Гроші на експорт

Фінанси
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Банки зацікавлені у роботі з експортерами та намагаються пропонувати їм не лише щоденне обслуговування, але й фінансування зовнішньоекономічної діяльності

Експорт товарів є одним з пріоритетів вітчизняної економіки. Відповідно, компанії-експортери, що отримують виручку у валюті, за інших рівних умов є більш фінансово стійкими, особливо якщо брати до уваги перманентну девальвацію гривні.

Недивно, що саме експортери є бажаними клієнтами майже усіх вітчизняних банків. Їх можна не просто кредитувати з мінімальними ризиками, а й робити це у валюті, якої все ще багато у банківській системі.

Банки намагаються сприяти експортному бізнесу клієнтів, надаючи відповідні консалтингові послуги. Так, деякі фінустанови пропонують корпоративним клієнтам спеціальну послугу — професійну консультацію та експертизу проектів та діючих експортних договорів і супутніх пакетів документів до них.

Зав­дяки цій пропозиції компанії можуть отримати кваліфікований висновок щодо експортних контрактів. Часто такі послуги надають банки, що є дочірніми структурами західних фінансових груп. Зокрема, вони можуть надати допомогу у пошуку торговельних партнерів більш ніж в 50 країнах, надати консультації щодо особливостей законодавства тієї чи іншої країни, а також надійності та ділової репутації контрагентів.

РКО

Більшість послуг, що банки надають експортерам, пов’язана із розрахунково-касовим обслуговуванням (РКО). Зокрема, мова йде про операції з продажу (як обов’язкового, так і добровільного) експортної валютної виручки, валютний контроль та власне розрахунки.

Міжнародні розрахунки є більш складними та ризикованими, аніж транзакції усередині країни, тому фінустанови пропонують декілька інструментів задля підвищення безпеки фінансових операцій. Зокрема, йдеться про експортний акредитив та документарне інкасо.

Експортеру товарів або послуг, який бажає гарантовано отримати сплату у разі виконання своїх зобов’язань, банк пропонує експортний документарний акредитив. У такому випадку саме банк стає гарантом сплати коштів за відвантажену продукцію або надані послуги.

Якщо ж у експортера склалися довірчі відносини з іноземним контрагентом, то вигідніше скористатися одним з найпростіших і найдешевших способів розрахунків, яким є документарне інкасо. У разі розрахунків за документарним інкасо банк виконує функцію посередника між покупцем та продавцем.

Саме він передає покупцеві документи, що підтверджують відвантаження товару, причому тільки після отримання відповідного платежу. Ключова перевага документарного інкасо — простота та надійність процедури.

Експортеру документарне інкасо надає впевненість, що товар покупець отримає лише після оплати або акцепту. Перевага для покупця полягає також у тому, що платежі мають бути здійснені не в якості передоплати, а на підставі документів, які підтверджують постачання товарів відповідно до умов, передбачених договором.

Звичайно, що конкурентні переваги під час реалізації таких схем мають банки з іноземним капіталом, які входять до міжнародних груп. По-перше, вони мають можливість реалізувати такі операції у рамках групи.

По-друге, фінустанови із рейтингами на рівні “інвестиційного” сприяють підвищенню довіри з боку банків, що обслуговують контрагентів.

Структуроване торговельне фінансування

Звичайно, що клієнти-експортери не обмежуються тільки РКО, вони зазвичай прагнуть отримати від банків фінансування. Найчастіше йдеться про так звані структуровані продукти торговельного фінансування.

Зокрема, йдеться про передекспортне фінансування (pre export financing). Це кредитування купівлі виробником (експортером) сировини або товару для подальшого виробництва готової продукції та експорту товару, фінансування операційних витрат виробничого підприємства, продукція якого експортується, а також інших витрат, пов’язаних із експортом. Даний вид фінансування цікавий насамперед компаніям, які мають налагоджені зв’язки із закордонними покупцями.

Експорт здійснюється на користь контрагентів з прий­нятним для банку платіжним ризиком або якщо даний ризик мінімізований документарними інструментами. Експортна виручка спрямовується на погашення заборгованості за кредитом.

Умови фінансування відрізняються залежно від фінустанови. Наприклад, в “ОТП Банку” мінімальний розмір ліміту складає еквівалент 4 млн грн., а фінансування надається у вигляді відновлюваної кредитної лінії або строкового кредиту до трьох років. При цьому строк траншу в межах ліміту: 30-180 днів (залежно від характеру та особливостей бізнесу позичальника).

Як правило, фінансування надається у валюті експортних контрактів (долари США, євро). Також фінансування може надаватися у гривні. Вартість фінансування складається із плати за користування ресурсами (відсоткова ставка) та комісійних.

