Економ-пропозиція: Що цікавого в економіці обіцяють кандидати в президенти

Економіка
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Рекордна кількість кандидатів у Президенти продукує рекордну кількість обіцянок, які вони не спроможні виконати

Із завершенням реєстрації останнього з 44 кандидатів на пост глави держави розпочалась повноцінна передвиборча кампанія. Відтепер до 20 квітня на нас чекають веселі перегони. Їх результат невідомий, щоб там не показували рейтинги, адже опитування та реальне голосування — це дві великі різниці. Пропонуємо швидко оглянути, що цікавого містять економічні блоки програм від лідерів та не зовсім.

Меню обіцянок

Звичайно, в ХХІ ст. не обійтись без сайту з агітаційною версією програми та десятками годин відео з її поясненнями. Але є один документ, який готує кожен кандидат. Кожен, за законом, зобов’язаний подавати свою передвиборчу програму до ЦВК. Які вимоги щодо змісту висуває кандидату законодавство? Текст — до 12 тис. знаків. Все. Тобто теоретично текст “За все добре проти всього поганого” чи “Тут був Вова” цілком відповідає букві закону як передвиборча програма. Але навіть кандидати, що мають виняткове почуття гумору, подають структурований, поділений на тематичні блоки текст. Що ж цікавого з точки зору розвитку економіки пропонують Топ-5 кандидатів? Подивимось в алфавітному порядку.

Юрій Бойко

Економічний блок програми пана Бойка дивує малим обсягом та майже повною відсутністю цифр. Єдине, що вказано, — це план підвищити зростання економіки до 5-7% на рік шляхом розвит­ку високих технологій, ефективної державної підтримки національного товаровиробника та розвитку підприємництва. Решта пунктів звучать як комуністичні гасла: “Зупинимо зростання цін” та “Зупинимо розкрадання природних багатств”, наприклад. Тому не дивно, що конкретика щодо шляхів реалізації цих гасел відсутня.

Анатолій Гриценко

Лейтмотивом кампанії пана Гриценка є чесність, тому в програмі вказується, що заможною країну зробить лише чесний президент. Найголовніше, що Анатолій Гриценко обіцяє зростання економіки на 10% щороку на основі плану дій, розробленого спільно з Українською радою бізнесу та експертами. Це свідчить про проведення консультацій із зацікавленими сторонами. Але деталі плану не вказуються.

Взагалі, у програмі пана Гриценка використано цікавий підхід до подачі матеріалу: в кожному реченні сказано, чого не буде і що буде в результаті перемоги кандидата. Наприклад: “Не буде нарощування експорту зерна, руди і напівфабрикатів — буде стимулювання (через податкові, митні й кредитні механізми) виробництва продукції з високою доданою вартістю в промисловості та аграрному секторі, створення технологічних робочих місць з високою зарплатою, що дозволить зупинити відтік молоді за кордон”. Проте, знову ж таки, не вказуються конкретні кроки задля досягнення цієї мети.

Володимир Зеленський

Якщо коротко, то програма ймовірного лідера перегонів є чимось середнім між програмами Бойка та Гриценка. Вона так само декларативно-лозунгова, як у першого, але її пункти підібрані так само вдало, як у другого. Окрім стандартних речей, як то “детінізація економіки, свобода конкуренції, розвиток внутрішнього виробництва”, є цікава пропозиція податкової амністії через “нульову декларацію”. Вказано, що кожен бізнесмен “за 5% зможе задекларувати та легалізувати свої доходи”. Звичайно, така “дрібниця”, як те, від якої бази розраховуються ці 5%, не деталізується. Хоча на інший підхід у програмі, яку згідно з легендою збирають з пропозицій в інтернеті, годі й сподіватись.

Петро Порошенко

Оскільки фокус кампанії пана Порошенка робиться на питання мови, віри та армії, у його економічній програмі штаб не зазначив взагалі жодних конкретних цифр. Вказано, що впродовж другої каденції реалізовуватиметься “стратегія переходу від глибокої кризи і боротьби за виживання до сталого розвитку”. Згідно з нею окреслено п’ять пріоритетів розвитку економіки. Серед них є бачення України як глобального аграрного лідера, причому саме в експорті переробленої продукції, а не сировини. Далі зазначено ІТ-сектор, високотехнологічні галузі з високою доданою вартістю, перетворення України на транспортно-логістичний хаб Європи та розвиток туризму. Деяке світло на шлях досягнення цих пріоритетів проливається, але вони так само не розкриті, як і в інших кандидатів.

