Втрачаючи можливості

Фінанси
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Борис Соболєв, головний радник голови правління АТ “Укрексімбанк”

 Підготовка нормативно-правової бази для створення в Україні системи державної фінансової підтримки експорту ведеться вже протягом 25 років, але вкрай необхідного для країни Експортно-кредитного агентства (ЕКА) досі не створено.

Задля цього неодноразово розроблялися відповідні законопроекти. Перші спроби датуються ще далеким 1991 р. — тоді було прийнято Закон “Про зовнішньоекономічну діяльність”, що передбачав страхування експортних кредитів, позичок, контрактів та інвестицій.

Згодом, у 2007 р., в рамках Проекту розвитку експорту, що був профінансований позикою Світового банку, уряд України висунув пропозицію щодо створення та фінансування установи для гарантування експортних кредитів. В цілому, Проект було успішно завершено в 2015 р., проте установу так і не створили.

Більше того, на виконання Національного плану дій на 2011 р. Мінекономрозвитку розробило законопроект “Про державну фінансову підтримку експортної діяльності”.

В Україні мала бути створена відповідна уповноважена державна фінустанова. У 2012 р. законопроект навіть був прийнятий Верховною Радою, але ветований Президентом. Мінекономрозвитку розробило новий варіант законопроекту, але він так і не потрапив на розгляд парламенту.

Протягом листопада-грудня того ж 2012 р. міністерство спільно з Координаційним центром з упровадження економічних реформ готувало законопроект “Про державну підтримку страхування та гарантування експорту”.

Цей документ передбачав створення уповноваженої державної фінустанови, засновниками якої мали стати Кабмін та Укрексімбанк. Але в процесі узгодження законопроекту в представників держорганів та Укрексімбанку виникла низка принципових зауважень.

Координаційний центр з упровадження економічних реформ у 2012 р., а Мінекономрозвитку у 2013 р. звернулися до Київського бюро Німецького банку розвитку Kreditanstalt fur Wiederaufbau (далі — KfW) з проханням надати консультативну допомогу у питанні створення системи державної фінансової підтримки експорту.

В 2014 р. іноземні фахівці підготували звіт щодо створення в Україні ЕКА та представили підхід до розробки необхідної нормативно-правової бази.

Враховуючи надані пропозиції, міністерство розробило законопроект “Про внесення змін до Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, що також передбачав надання підтримки експортерам з боку ЕКА.

У 2013-2015 рр. міжнародні фахівці Euler Hermes Deutschland AG, представники PricewaterhouseCooper AG та KfW підготували три звіти щодо створення ЕКА в Україні, в яких у тому числі було представлено підхід до розробки нормативно-правової бази.

Нарешті, 20 грудня 2016 р. було прийнято Закон “Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту”, який увібрав у себе усі попередні напрацювання.

Президент підписав та оприлюднив даний Закон (#1792), а уряд 11 січня 2017 р. протоколом #1 схвалив план підготовки актів, необхідних для виконання норм прийнятого Закону.

Власне, на Мінекономрозвитку, Мінфін, Мін’юст, ДФС, ДРС, Нацкомфінпослуг та НБУ було покладено відповідальність за створення ЕКА до 15 червня 2017 р. Натомість 15 травня 2017 р. у заступника міністра економічного розвитку та торгівлі — Торгового представника України Наталії Микольської було зібрано представників деяких відомств та громадських організацій для обговорення необхідності внесення змін і доповнень до Закону #1792.

На запитання, хто вирішив вносити зміни й доповнення та чому про це не згадується у дорученні Кабінету міністрів, відповіді не було. Лише згодом представники міністерства зібрали рецензії від організацій міжнародної технічної допомоги Канади, Німеччини та США.

Разом з тим вже на середину травня поточного року проекти необхідних для заснування ЕКА актів було підготовлено, але і досі не внесено на розгляд Кабміну. Натомість Мінекономрозвитку листом від 22 червня 2017 р. звернулося до уряду з проханням перенести термін запуску роботи ЕКА.

Уряд не погодив перенос встановлених законом строків, оскільки це було б перевищенням його повноважень. Проте процес створення ЕКА так і не був реалізований.

На початку вересня 2017 р. з’явилося ще кілька протоколів, що передбачали аналіз підготовки актів, необхідних для виконання Закону #1792, а також питання актуалізації його завдань та строків виконання…

У проекті Закону про Державний бюджет на 2018 р. до другого читання на створення ЕКА передбачалося 200 млн грн.

На операції ЕКА Комітет ВРУ з питань бюджету запропонував виділити 2 млрд грн. ліміту державних гарантій. Проте Закон про Бюджет ще не опубліковано, а експортери досі чекають на створення цивілізованого механізму підтримки українських товаровиробників у просуванні на зовнішні ринки.