“Ми бачимо талант у кожному”

Business HReformation 2017
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Тетяна Стрекаль, директор з управління персоналом Альфа-Банку Україна та Укрсоцбанку

 — Ви робите ставку на розвиток власних кадрів чи залучаєте спеціалістів на зовнішньому ринку?
— Ми активно працюємо за обома напрямками. На стартові позиції, звичайно, беремо молодих фахівців з ринку, а коли виникає потреба у кваліфікованих кад­рах, то перш за все надаємо співробітникам можливість розвиватися. Адже у нас діє ціла система управління талантами.

— Кого, фахівців якого рівня ви вважаєте талантами?
— Насправді будь-якого нашого працівника на будь-якій позиції. У кожної людини є до чогось хист, і треба цей хист розпізнати й спрямувати таланти працівника у правильне русло.

Такий підхід дозволяє, з одного боку, “закривати” вакансії з найкращим результатом, а з іншого — мотивувати співробітників та виявляти найсильніші сторони кожного члена команди.

— Як заохочуєте залучення молодих фахівців?
— У найефективніший спосіб — через активну спів­працю з вищими навчальними закладами. Наразі у нас закінчується набір до програми стажування студентів. Вони проходять доволі серйозний відбір з онлайн-опитуванням, тестуванням, професійним завданням, пишуть мотиваційне есе.

Важливо й те, що ми оплачує­мо ці стажування. Ми готові багато вкладати у цих студентів, і у більшості випадків вони залишаються у нашій команді, адже доволі чітко бачать можливості та перспективи для професійного й особистого зростання.

Крім прямої комунікації через навчальні заклади ми активно працюємо із молоддю у соціальних мережах. Це дуже ефективний канал комунікації.

Настільки ефективний, що іноді ми стикаємося зі складнощами в обробці великої кількості заявок від потенційних кандидатів та починаємо використовувати IVR, чат-боти та інші технології задля оптимізації процесу відбору кандидатів на вільні вакансії.

— У чому причина успіху, що вас відрізняє від інших роботодавців?
— Навряд чи можна визначити якийсь один фактор, який нас вирізняє. Є очевидні системні переваги банку як роботодавця: лідерські позиції на ринку, технологічність банку, міжнародний статус. А є чимало внут­рішніх програм і проектів для співробітників різних рівнів.

Новачкам ми забезпечуємо плавне “входження” у посадові обов’язки. У нас є спеціальна багаторівнева програма знайомства з банком, що починається з першого листа, який отримує співробітник на корпоративну пошту.

Це особисте вітання від мене із загальною інформацією про банк, запрошенням пройти welcome-курс на навчальному порталі та корисною для нового співробітника інформацією. Також ми проводимо адаптаційні семінари за участі всіх керівників банку. За новими співробітниками у регіональній мережі закріплюються наставники.

Багато робимо і для розвитку корпоративної культури. Усі наші керівники до цього активно долучаються. Іван Світек, генеральний менеджер Альфа-Банку Україна та Укрсоцбанку, за власної ініціативи щопонеділка пише співробітникам листа.

Ці листи не стільки про наші досягнення та якісь поточні новини, скільки про культуру, про наші цінності: відкритість, прозорість, чесність, результативність.

На мою думку, успіх визначається системністю нашої роботи за напрямком розвитку персоналу. Під­твердженням цього є й результати дослідження World’s Most Admired Companies, яке проводить Hay Group.

Згідно з останнім дослідженням ми стали першими у цьому рейтингу на банківському ринку та увійшли до Топ-5 серед майже 600 українських компаній, що брали участь у ньому.

Варто зазначити, що у дослідженні вивчаються можливості кар’єрного та професійного зростання у компанії, ефективність менеджменту, корпоративна культура, інноваційність та інші фактори.

— На чий приклад орієнтуєтесь?
— Ми намагаємося не копіювати чужий досвід, а, радше, накопичувати власний. І, звичайно, вивчаємо передові міжнародні практики. Буквально минулого тижня я відвідувала у Бельгії HR-конгрес, у якому брали участь 700 HR-директорів з 46 країн.

Там виступали знані професори з HR-сфери, які одноголосно говорили про те, що якщо ви хочете мати живу, активну організацію, то треба починати з культури і набирати правильних людей. Можна багато інвестувати в обладнання та процеси, але якщо не поміняти цінності й культуру, організація не буде успішною.

Ми намагаємося донести до усіх наших працівників, що важлива не лише активність, але й змістовність роботи, надання їй додаткового значення.

