Володимир Дубєй: Зараз слушний час для місцевих інвесторів та банків з українським капіталом

Фінанси
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Коли ми готувались до інтерв’ю, насамперед планували обговорити з Володимиром Дубєєм, тимчасово виконуючим обов’язки голови Правління ТАСКОМБАНКу, результати 2019 р. та плани на поточний рік. Але, з огляду на ситуацію, вирішили також запитати про стратегію банку в ці турбулентні часи

— Що ви вважаєте головним досягненням банку за попередній рік?

— ТАСКОМБАНК продовжує стратегію розвитку універсального банку. Минулий рік був досить складним для фінансового сектору — зростання економіки не було, всі перебували в очікуванні, банкам було вигідно інвестувати в ОВДП. А ми кредитували економіку. Тому нам вдалося зберегти органічне зростання активів і пасивів та навіть перевищити ринкові показники. Так, активи ТАСКОМБАНКу збільшились на 6,4% при зростанні ринку в середньому на 3,8%.

— Нещодавно ТАСКОМБАНК навіть випустив чергову серію облігацій.

— Так, у лютому банк випустив облігацій серії I, J на 200 млн грн. Взагалі ТАСКОМБАНК залишається єдиним вітчизняним емітентом, який безпосередньо торгує власними облігаціями на біржі. Ми випускаємо та успішно розміщуємо їх вже 13 років. Нагадаю, що наші облігації серії G і H стали першими облігаціями в Україні, що відповідали стандартам ЄС. А цього року ми плануємо здійснити перший ринковий випуск облігацій у валюті.

І для нас залишається пріоритетним надання послуг андеррайтингу для компаній, які зараз можуть собі дозволити випуск власних облігацій. Наразі на ринку присутні не більше 20 таких емітентів. На жаль, активного ринку в країні немає. Проте ми віримо у перспективи такого ринку, і вважаємо, що ми, як банківське співтовариство і як компанія з ліцензією на андеррайтингові послуги, повинні створювати ефективний ринок внутрішніх облігацій.

— Чи зміниться стратегія банку з огляду на ситуацію в Україні та світі?

— Настрій у банку — спокійний. Ми маємо високу ліквідність та сподіваємось, що вона такою і залишиться. Деякі банки вже зараз кажуть: “Оскільки така ситуація, ми зупиняємо кредитування. Будемо сидіти в ліквідності”. Ми з урахуванням наших принципів та підходів — тих самих довгострокових стосунків, співпраці з клієнтами — вважаємо, що так робити нечесно. Адже наше завдання, якщо ми говоримо про довготривалі партнерські стосунки, — знайти гроші для клієнта. Так, вони можуть бути дорожчими з урахуванням ситуації, але я не можу вас, як партнера, підвести. Банк має виконати свою роботу, а клієнти — свої зобов’язання.

Тому стратегія ТАСКОМБАНКу така, як і раніше: розвиватися, збільшувати обсяги бізнесу в усіх напрямках і займати лідируючі позиції як в роздрібному, малому і середньому бізнесі, Private Banking, так і в корпоративному сегменті.

— Що саме плануєте розвивати?

— У роздрібному бізнесі продовжимо розширювати власну компетенцію в традиційних продуктах. Переглянемо концепцію відділень і створимо на їх базі фінансові супермаркети — бачимо перспективу та потребу в офлайн-бізнесі. Водночас ми вдосконалюємо онлайн-продукти та послуги, зокрема інтернет-банкінг TAS2U.

У сегменті МСБ нас цікавитиме розвиток системи мікрокредитування та платформи “ТАС24 Бізнес” як важливого каналу онлайн-продажів. З огляду на гармонійний симбіоз private- та корпоративного бізнесу ми продовжимо розвивати ці стратегічні напрямки. Будемо збільшувати компетенцію персональних менеджерів для великих компаній не лише в столиці, а й у регіонах.

— А на чому ще будуть зроблені акценти 2020 р.?

