Макроекономічний прогноз 2020: помірна хмарність

Економіка
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

БІЗНЕС розглядає макроекономічний прогноз Ukraine Economic Outlook: сценарії “А” та “Б”, криза та несподіванки

У грудні минулого року команда Ukraine Economic Outlook представила макроекономічний сценарний прогноз на 2020 р. В  який бік рухатиметься сальдо платіжного балансу, яким буде курс гривні відносно американського долара, наскільки, ймовірно, зросте ВВП країни — на всі ці питання дали відповіді Михайло Кухар та Григорій Кукурудза, старші економісти Ukraine Economic Outlook. БІЗНЕС ознайомився з доповіддю експертів та оцінив, наскільки їхні прогнози позитивні для українських експортерів та виробників.

Рік минулий

Хоча детальна статистика буде доступна у найближчі місяць-півтора, експерти оцінили зростання реального ВВП України 2019 р. на рівні 3,76%. Але якщо порахувати в доларовому еквіваленті, то при оцінці у $156 млрд українська економіка зросла на 19,5%.

1ewrthjkhgf 5d82cЦе наслідок не економічного дива, а політики НБУ та Міністерства фінансів, які “таргетували” інфляцію та залучали кошти в економіку через випуск облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). Саме збільшенням портфеля нерезидентів у ОВДП пояснюють приплив американських доларів. Хоча є й інші вагомі фактори — традиційне надходження готівкової валюти на виборчі кампанії, зростання врожаю зернових та створення великими гравцями доларових резервів під відкриття ринку землі.

За незначного збільшення гривневої грошової маси (1,2%) надходження додаткових доларів спричинило суттєве зміцнення національної валюти. Доларовий ВВП зростає, доларовий еквівалент доходів громадян — теж. Але є й негативний бік: експортери побоюються втратити конкурентоздатність, адже на міжнародних ринках їхня продукція стає дорожчою. Також під загрозою було виконання Бюджету-2019, адже зменшились надходження від митниці та експортерів.

Сценарій “А”

Найбільшу загрозу Ukraine Economic Outlook вбачає саме в збереженні минулорічного тренду. “Ключовим питанням політики буде обмінний курс”, — заявив під час презентації Михайло Кухар. Сценарій “А” — це збереження чинної політики НБУ та Мінфіну, що призводить до змінення гривні. В такому випадку, до літа 2020 р. експерти прогнозують курс на рівні 22 грн/USD.

За такого курсу утворяться істотні диспропорції у платіжному балансі країни — падіння доходів від митниці та експорту триватиме. Тому Ukraine Economic Outlook прогнозує, що вже в середині року Нацбанку доведеться забути про “інфляційне таргетування” та вдатися до плавної девальвації гривні. Курс поверне у бік 26,5 грн/USD до кінця року.

Цей сценарій доволі скромний та песимістичний для економіки. У першій половині року спостерігатиметься стагнація виробництва та експорту. В принципі, темпи зростання експорту в 6,3% у січні — листопаді 2019 р. теж не можна вважати задовільними (9,4% 2018 р.). Цьогоріч ця цифра може скоротитись до 3%. Через це надходження валюти зменшиться з $6 млрд до $4 млрд. Незважаючи на “відскок” у другій половині 2020 р., повне відновлення буде неможливим. Реальний ВВП зросте на 1,9% — це вдвічі менше, ніж торік. Інфляція, зменшенням якої пишається НБУ, може зрости до 12%.

2ewrthjkhgf 305f4

Скандал на користь

Чому ми не розглядаємо детально Сценарій “А”? Справа в тому, що за три тижні після оприлюднення дослідження, сталась скандальна подія — поява в анонімному Telegram-каналі записів розмов прем’єр-міністра Олексія Гончарука. На думку одного з авторів прогнозу, Михайла Кухаря, деякі з оприлюднених розмов ставлять хрест на політиці зміцнення гривні. “Ключову та, по суті, єдину помилку 2020 р. в економіці у влади вже немає шансів здійснити!”, — написав він на своїй сторінці в Facebook.

На думку пана Кухаря, контрольоване повернення гривні до коридору 25-27 грн/USD “шалено оживить експорт і виробництво”. Річна інфляція зросте до 10%, але через це бюджет знову буде перевиконано, оскільки зникне необхідність у критичних позиках під підвищену прибутковість. “2020 р. відновлені виробництво та експорт знову покажуть колишні темпи зростання”, — зауважив експерт.

Сценарій “Б”

3ewrthjkhgf bf01dДругий сценарій передбачає поступове послаблення грошово-кредитної політики НБУ та початок контрольованої девальвації гривні до близько 27 грн/USD. Це позитивно вплине як на митні платежі, так і на експорт: замість втрати $2 млрд за реалізації Сценарію “А” до країни додатково надійде близько $1,4 млрд — загалом $7,4 млрд. За такого розвитку подій золотовалютні резерви НБУ збільшаться на $2,2 млрд — до $24,3 млрд. Таким самим — $2,2 млрд — буде сальдо платіжного балансу країни.

