Ігор Кушнір: Сьогодні найкращий час для купівлі нерухомості

Економіка
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Ігор Кушнір, голова правління — президент ХК “Київміськбуд”

— Які основні критерії надійності забудовника?

— Є кілька факторів, що можуть служити маркерами надійності: це досвід роботи на ринку, кількість реалізованих проектів і вартість квадратного метра. Варто звернути увагу на те, наскільки ціна на “квадрат” відповідає середньому рівню цін на ринку. Чудовий приклад діяльності — “Київміськбуд”. Холдингова компанія працює на ринку 64 роки, збудувала та ввела в експлуатацію понад 45 млн кв.м нерухомості. При цьому жодного недобудованого об’єкта! Загальний заділ становить 2 млн кв.м на різних стадіях готовності. І найголовніше — 80% акцій компанії належать громаді Києва. Це є найкращою гарантією для інвестора. Інакше кажучи, “Київміськ­буд” — синонім надійності.

— Як споживачеві перевірити фінансові можливості компанії?

— Як на мене, найголовніший фінансовий показник для компанії — це виконання зобов’язань перед інвесторами. А саме: кількість завершених будівництв та зданих у строк об’єктів. Велика кількість об’єктів на стадії будівництва, низька ціна, активна позиція на ринку, на жаль, зараз не є запорукою безпеки капіталовкладень для інвестора.

— При виборі житла споживач орієнтується насамперед на ціну квадратного метра і в гонитві за дешевизною ігнорує такий критерій, як репутація забудовника. Скажіть, коли потенційному споживачеві варто насторожитися при моніторингу цін на ринку житла?

— Якщо потенційний інвестор займається моніторингом цін, то це вже великий плюс. Адже зазвичай споживач просто бачить низьку ціну й одразу ж біжить купувати, не розмірковуючи над тим, хто забудовник і що за об’єкт. Хоча його має насторожити ціна, нижча за ринкову. Є головний орієнтир — середня вартість будівництва 1 кв.м, яку вираховує ­Мінрегіон. На початку року цей показник складав 13,8 тис.грн. До цієї цифри варто додати витрати на проектування, землю, пайові внески, маркетинг тощо. До того ж працювати без прибутку ніхто не буде. Тож якщо 1 кв.м економ-класу коштує в середньому близько 18 тис.грн, то продаж аналогічного за 14 тис.грн має викликати сумніви щодо надійності такого об’єкта. Це або компанія, яка хоче зібрати гроші та зникнути, або занадто дешеві (а значить, неякісні) будівельні матеріали, будівельні роботи.

— Як собівартість будівництва виросла за останній рік? На вашу думку, як цей показник зміниться  2020 р.?

— Собівартість будівництва за останній рік зросла приблизно на 30%. Окрім того, постійно дорожчають будівельно-монтажні роботи. Зараз, поки курс долара не демонструє значних коливань, ситуація плюс-мінус рівна. Що буде далі, залежить в тому числі від цього курсу. Якщо вірити аналітикам і долар виросте до 30 грн, то і собівартість підвищиться, і роботи подорожчають. Відповідно, і вартість 1 кв.м зросте.

Сьогодні — найкращий час для купівлі нерухомості. Тому я раджу купувати зараз, адже дешевше не буде!

— Скільки інвестицій планує компанія вкласти у 2019 р.?

— Торік компанія залучила близько 5 млрд грн інвестицій, що на 30% більше, ніж позаторік. Думаю, за результатами 2019 р. цифри будуть не нижчими.

— Скільки об’єктів житлової нерухомості плануєте здати в експлуатацію поточного року?

— За підсумком року плануємо ввести в експлуатацію близько 400 тис.кв.м житла. Це всі комплекси, що були заплановані: частина ЖК на вул.Кахов­ська, а також ЖК “Медовий”, ”Італійський квартал”, будинки на вул.Лейпцизька, на ­­вул.Освіти, у пров.Коломийський.