При цьому відсоткова ставка для доларів США та євро — LIBOR/EURIBOR + маржа або поточна ринкова ставка. Для кредитів у гривні — фіксована або поточна ринкова ставка. Розмір комісійних за організацію фінансування зазвичай встановлюється індивідуально.

Відсоткова ставка залежить від фінансового стану позичальника, структури кредитного проекту, якості забезпечення, терміну, а також поточної ситуації на валютному та фінансовому ринку.

У якості можливого забезпечення розглядаються різні варіанти застави: застава основ­них засобів (цілісних майнових комплексів, нерухомого майна, обладнання, транспортних засобів, сільськогосподарської техніки), застава товарно-матеріальних цінностей в обігу та застава майнових прав вимоги за договорами банківського вкладу, розміщеного у банку-кредиторі.

Крім того, забезпеченням можуть бути: застава майнових прав вимоги за експортним контрактом; банківська гарантія повернення кредиту; фінансова порука (корпоративна гарантія) компанії, прийнятної для банку; фінансова порука власників бізнесу.

Фінустанови готові також підставити плече експортерові, що відвантажив товар на умовах відтермінування платежу та чекає на оплату, але гроші якому потрібні вже зараз. Йдеться про постекспортне фінансування.

Це фінансування, що надається під заставу майнових прав вимоги за експортним контрактом (в обмін на документи, що підтверджують відвантаження товарів) на короткий проміжок часу між поставкою та оплатою товару покупцем.

Обсяг фінансування, як правило, залежить передусім від рейтингу покупця та може складати 50-90% вартості відвантажених товарів.

Кошти надаються після відвантаження товару за експортним контрактом, підтвердженим документально, та на фактичний строк відстрочки платежу. Експортна виручка спрямовується на погашення заборгованості за кредитом.

p 51Ханс Брук,
керівник корпоративного бізнесу УкрСиббанку:

— Обслуговування мультинаціональних корпорацій — основна спеціалізація нашого банку. Як правило, за незначними виключеннями, вони є переважно імпортерами.

Для балансування валютних потоків усереди­ні банку ми чимало уваги приділяємо співпраці із компаніями-експортерами.

Зараз 70% українського експорту — це сільгосппродукція та металургія. Отже, ми активно працюємо з агрокомпаніями, що здебільшого орієнтовані на експорт. У підсумку нам вдається збалансувати валютні потоки.

Із крупними локальними компаніями ми співпрацюємо дуже вибірково, лише якщо вони погоджуються на повне комплексне обслуговування у нашому банку. До речі, за підсумками II кварталу поточного року, експорт України значно збільшився завдяки зростанню світових цін на сталь, що останнім часом не радували.

Крім управління грошовими потоками (cash-менедж­мент) та валютних операцій ми пропонуємо експортерам різні варіанти фінансування: кредити на оборотний капітал під час виробництва продукції, постекспортне фінансування, документарні інструменти тощо.

p 51 1Олексій Калінчук,
начальник управління підтримки продажів корпоративного бізнесу Банку Кредит Дніпро:

— У зовнішньоекономічних контрактах частіше використовується сплата за фактом, для цього є низка причин: по-перше, передоплата — об’єкт більш пильного розгляду службами банку, оскільки товар в Україну ще не надійшов, а гроші вже перераховуються.

По-друге, до передоплати донедавна застосовувалися норми НБУ щодо акредитивної форми розрахунків (для великих сум).

Серед документарних операцій найбільшим попитом у клієнтів користуються класичні банківські операції — гарантії, акредитиви та інкасо. На користь акредитива говорить те, що він сам по собі є формою розрахунків і мінімізує ризики несплати та/або відсутності поставки між двома контрагентами.

Зазначу, що суб’єкти ЗЕД — цільові клієнти для нашого банку. Ми постійно оновлюємо лінійку сервісів для них і наразі пропонуємо низку корисних і затребуваних послуг.

Зокрема, прямий дилінг — безпосередній контакт клієнта і дилерів банку, який дозволяє клієнту самому обирати, коли краще зафіксувати курс для найвигіднішої угоди.

Валютний консалтинг, у свою чергу, дозволяє клієн­тові контактувати безпосередньо з фахівцями валютного контролю для обговорення всіх нюансів, пов’язаних з узгодженням і обслуговуванням валютних контрактів, оперативно отримуючи експертну пораду.

Також за допомогою інтернет-банкінгу клієнт може надіслати контракти до банку без необхідності фізичного відвідування фінустанови, що значно оптимізує його часові витрати.

Дмитро Гриньков