"Ми підтримуємо прозорий бізнес. Це своєрідний знак якості"

Фінанси
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Олександр Каплатий, банкір групи фінансування та розвитку МСБ ЄБРР.

 "Якщо банк з кимсь працює, то ця компанія — приклад для ринку".

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) давно кредитує бізнес в Україні. Щорічний обсяг інвестицій в українські підприємства складає близько €700 млн. Варто зазначити, що валютні кредити з 2004 р. використовуються МСБ не надто активно. Як банки, так і позичальники виявилися неготовими брати на себе ймовірні валютні ризики. При цьому Україна лишається однією з двох країн присутності ЄБРР, де банк досі не здійснює повномасштабного кредитування у національній валюті. І все ж кредитування малого та середнього бізнесу в Україні — це один з пріоритетів банку. За 1994-2012 рр. ЄБРР виділив на фінансування МСБ близько $800 млн. Протягом 1994-2004 рр. в рамках двох кредитних ліній МСП-1 и МСП-2 ЄБРР виділив позики 247 компаніям на $218 млн. Саме в цей період інші кредитні ресурси були практично недоступні вітчизняному бізнесу. 2004 р. почала роботу нова кредитна програма на $200 млн, котру обслуговують дев’ять комерційних банків. 2007 р. ЄБРР відкрив кредитну лінію на €100 млн для фінансування проектів енергозбереження на малих та середніх підприємствах України (UKEEP). Станом на кінець 2011 р. ця кредитна лінія була повністю реалізована, а ЄБРР почав роботу над новою кредитною лінією UKEEP2. 2010 р. ЄБРР виділив €50 млн на фінансування українських МСП, що інвестують у відновлювані джерела енергії. У грудні 2011 р. банк запустив кредитну лінію для мікро-, малих та середніх підприємств в Україні в обсязі $100 млн. Вона була розрахована на використання до кінця 2013 р. У лютому 2012 р. Укрексімбанк отримав від ЄБРР 5-річний кредит на $50 млн, що був використаний для кредитування малих та середніх підприємств.

Банк давно реалізує в Україні й інші програми, надає консультаційну, освітню, трансформаційну та експертну підтримку українським компаніям. У будь-якому випадку співпраця ЄБРР з невеликою компанією є для останньої хорошою школою та певним знаком якості, що дозволяє легше вести переговори з іншими банками чи потенційними інвесторами. Про консультування та кредитування МСБ, підтримку “білого” бізнесу та особливості підходів ЄБРР до фінансування та інвестування БІЗНЕСу розповів Олександр Каплатий, банкір групи фінансування та розвитку МСБ ЄБРР.

 

— ЄБРР займає особливу позицію на ринку. В чому полягає особливість банку?

— ЄБРР — це передовсім комерційний банк, який працює на комерційних засадах та не є неприбутковою організацією. Нашою задачею є отримання прибутку для акціонерів, серед яких і держава Україна. Наші акціонери — це уряди різних країн. Саме тому ми не займає­мося субсидійованим кредитуванням. Ми заробляємо гроші, але все ж таки певний мандат в ЄБРР є, і його суть полягає у тому, що банк сприяє розвитку економіки країн, в яких він працює. Відповідно, ми дивимось на наші проекти крізь призму не лише прибутку, а й допомоги у розвитку економіки. Наша місія та стратегія чітко регламентовані. В Україні ЄБРР сприяє розвитку економіки, фінансового сектора, інфраструктури і МСБ у рамках програми EU4BUSINESS.

Про наближення до МСБ

— Чи давно банк займається підтримкою малого та середнього бізнесу?

— До 2016 р. ЄБРР переважно працював з великими угодами. Це пов’язано з тим, що банк несе високі транзакційні витрати, адже застосовує складні процедури оцінки ризиків, контролю і перевірки позичальників тощо. Через це укладати угоди, де обсяг фінансування буде невеликим, було просто недоцільно. Зараз ми маємо декілька механізмів підтримки малого та середнього бізнесу. 2016 р. в ЄС було запущено програму SBI (Small business initiative), що має на меті підтримку малого бізнесу. Для себе ми прийняли рішення, яке погодили з акціонерами й донорами, про те, що ЄБРР підтримуватиме проекти малого та середнього бізнесу. Зараз в ЄБРР суми фінансування починаються від €1 млн або еквіваленту в гривнях. Це одна з важливих змін. Визначення ЄБРР щодо малого та середнього бізнесу співпадає з визначенням, прийня­тим в ЄС. У цю категорію входять усі компанії, що мають річний оборот до €50 млн та штат до 250 осіб. В Україні ми працюємо по двох напрямках. Банк вже підписав кілька кредитних угод з невеликими компаніями, в роботі знаходяться ще кілька угод. 

