Урвати банк

Depositphotos.com

Фінанси
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

У кредитуванні МСБ банки, нарешті, почали переходити від слів до справи

Останніми роками про свою бурхливу діяльність у сегменті малого та середнього бізнесу (МСБ) не розповідають хіба що ліниві банки. Це — модний посткризовий тренд. “МСБ стає драйвером кредитування, 75% банків пішли у кредитування МСБ, і це хороша тенденція”, — зазначає Олена Дмитрієва, заступник голови правління невеликого банку “Глобус”. За словами банкіра, причина в тому, що в цьому сегменті якість портфеля вдвічі краща, ніж якість портфелів корпоративних клієнтів.

Наосліп

Підтвердити ці оцінки офіційними статистичними даними, на жаль, складно, адже реформований Нацбанк досі так і не виділив сегмент МСБ із загальної статистики по юридичних особах. Та, хай там як, деякі банкіри оперують власною статистикою. Зокрема, за даними Світлани Баженової, керівника управління по роботі з МСБ “Піреус Банку”, з жовтня 2017 р. по лютий 2018 р. портфель кредитів МСБ в Україні збільшився на 25 млрд грн. “Збільшення обсягів кредитування на термін від одного до п’яти років склало близько 16 млрд грн, тобто це було драйвером приросту кредитного портфеля за цей час. При цьому кредитування в обіговий капітал збільшилося лише на 6 млрд грн”, — поділилася подробицями банкір, не вказавши однак джерела інформації.

Нещодавно Нацбанк закликав банкірів збавити оберти, заявивши, що гравці ринку надмірно оптимістичні в оцінці обсягу кредитування МСБ, попри те що цей сегмент дійсно має величезний потенціал. “Ми бачимо, що в секторі сформувалася одна дуже чітка тенденція: оскільки в минулому всі без винятку банки “обпеклися” на кредитуванні великих корпорацій, природна їхня реакція — піти в сегмент МСБ. Там менші ризики і вища диверсифікація, — зау­важив Віталій Ваврищук, директор департаменту фінансової стабільності НБУ. — Кредитування платоспроможних позичальників, які не допускали дефолтів з 2014 р., стрімко зростає: і в гривні, і у валюті приріст складає більше 20%”. Згідно з оцінками регулятора, зазначений сектор дійсно має величезний потенціал, і на перших етапах кредитний портфель може подвоюватися кожні три-чотири роки! Разом з тим пан Ваврищук додав, що сукупні очікування банків щодо кредитування цього ринку завищені. “Якщо дивитися на плани кожного окремого банку, можна дійти висновку, що його прогнози реалістичні. Але, зібравши всю інформацію, ми розуміємо, що багато банків конкуруватимуть в якихось вузьких сегментах... Виникає питання: чи коректно оцінені довгострокові ризики? — розмірковує держслуж­бовець. — Чи не буде так, що всі побіжать в один сегмент, і в результаті це закінчиться пом’якшенням стандартів кредитування на тлі жорсткої конкуренції за клієнтів і збільшенням частки непрацюючих кредитів та дефолтів?”. Про формування подібних передумов говорять і самі банкіри.

“Банки спрощують підхід до аналізу управлінської звітності і намагаються скоротити час розгляду заявок. Якщо раніше нормальним вважався термін розгляду заявок два тижні, то зараз це два дні”, — пояснює пані Дмитрієва.

За даними опитування, проведеного НБУ в I кварталі, 72% керівників малих підприємств та 65% керівників середнього бізнесу як основну причину відмови від банківського кредитування називають високу відсоткову ставку. Також багатьох представників МСБ бентежать високі вимоги до заставного майна і складність процедури оформлення документації. До того ж не всі невеликі підприємства можуть похвалитися якісним складанням фінансової звітності, що відповідає вимогам банку. З огляду на всі перераховані чинники представники МСБ не завжди можуть скористатися пропозиціями банків.

Державні справи

Банкіри, у свою чергу, зауважують, що останні рішення Нацбанку щодо підвищення облікової ставки і, як наслідок, зростання вартості кредитних ресурсів можуть пригальмувати нарощування кредитного портфеля. На думку фінансистів, частково компенсувати подорожчання кредитних ресурсів можливо через активізацію партнерських програм, зокрема, за участю держави. “Проблема відсоткових ставок нікуди не поділась, а партнерська програма дозволяє істотно знизити ставку”, — говорить пані Дмит­рієва. Заступник директора департаменту МСБ Укргазбанку Семен Пускай наголошує на важливості державних програм з підтримки кредитування МСБ: “Після децентралізації почали включатися муніципалітети, які здешевлюють кредитні ставки і підтримують бізнес у своєму регіоні… Підписаних і задекларованих з муніципалітетами програм досить багато, але треба, щоб ці програми запрацювали. Тільки-но вони запрацюють, буде здешевлення ставок”. До речі, лише за першу половину поточного року державний Укргазбанк збільшив кредитний портфель МСБ одразу на 50%, і зараз він перевищує 3 млрд грн! Не пасе задніх й інший держбанк — Ощадбанк, який нещодавно відзвітував про збільшення з початку року кредитного портфеля мікро-, малого та середнього бізнесу більш ніж на 1 млрд грн — до 3,6 млрд грн! У банку наголошують, що збільшенню обсягів кредитування МСБ сприяв запуск програми “Будуй своє” близько року тому.