Приміром, коли Іван Світек очолив банк, то говорив про важливість участі кожного співробітника у розвитку банку, адже ми будуємо найбільший приватний банк в Україні, що має велике значення для розвитку економіки держави. Цей меседж дуже добре сприйняли не лише співробітники, але й зовнішні стейкхолдери.

— Окрім зарплат, чим ще можна заохочувати команду?
— Важливим є не тільки матеріальне, але й немате­ріальне заохочення. Ми приділяємо цьому багато уваги.

Наприклад, запровадили щорічний, а також і щоквартальний конкурс “Кращі з кращих”, на якому обирається кращий працівник. Нагорода для переможця конкурсу — поїздка до Грузії разом із керівниками банку. Кожного з кращих відзначають, дякують за їхні здобутки та внесок у спільну справу.

Ще у нас є цікавий проект A-More, за який, до речі, ми нещодавно здобули “Премію HR-бренд”. Це програма для гармонійного розвитку співробітників, яка дає більше можливостей та більше драйву. Ми дбаємо про те, щоб фізичний та емоційний стан наших колег був хорошим.

Це дуже важливо у сучасних умовах, коли усім нам доводиться працювати набагато інтенсивніше. Тож ми влаштовуємо цікаві екскурсії, лекції та тренінги, запрошуємо лікарів та психологів, аби допомогти колегам знайти омріяний баланс між роботою та сім’єю.

Щомісяця ми пропонуємо співробітникам нову активність. З найцікавішого цього року — плейбек-театр та майстер-клас з техніки вишивання на кулі темарі. Неабиякий інтерес завжди викликають зустрічі з лікарями та психологами.

До речі, усі активності в рамках програми охоплюють чотири напрямки: тіло, внутрішній світ, відносини та професійна майстерність. І все це дійсно працює. Коли ми представили ринку наш проект A-More, його сприйняли дуже позитивно, адже компанії переважно інвестують лише у професійне навчання кадрів.

— Чи є для банку проблемою плинність кадрів?
— Ні, адже наші заходи дозволяють мінімізувати плинність кадрів. Звичайно, на стартових посадах вона дещо вища. Наприклад, у контакт-центрі.

Туди здебільшого приходить молодь без досвіду роботи. Ми їх навчаємо, а за півроку-рік вони вже мають можливість для кар’єрного зростання у відділеннях банку або в центральному офісі.

— Чи створює банк зрозумілі для співробітників правила й принципи кар’єрного зростання?
— У нас діє ціла програма кар’єрного розвитку — “Нові горизонти”. Її мета — формування кадрового резерву для ключових посад. Ми ретельно відбираємо для цього людей, уже понад 10 років співпрацюючи з компанією HRT, яка допомагає нам через центри оцінки, професійні та особистісні опитувальники оцінювати кандидатів.

Таке оцінювання дозволяє зрозуміти сильні й слабкі сторони фахівців та розробити для них індивідуальний план розвитку. Кожному співробітнику, що потрапляє до кадрового резерву, на два роки підбирається ментор з числа керівників банку.

До речі, менторами у нас є всі керівники, і ми їх обов’язково готуємо до такої наставницької діяльності. Після першого року ми оцінюємо компетенції учасників кадрового резерву та, якщо треба, вносимо корективи в план розвитку.

По завершенні другого року проводимо таке оцінювання повторно. У 99% компетенції значно підвищуються. Люди мають велике бажання розвиватися та змінюватися, а ми — бажання допомогти їм у цьому.

Як наслідок, учасники програми отримують нові призначення. Ідентична програма діє і на рівні холдингу: в Казахстані, Росії, Білорусі та Нідерландах.

— Наскільки важлива ініціатива самих співробітників?
— Залученість наших працівників — більше 80%, а рівень віддачі — 90%. Дослідження цих показників для нас регулярно проводить компанія Ernst&Young. За їхніми даними, це найкращі показники в українському фінансовому секторі.

Приклади цієї залученості та ініціативності ми бачимо щодня. Приміром, наші фінансисти навчають колег секретам роботи в Excel, а спеціаліст з безпеки розказує, як розпізнати шахрайство. Загалом, різноманітними навчальними програмами у нас охоплено 93% співробітників.

Причому 90% тренінгів проводяться власними силами, і лише 10% — це зовнішні підрядники. Тож ми тут — своєрідна справж­ня фабрика знань, якою користуються численні співробітники Альфа-Банку Україна та Укрсоцбанку.

Юрій Гусєв