованості є простроченою. У країнах Північної Америки частка прострочених рахунків до сплати сягнула 50%, при цьому в 17,5% таке прострочення призвело до збитків. Слід враховувати, що, залежно від регіону, від 1% до 3% простроченої заборгованості відносять до безнадійної.

Рішення:

Експортери можуть застосовувати різні інструменти для захисту фінансової стабільності: банківська гарантія, акредитивна форма розрахунків, факторинг, страхування експортних кредитів. На відміну від схожих фінансових інструментів, що пропонуються банками та факторинговими компаніями, страхування комерційних кредитів вирізняється більшою гнучкістю, а також можливістю адаптації умов страхового покриття конкретно до потреб бізнесу.

Однак не лише типово фінансові ризики можуть призвести до суттєвих фінансових втрат. При експорті товарів, робіт та послуг слід зважати і на можливий негативний вплив політичних ризиків у країні контрагента. За даними Oxford Analytica 2018 Survey and Report, кожна третя компанія-експортер стикається з політичними ризиками у своїй діяльності: валютні ризики (53%), політичне насилля (48%), ембарго на експорт/імпорт (40%), експропріації (29%), дефолт по державному боргу (16%). 2018 р. страховики отримали найбільше звернень від клієнтів щодо компенсації збитків, обумовлених політичними ризиками у РФ, Ірані, Нігерії, Венесуелі, Демократичній Республіці Конго.

Рішення:

Компанії-експортери можуть застосовувати ризик-орієнтований підхід при відборі контрагентів, моделювати екстремальні події у країні контрагента та оцінювати потенційні збитки. Можна взагалі не враховувати політичні ризики або умисно уникати співпраці з контрагентами тих країн, в яких політичний ризик залишається надвисоким. А можна використовувати страхування від політичних ризиків у рамках страхування експортних кредитів.

template 02