У приватних банків спів­працювати з державними органами виходить не так добре, як у державних. Як повідомила Ніна Тараненко, директор департаменту малого та середнього бізнесу Банку Південний, програми з підтримки МСБ активно розвиваються, однак багато підприємців ставляться до них з недовірою. “Ми активно підписуємо і з містом, і з областю такі програми, але можемо сказати, що не всі клієнти здатні працювати таким чином. Багато хто боїться додаткових перевірок з боку державних органів. Тому нам потрібно активно працювати з держорганами і переконувати бізнес, що держава дійсно може надати підтримку”, — говорить пані Тараненко. Геннадій Зоря, директор департаменту по роботі з бізнес-клієнтами “Ідея Банку”, також наголосив на важливості держпрог­рам для підтримки розвитку МСБ: “Щоб рентабельність МСБ була більшою, потрібні програми на рівні держави, які є “а”) дотаційними і “б”) стимулюючими. Крім того, необхідні програми з підтримки експорту українських малих і середніх підприємств”.

Хто на драфті

Класичні (стандартні) програми, що банки зараз пропонують МСБ, можна умовно поділити на чотири-п’ять типів. Якщо говорити про короткострокове фінансування на обіговий капітал, то банки пропонують переважно два варіанти: овердрафти та відновлювані кредитні лінії.

Овердрафт — гнучкий та зручний інструмент, який дозволить підтримувати стабільність бізнесу у разі затримки платежів від контрагентів чи за відсутності або нестачі коштів на поточному рахунку. Розмір ліміту овердрафту встановлюється у відсотках від середньої суми надходжень на рахунки за попередній період. У різних банків ці відсоток і період різні. Наприклад, у ProCredit Bank — до 50% від середньомісячних обігів по поточному рахунку, але за останні 12 місяців. Тоді як в Укргазбанку до розрахунку беруться лише шість місяців. “Креді Агрiколь Банк” встановлює ліміт залежно від наявності застави. Якщо йдеться про бланковий (без забезпечення) овердрафт, то ліміт становитиме до 40% від середньомісячних чистих надходжень на поточні рахунки за останній звітний рік. У випадку овердрафту із забезпеченням — до 75% від середньомісячної виручки. Ліміт овердрафту, як правило, відкривається на один-два роки. Проте є таке поняття, як “строк безперервного користування”. Цей параметр дуже різниться залежно від банку — від 30 до 90 днів, якщо йдеться про бланковий овердрафт.

Плата складається з комісійної винагороди та відсоткової ставки. Перші комісійні стягуються за встановлення ліміту овердрафту і складають 0,5-1,5% його розміру.
Існують також комісійні “за управління кредитом”, що складають від 0,1% та сплачуються щомісячно. Відсот­кова ставка обговорюється індивідуально і становить від 18% річних у гривні. У валюті овердрафт не надається за визначенням.

Кому на лінію

На відміну від овердрафту, більший функціонал має кредитна лінія для поповнення обігових коштів. Це — вид кредиту, що передбачає можливість поетапного використання кредитних коштів у рамках установленого ліміту.

Зазвичай банки надають позичальникам відновлювану кредитну лінію, яка дозволяє клієнту при погашенні кредиту або його частини повторно отримати кредит у рамках вільного ліміту. Кредитні лінії найчастіше відкриваються строком до 12 місяців у гривнях, доларах або євро. Є банки, що надають кредитні лінії на півтора або два роки. Такий вид кредитування, на відміну від овердрафту, обов’язково потребує забезпечення. Крім того, даний інструмент дозволяє використовувати кредитні ресурси в міру необхідності та погашати заборгованість за наявності вільних коштів. Витрачати кредитні ресурси можна на фінансування усіх можливих витрат, пов’язаних зі здійсненням господарської діяльності (поповнення обігових коштів). Вартість складається з платні за відкриття (близько 1%) плюс відсоткова ставка: у гривнях — від 17%, доларах — від 7,5%, євро — від 7,7% річних.

Структура кредитного портфеля МСБ, %

 

“Інвестиційна” кредитна лінія на розвиток бізнесу відрізняється від “обігової” крім призначення розміром кредитного ліміту (він набагато більший), строком кредитування (5-10 років та більше) та невідновлюваністю. Сума кредиту встановлюється виходячи з вартості інвестиційного проек­ту, як правило, від 70%. Кредит на розвиток бізнесу допоможе не лише реалізувати нові проекти, а й розширити обсяги вже існуючого бізнесу, а також вийти на новий етап розвитку бізнесу. Кошти “інвестиційної” кредитної лінії можуть спрямовуватися на фінансування придбання основних засобів (крім транспортних засобів) для здійснення господарської діяльності; на реконструкцію/ремонт нерухомості, яка використовується у здійсненні господарської діяльності; на інші інвестиційні потреби бізнесу, що спрямовані на його розвиток та розширення (в тому числі будівництво).