Також у нас працює довгострокова програма, що була запущена ще 2010 р. за підтримки Європейського Союзу — Advise for Small Businesses. Ми називаємо її “Група підтримки малого бізнесу”. Ця програма дає українським компаніям, навіть маленьким, де працюють не більше 120 осіб, можливість отримати доступ до експертизи. Ми можемо запросити консультантів з різних напрямків як на місцевому ринку, так і з інших країн. Це робиться для того, щоб компанії вирішили або якісь точкові завдання, або питання довгострокової стратегії розвитку, лідерства, виходу на нові ринки. У першому випадку компанія може прийти до нас з новим продуктом та знайти експертів, які допоможуть правильно вивести його на ринок, оцінити попит на нього тощо. Ми можемо профінансувати маркетингове дослідження, розробку бізнес-плану, веб-сайту чи інтернет-магазину, допомогти у підготовці до сертифікації якості та багато іншого. Експерти можуть допомогти налагодити комунікації всередині компанії. Ми допомагаємо майже у всьому, окрім юридичного супроводу та податкового консультування.

 

— А якщо питання стосується стратегії?

— Це друга, довгострокова частина програми, яка підходить більшим компаніям, що вже мають певну історію розвитку, свій продукт і хочуть зробити якісний стрибок. У такому випадку ми можемо знайти для них людей, що пропрацювали 15-20 років на керівних посадах чи були власниками схожого бізнесу в розвинених країнах. Такі менеджери передають свій досвід українським компаніям в якості незалежних директорів. Така робоча синергія зазвичай триває 18 місяців. Ці експерти на практиці діляться знаннями, щоб україн­ці були успішними на ринку ЄС або на більш глобальному рівні; навчають українських підприємців, як трансформувати підходи до ведення бізнесу; як змінити свою ментальність, цінності, щоб дорости до рівня світових лідерів. Ці програми працюють на постійній основі та фінансуються донорськими коштами.

 

— Чи допомагають консультанти українським компаніям, що прагнуть вийти на зовнішні ринки? Наприклад, на ринки ЄС?

— Так, звичайно. Допомога від залучених нами іноземних або вітчизняних експертів може бути різноманітною. Це може бути допомога в участі у міжнародних виставках або в отриманні необхідних сертифікатів. Або навіть консультування щодо особливостей культури ведення бізнесу в різних країнах, що теж дуже важливо. У деяких країнах ви не зможете вести бізнес, якщо не створите спільне підприємство або якщо в вас немає надійного партнера з місцевих тощо. Найбільшим донором описаної вище програми є ЄС. Там вона називається EU4BUSINESS і передбачає виділення €40 млн протягом чотирьох-п’яти років. Зараз ми знаходимося десь на середині реалізації цього проекту.

 

— Всі ці послуги безкоштовні для українського бізнесу?

— Ви знаєте, на початку так і було. Проте виявилось, що безкоштовні пропозиції ніхто не цінує. Тому зараз проекти з локальними консультантами ми впровад­жуємо в компаніях на умовах 50% на 50%. Тобто половину вартості послуг консультанта сплачує ЄБРР, половину — компанія, що ці послуги отримує. Проекти із залученням іноземних консультантів ЄБРР оплачує на 80%, а решту платить компанія, що залучає експерта.

 

Про відбір кандидатів

— Як відбувається відбір кандидатів на отримання таких послуг?

— Компанія має працювати не менше двох років, мати добру ділову репутацію. Також виявляти зацікавленість мають топ-менеджмент або власники бізнесу. Голов­не — це зацікавленість компанії у змінах. Проектів стратегічного напрямку за рік запускається не так багато, і у цьому випадку ми вже враховуємо нашу суб’єктивну оцінку, щоб обрати саме ті компанії, які мають потенціал зайняти лідерські позиції. Наведу приклад. Нещодавно компанія “Модерн-Експо” залучила кредит від ЄБРР на будівництво заводу у Білорусі. З цією компанією ЄБРР почав працювати 2007 р., тоді до компанії приїхав міжнародний експерт, який сказав, що у цього підприємства є потенціал. Він показав їм, наскільки важливими є бюджетування, внутрішні цінності та принципи роботи компанії. Зараз власник “Модерн-Експо”, виступаючи на публічних заходах перед представниками МСБ, визнає, що у становленні компанії велику роль зіграли знайомство з ЄБРР та ті принципи, які були засвоєні після приїзду іноземного експерта.

 

— Скільки компаній проходять такі трансформації протягом року?

— Близько 150 проектів реалізується з місцевими консультантами. У середньому такі проекти тривають три-чотири місяці, адже йдеться про чіткі технічні завдання, наприк­лад створення інтернет-магазину. Що стосується роботи з міжнародними експертами, то таких проектів старує щороку десь 15, але тривають вони близько двох років.

