Діджіталізація private banking

Фінанси
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Iгор Левченко, керівник департаменту персональних банківських послуг UkrSibbank BNP Paribas Group

Діджіталізація в банківському секторі України з кожним роком набирає обертів. І якщо ще сім-вісім років тому лише деякі банки могли похвалитися наявністю інтернет-банкінгу та різноманітністю дистанційних каналів обслуговування клієнтів, то наразі практично всі банки розуміють важливість цього напрямку і більшість активно модернізують і розвивають інтернет- і мобільні додатки, які дозволяють клієнтам швидко і зручно отримувати банківські послуги.

Причин такої активної діджіталізаціі кілька. Банки змінюють бізнес-модель роботи з клієнтською базою, прагнучи звести до мінімуму контакти зі своїми клієн­тами, надаючи широкий спектр банківських та консультаційних послуг дистанційно.

Крім того, вони оптимізують торгові мережі і витрати, пов’язані з цим. Відділення банку — це найдорожчий канал залучення й обслуговування клієн­тів. Використовуючи дистанційні канали, банки можуть залучити нових клієнтів.

Зараз частка нових продажів через дистанційні канали не перевищує 1-5%, і банки хочуть збільшити цю цифру в десятки разів. Ще однією важливою причиною є внутрішньобанківська конкуренція за місце під сонцем.

Ну і зовнішня конкуренція з фінтехкомпаніями, які розвиваються активніше банків і “віджимають” свою частину доходів з багато­мільярдного банківського пирога.

Банки прагнуть перевести більшість клієнтів і банківські операції з відділень в online, щоб збільшити якість і швидкість обслуговування та мінімізувати витрати, пов’язані з обслуговуванням клієнтів.

Але чи підходить така бізнес-модель клієнтам private banking? Чи буде діджіталізація відносин із заможними клієнтами такою ж ефективною, як і зі звичайними клієнтами? Яким має бути інтернет-банкінг?

Очевидно, що заможним клієнтам банку, як і звичайним клієнтам, необхідні регулярні day-to-day-операції, які зручно, ефективно і швидко здійснювати через дистанційні канали, не витрачаючи часу на відвідування банку.

Адже час для багатих клієнтів — це найдорожчий актив, час = гроші. Важливі для них також увага, індивідуальність і персональний підхід, який може бути реалізований тільки при особистому спілкуванні з людиною, яка знає і відчуває клієнта.

Чи може діджіталізація вирішити цю проблему? Швидше за все, не на 100%, але в більшій мірі.

Зараз банки, які обслуговують клієнтів private banking, пропонують їм стандартний набір фінансових опцій, а для особливих клієнтів необхідна особлива інтернет-платформа, яка має відповідати слогану: мій інтернет-банкінг — моя індивідуальність.

Перш за все фінансовий інструментарій повинен бути ширшим. Крім стандартних опцій, наприклад, клієнт повинен мати:

  • доступ до міжбанку для покупки/продажу валюти;
  • можливість в режимі реального часу отримати кредит під заставу депозиту, в будь-який момент збільшити кредитний ліміт по карті (в рамках узгодженої з банком кредитної лінії), оформити заставу по гарантії;
  • можливість подати в режимі online необхідний пакет на оформлення e-ліцензії і перерахувати валютні кошти за кордон;
  • інтеграцію в інтернет-банкінг інвестиційних рахунків зберігача цінних паперів для можливості з одного майданчика купувати або продавати цінні папери (ОВДП, акції), отримати за необхідності кредитне плече від банку;
  • можливість на єдиному інтернет-майданчику реалізувати online-страхування всіх можливих ризиків — від фінансових до майнових;
  • можливість в режимі реального часу спілкуватися з персональним банкіром або з інвестиційним аналітиком (за допомогою як повідомлень, дзвінків, так і відеоконференцій).

Клієнт має відчувати підтримку та індивідуальний підхід, навіть будучи на відстані від банку. Банки, які мають потужні CRM, володіють всеохоплюючою інформацією про клієнта і його переваги.

Банк може аналізувати і пропонувати клієнту оптимальні рішення щодо гнучких умов по тарифікації і фінансових продуктів. Наприклад, якщо клієнт активно використовує платіжну карту, яка не відповідає його профілю, банк автоматично повинен пропонувати upgrade, який буде більш зручний і оптимальний для клієнта.

Банк може через інтернет-платформу надавати клієнтам нефінансові послуги, що відповідають профілю потреб клієнта. Наприклад, якщо клієнт любить грати в гольф або подорожувати в країни Азії, то передусім він має отримувати пропозиції, які будуть відповідати його інтере­сам.

Інтернет-банкінг або інша фінансова платформа повинна стати для клієнта однією, зручною, швидкою і корисною точкою доступу до його фінансів і всього того, що пов’язано як з фінансовими, так і нефінансовими його потребами.

Чи готові банки або інші фінтех-компанії створити таку платформу? Це питання поки залишається відкритим. Сегмент клієнтів private banking дуже невеликий у порівнянні з сегментами масових і преміальних клієнтів.

І розробка подібної програми є досить витратною. Але, створивши такий додаток, його можна буде успішно масштабувати на зростаючий в Україні сегмент преміальних клієнтів. Технології не стоять на місці, і ера діджіталізаціі неминуче ввійде в усі клієнтські сегменти.