Вода і камінь: Підтримка с/г виробників діє — головне звертатись по неї

Економіка
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Далеко не всі державні програми підтримки працюють лише на папері. Є й такі, що з успіхом втілюються у реальному житті. Головне — не боятися звертатись по допомогу

Одним з реальних і  дієвих інструментів підтримки агросфери є державні програми. Попри те що український уряд не часто ними балував, а ще рідше ефективно підтримував працівників полів, дуже результативною аграрії вважають державну програму часткової компенсації вартості купівлі техніки та обладнання вітчизняного виробництва.

Програма діє з 2017 р. і свого часу суттєво вплинула на розвиток як аграрного виробництва, так і вітчизняного сільгоспмашинобудування. Минулого року вона опинилася під загрозою ліквідації через дефіцит коштів у держбюджеті на цю компенсацію. Втім програму було продовжено, і на цей рік зокрема. Щоправда, коштів на неї виділено менше та й у ті закладені суми на погашення торішніх боргів.

Життєвий приклад

Минулого року компанія “Ваговимірювальні системи” (м.Дніпро), як і багато інших українських виробників сільгосптехніки та обладнання, зареєструвалась для участі у програмі компенсації. Як розповіли БІЗНЕСу в компанії, основним мотивом участі була достатня кількість аграрних підприємств, які хотіли придбати обладнання “Ваговимірювальних систем” за умови 25%-вої державної компенсації.

“Ми надали повний перелік необхідних документів до тодішнього Міністерства аграрної політики та продовольства. Зокрема, підтвердження, що ми є резидентами України не менше двох років; маємо всю необхідну конструкторсько-виробничу документацію; виробляємо продукцію на території України; забезпечуємо гарантійне та післягарантійне обслуговування товарів. Вказали, який саме вид і марку обладнання ми випускаємо та плануємо реалізовувати по програмі, а також його вартість”, — розповідає Кирило Ільєнко, голов­ний інженер ТОВ  “Компанія “Ваговимiрювальнi системи”.

Після надання повного пакета документів конкретна компанія з приміткою про те, що вона вітчизняний виробник, при купівлі обладнання якого можна отримати державну компенсацію, потрапляє до відповідного реєстру.

Примітно, що минулого року, скориставшись програмою компенсації, обладнання виробництва компанії “Ваговимірювальні системи” придбали близько 10% великих агрохолдингів, 40% середніх агровиробників і 50% дрібних із банком землі до 1 тис.га. Усі вони отримали компенсацію від держави впродовж максимум трьох місяців. Були, щоправда, невеликі проблеми з банками, які виплачували компенсацію, зокрема фінустанови вимагали повного підтвердження реальної вартості придбаного обладнання. Аграрії, наприклад, замовляли незалежну оцінку спеціально для банку. Але ці нюанси можна було досить швидко узгодити, тож вони не викликали серйозних проблем.

“Замовник з Одеської області придбав завдяки цій програмі ваги нашої компанії у листопаді минулого року і наразі вже отримав компенсацію”, — зазначає пан Ільєнко.

За програмою компенсації 2019 р. працювали ПАТ “Ощадбанк”, АТ “КБ “ПриватБанк”, ПАТ “АБ “Укргазбанк”, ПАТ “Укрексімбанк”. Найбільше питань, за твердженнями агровиробників, виникало з Ощадбанком. Зокрема, банк часто вимагав додаткових документів, які підтверджують ринкову та реальну вартість придбаної техніки.

“Як розповідали деякі наші клієнти, це створювало певні незручності та затягувало процедуру виплат: замість прописаного у програмі терміну в один місяць з моменту придбання до реальних трьох місяців. І це при тому, що перелік техніки та обладнання, вартість яких може бути частково компенсована, визначала спеціальна комісія при Мінекономрозвитку. Її склад було затверджено наказом міністерства”, — наголошує пан Ільєнко.

Черга бажаючих

Отримати часткову компенсацію вартості техніки й обладнання можуть юридичні особи та фізичні особи — підприємці, основною діяльністю яких є поставка сільгосптоварів, вироблених ними на власних або орендованих основних засобах виробництва, за умови, що питома вага вартості таких товарів становить не менше 75% вартості всіх товарів, поставлених такими особами протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Як визначено п.2.15 ст.2 Закону #1877, сільськогосподарська продукція (сільськогосподарські товари) — це товари, зазначені у групах 1-24 УКТ ­ЗЕД згідно із Законом #584 від 19.09.13 р. “Про Митний тариф України”, якщо при цьому такі товари (продукція) вирощуються, відгодовуються, виловлюються, збираються, виготовляються, виробляються, переробляються безпосередньо їхнім виробником, а також продукти обробки та переробки цих товарів (продукції), якщо вони були придбані або вироблені на власних або орендованих потужностях.

До сільгосппродукції (сільгосптоварів) також відносяться відходи, отримані при виробництві сільськогосподарської продукції: органічні добрива (гній, перегній, пташиний послід, а також полова, бадилля тощо), суміші органічних та мінеральних добрив, в яких частка органічних добрив перевищує 50% загальної ваги таких сумішей, а також усе біологічне паливо та енергія, отримані при переробці та утилізації сільгосппродукції (товарів) та їхніх відходів (біогаз, біодизель, етанол, тверде біопаливо, у виробництві якого була використана сільгосппродукція (її відходи) в розмірі понад 50% усієї використаної продукції, електрична енергія, пар, гаряча вода тощо).

Не мають права на отримання часткової компенсації сільгосптоваровиробники, щодо яких порушено справу про банкрутство та/або які визнані банкрутами; які знаходяться на стадії ліквідації; які мають прострочену більш ніж на шість місяців заборгованість перед держбюджетом, Пенсійним фондом і фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування, що підтверджується відповідними органами.

Банки, своєю чергою, формують і подають до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства реєстр сільгосптоваровиробників, які придбали техніку й обладнання. У реєстрі вказують повне найменування, код сільгосптоваровиробника згідно з ЄДРПОУ, вид і марку техніки й обладнання, їхню вартість придбання, суму, яка підлягає частковій компенсації. Форма реєстру також затверджена спеціальним наказом міністерства.

До речі, техніка й обладнання, вартість яких була частково компенсована державою, не підлягають продажу протягом трьох років з моменту покупки. У разі порушення цієї вимоги сільгоспвиробник зобов’язується повернути отримані кошти і протягом наступних трьох років не зможе звернутися за новою компенсацією.

 

ilyenko kirilo

Кирило Ільєнко

головний інженер ТОВ “Компанія “Ваговимiрювальнi системи”:

— Я часто чую від агровиробників, з якими співпрацює наша компанія, що ніякої компенсації, мовляв, все одно не буде, тож не варто й вв’язуватися в цю гру з державою. Але я з власної практики та досвіду хочу сказати, що програма, принаймні, в минулі роки, справді була дієвою, реальною, за нею отримували компенсацію як великі, так і зовсім дрібні виробники. Просто варто пробувати та користуватися можливостями, які надає держава.