— Наша стратегічна мета — запуск програми інвестиційного банкінгу. Бачимо в цьому велику перспективу. Ми отримали ліцензію з довірчого управління, і вже незабаром будемо пропонувати комбіновані схеми, завдяки яким інвестори зможуть вкласти гроші у ризикові портфелі різного виду. У клієнтів ТАСКОМБАНКу тепер є можливість співфінансувати з банком проекти. Клієнти, спираючись на досвід успішного кредитування з боку банку, зможуть отримувати істотний дохід від такої інвестиції.

В нашому розумінні інвестиційний банкінг — це не лише нові проекти, а й ті проекти, які вже реалізовані та працюють. Не всі інвестори готові йти у щось нове. Візьміть два ТРЦ: на етапі фундаменту та вже діючий. В інвестора є можливість вкласти гроші в перший і отримати більшу доходність, або в другий — і отримати меншу доходність. Проте в обох випадках прибуток буде більшим, ніж ставка за депозитом у банку. Ми бачимо в цьому перспективу.

Наше завдання — відновити цільове призначення КІФ (корпоративний інвестиційний фонд) та ПІФ (пайовий інвестиційний фонд) як інструментів законного прямого фінансування інвестиційних проектів, а не як способів оптимізації оподаткування.

Також плануємо і надалі співпрацювати з міжнародними фондами з розвитку спільних програм кредитування. Так, нещодавно Європейський інвестиційний банк збільшив обсяг фінансування до €30 млн, і тепер клієнти ТАСКОМБАНКу зможуть отримати ще більше коштів за низькими кредитними ставками як для фінансування інвестицій, так і для обігового капіталу. Продовжуємо активно працювати на ринку реструктуризації існуючих кредитних портфелів і купівлі боргів з дисконтом. Таким чином ми допомагаємо клієнтам зменшити боргове навантаження.

— У проекти яких напрямків планує інвестувати банк?

— Більшість біжить за “модою” — ідуть то в агробізнес, то в енергетику. А ми завжди йшли іншим шляхом. В будь-якій галузі, навіть у тій, що сповільнюється, завжди є компанії, які розвиваються. Краще інвестувати в такі компанії, аніж ставати в чергу за всіма, хто побіг за трендом. З очевидними трендами зазвичай високий ризик не заробити, а втратити.

Я не хочу здаватись ані песимістом, ані надмірним оптимістом, проте це слушний час для місцевих інвесторів та банків з українським капіталом, які бачать перспективу для розвитку та не планують іти з ринку.

Незважаючи на важкі часи, ми продовжуємо працювати. Адже ми чітко розуміємо надійність своїх клієнтів. Ми, як банк з українським капіталом, вважаємо, що маємо достатню компетенцію, щоб працювати на цьому ринку та кредитувати реальну економіку в будь-яких умовах: падає ринок чи росте.

— З огляду на невизначену ситуацію в економіці чи плануєте запуски нових проектів?

— Незважаючи на ситуацію, ТАСКОМБАНК відкритий для нових проектів зі стартап-компаніями в сфері фінансових послуг. Ми готові розглядати наш банк в якості майданчика для цікавих проектів, в яких ми можемо взяти активну участь та співпрацювати з реально існуючими компаніями.

— Зараз деякі підприємці рекомендують зупиняти інвестиції в нові проекти. Як прокоментуєте?

— Тут питання в тому, на якій ви стадії реалізації проекту. Може, в якихось проектах і правильно буде зупинитись. А якщо ви вже пройшли половину? Якщо отримали кредитні кошти та витратили їх? Ви зупиняєте проект, але зобов’язання залишаються, виручку ви не генеруєте. А потім за два роки повернетесь до проекту, а він уже нікому не буде цікавим. Може, хтось збудує завод з виробництва захисних масок і за два місяці відіб’є інвестиції. Тому якогось єдиного рецепта бути не може — у кожного все по-різному, треба реагувати виходячи з власних обставин і принципів.