 

Про цілі ЄБРР

— У чому полягає інтерес ЄБРР у реалізації консультаційних програм?

— Ці проекти для нас якраз не є комерційними. Ми на них не заробляємо, а витрачаємо кошти донорів. Програма EU4BUSINESS була прийнята ЄС після “Революції гідності” як пакет макроекономічної та фінансової допомоги для України. Сенс програми у тому, щоб довести, що малий та середній бізнес є основою усіх розвинутих економік і в Україні треба досягти того ж результату. Адже приємніше мати поруч із собою багатого та успішного сусіда. Також це певна спроба ЄС побачити якісних постачальників продуктів харчування, обладнання чи комплектуючих. Звичайно, не завжди і не усюди в Європі потрібні наші товари, проте багато у чому ми можемо скласти конкуренцію. В Україні виготовляється багато комплектуючих для автомобілів, якісні меблі, напівфабрикати продуктів харчування. Натомість європейці також отримують можливість багато що продавати в Україні, у тому числі обладнання.

До того ж ці програми дозволяють ЄБРР знайти клієнтів на кредитування, адже йдеться про компанії, з якими ми давно знайомі, вивчили їхній бізнес. У сфері кредитування МСБ десь половина компаній, що вже отримали кредит від ЄБРР або знаходяться в стані переговорів, раніше прой­шли наші консалтингові програми.

 

— Чи багатьом доводиться відмовляти?

— З багатьма компаніями ми не можемо працювати, адже в ЄБРР є вимога щодо проведення у компанії міжнародного аудиту. У нас були випадки, коли компанії показували великий обіг. Ми проводили аудит (до речі, ми наймаємо аудиторів власним коштом), який в результаті зміг підтвердити лише незначний відсоток від заявлених показників. Ми розуміємо, в якій країні працюємо, і пропонуємо угоду, за якою продовжимо роботу з кредитування, але компанія бере на себе зобов’язання “відбілитися”. Ми пишемо план, за яким компанія щороку все більше працює “по-білому” і виходить з тіні. Хтось на це погоджується, хтось — ні. Ми намагаємося підтримувати саме прозорий бізнес. Якщо ми з кимсь працюємо, то ця компанія — приклад для ринку. Наше рішення з кимсь працювати також є індикатором і для багатьох українських банків, адже там знають, наскільки жорсткі вимоги й складні процедури ми застосовуємо.

 

Про ціну та попит

— Якщо говорити про кредитні програми, то їхня вартість лишається на ринковому рівні?

— Так. Ми йдемо на рівні з ринком і не демпінгуємо. Натомість ми можемо видати кредит на більший строк, ніж українські банки. Наприклад, на сім-вісім років, тоді як місцевий банк здатен видати ту ж суму й з тією ж ставкою лише на три роки. Часто також буває, що банки не можуть видавати певні суми в одні руки. Діє ліміт для українських компаній. У цьому випадку ми теж намагаємося доповнити ринок там, де місцеві банки не справляються.

 

— Чи є попит на кредитування?

— Попит зростає. Запитів на кредитування стає все більше. Щорічний обсяг фінансування, що його надає ЄБРР в Україні, складає близько €700 млн. Що стосується напрямку МСБ, то зараз видано кредитів приблизно на €100 млн.

 

— Чи висуваєте ви вимоги до власної участі компанії або власника бізнесу в реалізації проекту при цільовому та проектному кредитуванні?

— Звичайно. Ці показники можуть змінюватися, але можна орієнтуватися на частку власного фінансування у 30% або фінансування від стратегічного інвестора. Для нас також важлива наявність у проекті експертизи. Якщо власник бізнесу може оплатити лише 20% необхідного йому обладнання, але він обґрунтовано впевнений у тому, що лише це обладнання йому потрібне і що від його прид­бання бізнес розвиватиметься й отримає прибуток, то для нас це важливий показник.

 

Про інвестування

— ЄБРР не лише кредитує, а й входить до капіталу компаній. Банк надає перевагу великим компаніям?

— Ми входимо в капітал нечасто. І це необов’язково входження до великих компаній. Два роки тому ми купили долю у компанії Depositphotos. Це українська IT-компанія, що створила сервіс з продажу стокових фото для масмедіа та інших клієнтів. Сума, як для ЄБРР, була зовсім невеликою — близько $3 млн. Потенціал у компанії є, бізнес прозорий та зрозумілий, розрахований на міжнародний ринок. Заходили не лише ми, а й ще один венчурний фонд. Гроші компанії були потрібні саме для виходу на міжнародний ринок.