Юлія Тимошенко

В економічному блоці програми пані Тимошенко виділено чотири напрямки: фінансова стабільність, нова енергетична політика, реформування аграрного сектора та земельних відносин й оптимальна податкова система. Текст містить багато декларацій про наміри: “…ми зупинимо”, “ми змінимо”, “ми відновимо”. Багато речей можуть викликати подив у експертів, наприклад оцінка роботи НБУ як неефективної або неконкретизована обіцянка “відновити справедливість” для вкладників банків, постраждалих через падіння курсу гривні. Що мається на увазі та скільки це коштуватиме платникам податків — невідомо.

Єдиний напрямок, де вказано хоч якісь цифри, — податковий. Пані Тимошенко декларує намір скасувати 37 податків. З інших радикальних ідей варто зазначити скасування ПДВ та введення податку на реалізацію, як у США, а також заміну ЄСВ персоніфікованою накопичувальною пенсійною системою. Знову ж таки, важко оцінити наслідки таких кроків для економіки. Український інститут майбутнього вже моделював наслідки обіцянки Юлії Тимошенко знизити тарифи на газ удвічі: результатом стане скорочення внутрішнього видобутку газу та зростання залежності від імпорту. Швидше за все, нові ідеї матимуть схожі наслідки.

Інсайдери-аутсайдери

Серед решти кандидатів хочемо виділити Андрія Садового та Сергія Таруту, тому що це вихідці з бізнесу. Незважаючи на їхні невеликі рейтинги, програми цих кандидатів варті більшої уваги, ніж програми деяких лідерів перегонів.

Пан Садовий вказує в програмі свої перші кроки щодо розвитку економіки та стимулювання точок економічного зростання. Серед них є як неконкретні пункти про те, як “здійснити прозору й ефективну приватизацію більшості державних підприємств”, так і чітко вказані зміни до законодавства, наприклад вилучення з Кримінального кодексу ст.205 “Фіктивне підприємництво”. Із зрозумілих речей Андрій Садовий пропонує ліквідацію всіх економічних підрозділів силових структур та зменшення імпорту з РФ. Також велику частину економічного блоку складають питання розвитку логістичної та комунікаційної інфраструктури. Пан Садовий підтримує введення податку на виведений капітал замість податку на прибуток підприємств.

Програма Сергія Тарути містить найбільше конкретики та цифр. Зазначено стратегічні орієнтири, такі як “Україна до 2030 року увійде до Топ-30 країн з економічного зростання ВВП на рівні $710-750 млрд” та “Не менш ніж 50% населення за рівнем прибутків належатиме до середнього класу”. З того ж податкового навантаження показані обсяг його зниження — з 41,5% до 25% — та конкретні цифри з ПДФО й ЄСВ. Програму укладено на базі доктрини “Україна-2030”, яку команда Тарути розробила ще 2015 р. Порівняно з програмами найрейтинговіших кандидататів програма Тарути унікальна ще й тим, вона укладена від першої особи: не “ми скасуємо” чи “буде впроваджено”, а “забезпечу” та “реалізую”. Як для претендента на головний пост країни, це правильний підхід.

Сувора правда буття

Найголовніше, що всі кандидати старанно оминають, — невідповідність їхніх обіцянок реальним повноваженням Президента. Після того як Конституцію повернули до версії 2004 р., “президентськими сферами” залишились безпека та зовнішня політика. Щоб переконатись, варто подивитись розділ V ст.106. Поки не прибрано функції економічного нагляду в силовиків, Президент, звичайно, має певний вплив на економіку. Але пріоритети економічного розвитку, як і тарифи на газ, визначає уряд, а уряд формується за домовленостями парламентської коаліції.

Більшість кандидатів мовчать про це, оскільки їм вигідно звести невдоволення економічними реаліями до конкретної персони чинного Президента. А невдоволеному електорату лише це і треба. Тому що “демократичні процеси та інституції” — це незрозуміло, довго та нудно, а от звести складні питання до простого рішення — заміни особистості — це зрозуміло навіть дітям.

Як у суспільстві збалансовано емоції та раціональні судження, дізнаємось ввечері 31 березня та 21 квітня.