Грошові кошти надаються у безготівковій формі шляхом перерахування кредитних коштів з позичкового на поточний рахунок позичальника або контрагента згідно договору. Погашається кредит щомісячно рівними частинами, сплата відсотків також щомісячна. Більшість банків пропонують можливість відстрочення першого платежу по кредиту. Максимальний термін таких “кредитних канікул” становить шість-дев’ять місяців. Ціноутворення практично не відрізняється від “обігових” кредитних ліній.

Кредитний спецназ

Більшість вітчизняних банків, що працюють із МСБ, мають спеціальні цільові програми кредитування на купівлю комерційного транспорту, нерухомості та спеціалізованої техніки, наприклад сільськогосподарської. Зокрема, йдеться про позички на придбання нових: легкових автомобілів, автобусів, мікроавтобусів та вантажних автомобілів, причепів, напівпричепів та самоскидів, цистерн, сідельних тягачів, фургонів, автокранів, автобетонозмішувачів, вишок розвідувальних чи бурових на автомобілі, автомобілів технічної допомоги, автомобілів-майстерень, що підлягають обов’язковій державній реєстрації. Деякі фінустанови роблять цікаві виключення. Наприклад, Укргазбанк у ме­жах такої програми не надає кредити на придбання легкових автомобілів, що планується використовувати як таксі. Термін кредитування часто залежить від країни вироб­ництва техніки, що і виступає забезпеченням по кредиту. Той же Укргазбанк готовий кредитувати купівлю китайської та іранської техніки лише на два роки, тоді як з інших країн — до п’яти років. Кредити на придбання техніки вироб­ництва України та країн СНД видаються на строк до трьох років. Позички надаються, як правило, на суму до 70-85% ринкової вартості транспортного засобу або спецтехніки.

Чимало банків розробили спеціальну лінійку кредитних продуктів для аграрних клієнтів, враховуючи специфіку галузі, зокрема сезонність. Популярними є кредити на придбання сільгосптехніки та засобів захисту рослин у межах партнерських програм із відповідними дистриб’юторами.

Отже, підсумовуючи, можна зазначити, що гривневі кредитні ставки за кредитами на поповнення обігових коштів та придбання основних засобів коливаються переважно у діапазоні 17-19% річних. Нижчі ставки зустрічаються здебільшого при кредитуванні у співпраці з деякими міжнародними донорами, а також у партнерських програмах з виробниками техніки. Ставки за партнерськими програмами найчастіше починаються від 10% річних, але залежать ще й від терміну кредиту і розміру власного внеску. При короткому терміні кредитування і власному внеску понад 50% за деякими програмами ставка може бути набагато нижчою. Найпоширеніші партнерські програми — на купівлю устаткування, автомобілів та сільгосптехніки. Великий вибір таких програм є, наприклад, в Укрексімбанку, Ощадбанку, Укргазбанку, “Креді Агріколь Банку”, “Райффайзен Банку Аваль”, Банку Південний, а також банку “Глобус”. Послугу придбання майна на умовах фінансового лізингу представникам малого та середнього бізнесу готові надати Укргазбанк, ТАСкомбанк, Кредобанк та “Альфа-Банк (Україна)”. 

Менш поширеним продуктом є факторинг. Його пропонують для МСБ, наприк­лад, Укрсоцбанк, ПУМБ та Банк Південний. Розвивають фінустанови і кредитування, спрямоване на підвищення енергоефективності. Так, “Райффайзен Банк Аваль” фінансує проведення енергоаудиту і впровадження його результатів. Банк “Глобус” у співпраці з різними постачальниками обладнання пропонує МСБ цілу низку програм для підвищення енергоефективності, а також надає кредити енергосервісним компаніям. В Укргазбанку також широко представлені продукти цього напрямку: надаються кредити на заміну вікон й освітлення, знижена відсоткова ставка для інвестпроектів, спрямованих на підвищення енергоефективності та поліпшення екології. Крім того, Укргазбанк, а також Укрексімбанк і МІБ кредитують енергоефективні проекти
в рамках партнерської програми з одним з міжнародних донорів — Європейським інвестиційним банком.

Прогнози

Виконавчий директор напрямку корпоративного бізнесу та МСБ Кредобанку Євген Заіграєв зазначає, що наразі 38% загального кредитного портфеля МСБ припадає на агрокредити, 21% забезпечують оптова та роздрібна торгівля, 12% — переробна промисловість, 8,5% — інформаційні технології та 5% — виробництво харчових продуктів. Правильним буде не фокусуватися на одній галузі. “Ми очікуємо, що ринок продовжить зростати тими ж темпами, як і раніше. У Кредобанку обсяги кредитування МСБ збільшаться на 25-30%. Також розвиватимуться інші продукти, наприклад лізинг”, — зазначив банкір.