Реальний ВВП хоч і втратить темпи зростання порівняно з показником 2019 р., але збільшиться на 3,2%, а не на 1,9% при збереженні міцної гривні. У доларовому еквіваленті ВВП України поточного року зросте до $187 млрд. Таким чином, збережеться тенденція до зростання доларового ВВП на майже 20% щороку. Завдяки цьому Україні буде легше обслуговувати зов­нішній та внутрішній борги. Хоча варто зазначити, що за Сценарію “А” з цим також не виникне проблем.

Середня зарплата 2020 р., за Сценарієм “Б”, зросте з $408 до $481 на місяць, а пенсія — з $116 до $132. Звісно, такий прогноз добре вплине на споживацькі настрої українців та збільшить внутрішній попит. Водночас зростання експорту може скласти 11,8%.

Сценарій “Б” є найбажанішим для всіх, хто займається виробництвом та експортом. Судячи з політичних подій та незначної “просадки” курсу гривні, він є також найвірогіднішим. Проте його реалізації може перешкодити прогнозована на IV квартал 2020 р. світова економічна криза, або “чорний лебідь”.

Привид кризи

Зі світовою економічною кризою все непросто вже два роки поспіль — прогнози щодо її настання постійно зсуваються на більш пізній час. Маємо підозру, що саме усвідомлення факту неминучості кризи корелює поведінку гравців на ринках і, таким чином, не дає їй статись. Попереджений означає озброєний.

4ewrthjkhgf b825bЗа оцінкою Ukraine Economic Outlook, імовірний спад світової економіки може знизити світовий індекс цін на 30%. Для України, як краї­ни з переважно сировинним експортом, ціни на сировину корелюватимуть з ВВП, що підтверджується тенденцією минулих років.

Таким чином, потенційно в України може виникнути дефіцит майже третини валютних надходжень від товарного експорту. При цьому найменше втратить аграрний сектор: –15-20% виручки, яка, щоправда, відновиться за один-два квартали. Експерти прогнозують аналогічний тренд на відновлення цін на продукцію металургійної галузі.

Щодо поводження нерезидентів з ОВДП, то у випадку світової кризи багато хто з них захоче вивести капітал. Проте низька ліквідність вторинного ринку цих паперів не дозволить їм повернути більше $1-1,5 млрд. Істотним, але не таким суттєвим, може стати скорочення надходжень від українських трудових мігрантів — до $1,5 млрд.

За підрахунками Ukraine Economic Outlook, девальвація гривні з 27 грн/USD до 31,7 грн/USD дозволить вирівняти створений дисбаланс та відновити макрофінансову стабільність впродовж чотирьох місяців. Також є висока вірогідність, що у разі кризи Україна отримає позаплановий стабілізаційний кредит від МВФ, тому Нацбанк зможе використати $3 млрд резервів, щоб утримати курс нижче 30 грн/USD.

“Чорний лебідь”

Уряди та корпорації спроможні відтермінувати прихід кризи. Але причиною її можуть стати не перегріті ринки, а щось абсолютно несподіване.

Увага всього світу зараз прикута до Китаю, де в грудні 2019 р. в одному з найбільших мегаполісів планети, місті Ухань, було зафіксовано спалах захворювання на новий коронавірус. Це один з найважливіших промислових та логістичних районів КНР. Згідно з останніми повідомленнями сукупна чисельність населення територій, в яких оголошено карантин, перевищує 40 млн осіб. Влада в особі Сі Дзиньпіна не заспокоїла громадян, а попередила про серйозні наслідки.

Ситуація несе ризики і для економіки країни. 23 січня, напередодні святкування Нового року за китайським календарем, фондовий індекс Шанхайської фондової біржі SSE Composit впав на 2,75 відсот­ка. Експерти прог­нозують, що від цього падіння власники акцій втратять близько $150 млрд.

Для нас важливо також те, що Китай — наш найбільший торговий партнер. На КНР припадає 7,2% українського експорту ($3,29 млрд у січні — листопаді 2019 р.) та 15,2% імпорту (відповідно, $8,39 млрд).

Жоден економічний прогноз не передбачав коронавірусу. Хоча ще 2016 р. свої побоювання висловлював Білл Гейтс. “Я  постійно схрещую пальці, щоб смертельна епідемія, подібна до грипу, не трапилася в найближчі 10 років”, — казав він в інтерв’ю BBC.

Наразі замість відповідей щодо розвитку макроекономіки ми отримуємо ще більше запитань. Чи є нинішня епідемія настільки загрозливою, щоб зупинити економічний розвиток Китаю? Чи стане Китай першою ланкою в майбутній світовій економічній кризі? Чи зміститься прогнозований старт кризи на I квартал поточного року замість IV кварталу? Давайте уважно спостерігати за по­діями. Попереджений означає озброєний.

 

Андрій Морозовський