Карткові розклади

Фінанси
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Китайський гігант Union Pay та національна система “Простір” так і не змогли витіснити з ринку MasterCard та Visa

Ринок платіжних карток динамічно розвивається на тлі збільшення частки безготівкових платежів. Так, за даними НБУ, у І кварталі 2018 р. частка безготівкових розрахунків за обсягом операцій збільшилася до 44,4% і склала 272,6 млрд грн. Це на 5,1% більше за показник аналогічного періоду 2017 р. (39,3%). Для порівняння: 2012 р. цей показник складав лише 12,4%.

 У повний зріст

 Розподіл безготівкових операцій з використанням платіжних карток за звітний період свідчить, що найбільший обсяг безготівкових розрахунків припадав на операції в інтернеті — 40,5% (середній чек — 403 грн.), а найбільша кількість — на розрахунки в торговельній мережі — 50,6% (середній чек — 237 грн). Загальна кількість активних платіжних карток станом на 1 квітня поточного року становила майже 35 млн шт. Кількість сучасних “безконтактних” платіжних карток також продовжує зростати. Зокрема, за звітний період вона збільшилася на 5% — до майже 3 млн шт.

26 1В НБУ констатують розширення платіжної інфраструктури. Так, кількість підприємств торгівлі та сфери послуг, що надають своїм клієнтам можливість здійснювати безготівкові розрахунки за допомогою платіжних карток, протягом I кварталу зросла на 2,3% (більш ніж на 4 тис. одиниць у порівнянні з початком року) і склала 177,8 тис. одиниць. За цей період мережа платіжних терміналів зросла на 2,4% — до 257,7 тис. шт., з яких 92% — торговельні PoS-термінали. При цьому на один торговельний платіжний термінал на місяць припадало в середньому 476 операцій приблизно на 113 тис. грн.

Загальна кількість банкоматів в Україні майже не змінилася і склала 18,6 тис. шт. Разом із тим кількість програмно-технічних комплексів самообслуговування (ПТКС), або платіжних терміналів чи таксоматів, зменшилася на 3,7% — до 16,4 тис. шт.

Серед банків за кількістю емітованих платіжних карток та ступенем розгалуженості інфраструктури їх обслуговування лідерами залишалися державні ПриватБанк та Ощадбанк, а також “Райффайзен Банк Аваль”.

Важливими учасниками ринку є спеціалізовані карткові платіжні системи, що працюють через банки. Традиційні лідери тут міжнародні платіжні системи (МПС) — Visa та MasterCard. Крім того, є державна карткова система “Простір”, зареєстрована Нацбанком. “Простір” — це нова сучасна назва Національної системи масових електронних платежів (НСМЕП). Формально на ринку присутня ще одна МПС — American Express, але її частка ринку незначна. Основну конкурентну боротьбу ведуть Visa та MasterCard. Показово, що дані НБУ з емісії (випуску) карток по цих системах відсутні, та й самі системи не поспішають їх оприлюднювати. Відомо, що років з 10 тому, коли такі дані надавав регулятор, з достатньо великим відривом вела саме Visa. Однак останні роки MasterCard помітно активніша на вітчизняному ринку. Ідеться, як мінімум, про впровадження нових технологій. Швидше за все, це домінування підкріплюється й обсягами емісії.

Китайський слід

 У 2012-2013 рр. системам Visa та MasterCard в Україні довелося несолодко. Достеменно невідомо, чому, але вони потрапили в опалу в тодішнього політичного режиму Януковича. Формально утиски почалися нібито через зловживання монопольним становищем на ринку, що виливалося у завищення тарифів для банків-членів. До речі, самі банки теж були зацікавлені у певному цькуванні цих МПС, аби вони опустилися на землю. У пошуках альтернативного гравця влада, зокрема, в особі НБУ, почала загравати з китайським платіжним гігантом системою Union Pay (працює у 140 країнах), усіляко проштовхуючи її на український ринок. Швидше за все, це потрібно було владі, аби продемонструвати американським МПС, що святе місце порожнім не залишиться. Китайців запрошували на різні карткові конференції, де вони мали робити гучні заяви про захоплення вітчизняного ринку.

На початку 2014 р. у самий розпал революційних подій на Майдані з’явилося повідомлення, що ніби Нацбанк офіційно зареєстрував китайського гіганта. Але на сайті НБУ у реєстрі платіжних систем ця “новина” не знайшла відображення й досі. Немає згадок про присутність (діяльність) в Україні й на сайті самої Union Pay. Жодних інформаційних повідомлень. Мабуть, не дуже вже й хотілося в Україну. Просто підіграли, раз активно запрошували…

 Неконкурентний “Простір”26 2

 Оновлена Національна платіжна система “Простір” конкуренції МПС поки не складає. Оновлення полягає у модернізації стандартів, їх приведенні до тих, із якими працюють МПС. До цього між НСМЕП та МПС була технологічна несумісність. Модернізація відбулася після Революції гідності, згодом до системи доєдналося чимало крупних банків, зокрема тих, які раніше активно критикували регулятора через лобізм НСМЕП. Наразі номінально із системою співпрацюють близько 30 вітчизняних банків. Співпраця полягає у прийманні карток “Простір” у власній мережі банкоматів та PoS-терміналів. А от з головним — з емісією — якось не дуже. Лише два банки декларують можливість випуску сучасних карток НПС “Простір” із чипом. Решта банків — лише з магнітною смугою. Це — позавчорашня технологія з точки зору безпеки.

Незважаючи на наявність окремого сайту “Простору”, конкретна інформація про обсяги емісії відсутня. “Зараз учасниками системи є 50 українських банків, з яких 23 учасники вже підключені до Центрального маршрутизатора НПС “Простір”, частина з них здійснюють випуск платіжних карток НПС “Простір” та майже всі — еквайрингову діяльність”, — ідеться у повідомленнях системи. Мабуть, хвалитися нема чим. Зазначимо, що за часів НСМЕП конкретики було більше. Крім того, було кілька банків, що спеціалізувалися на випуску саме національних карт. Це, наприклад, Імексбанк, що збанкротував, Експрес-Банк (був приєднаний до Індустріалбанку) та ще кілька невеликих фінустанов. Тобто виглядає так, що зараз система стала відкритішою, масовішою, але більшість банків просто імітують участь. “Кістяка” учасників, який був у НСМЕП, не простежується.

 Нові технології

 Тим часом від 17 травня власники карток ПриватБанку мають можливість користуватися платіжним інструментом Apple Pay. Власники iPhone можуть додати картки до Apple Pay та користуватися безконтактними платежами. Цю технологію підтримують й картки платіжних систем Visa та MasterCard. У банку наголошують на тому, що такий спосіб оплати є безпечним та конфіденційним. “Коли ви додаєте кредитну або дебетову картку в Apple Pay, сам номер картки не зберігається ні на пристрої, ні на серверах Apple. Замість цього присвоюється унікальний номер облікового запису пристрою, який шифрується та безпечно зберігається в чипі “Безпечний Елемент” вашого пристрою. Кожна транзакція авторизується завдяки унікальному одноразовому секретному коду, що генерується динамічно”, — запевняють фахівці. У магазинах розплачуватися за допомогою Apple Pay можна з iPhone SE, iPhone 6 і пізніших моделей, а також з Apple Watch. Спочатку підтримку Apple Pay буде здійснювати ПриватБанк, однак пізніше планується підключення Ощадбанку. Раніше компанія Apple підтвердила, що Apple Pay запуститься у трьох нових державах, серед яких є і Україна.