З початку року було видано 104 аграрні розписки на 1 млрд грн.

Економіка
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

З початку року, станом на 12 лютого, аграрії видали 104 аграрні розписки на суму більше 1 млрд грн. Про це повідомляють у проекті IFC «Аграрні розписки в Україні».

Як фінансовий інструмент для українських фермерів аграрні розписки були розроблені кілька років тому та в якості пілотного проекту працювати в кількох областях України. З  початку 2018 р. аграрні розписки поширилися по всій території України.

Зокрема, за 2018 р. фермери видали 669 аграрних розписок на загальну суму 5,244 млрд грн. А час роботи «пілоту», у 2015-17 рр., було видано 182 аграрні розписки на суму 1,1 млрд грн.

Як зазначають в IFC, це досить простий та гнучкий інструмент, що дозволяє фермерам залучати додаткові ресурси для підприємства – як грошові та матеріальні (засоби виробництва), так і через отримані послуги. Доступ до фінансування забезпечується шляхом застави майбутніх врожаїв з конкретних земельних ділянок. Це важливо для сегменту невеликих господарств, у яких заставна база переважно обмежена, а рослини на полі – є найбільшим активом підприємства. Ця концепція є зрозумілою для фермерів та знаходить своє місце у щоденній діяльності їхніх підприємств, що підтверджується темпами зростання ринку аграрних розписок.

90% всіх розписок були видані малими та середніми господарствами (до 5 тис. га), а середній земельний банк господарств у цьому сегменті склав 1,6 тис. га. Найменші господарства, які видавали розписки, обробляють менше 1 га землі і працюють в нішевих секторах. До слова, як заставу за аграрною розпискою фермери передавали майбутній врожай традиційних зернових та нішевих культур, фруктів, овочів та ягід, а також продукцію тваринництва (молоко та м’ясо). Слід зауважити, що саме фермери з сегменту мікро- та малих підприємств та розвиток нішевих напрямків є пріоритетом для діяльності проекту «Аграрні розписки в Україні».

Не існує обмежень щодо того, хто може бути кредитором за аграрною розпискою. 53 кредитори фінансували фермерів за аграрними розписками у 2018 р. (порівняно з 11 компаніями у 2017 р.). Серед цих компаній – постачальники матеріально-технічних ресурсів, послуг, обладнання, дистриб’ютори, банки, трейдери та переробники, тощо. У 2018 р. найбільше фінансування за аграрними розписками фермерам надали компанії-постачальники матеріально-технічних ресурсів – 2,6 млрд грн. (51% від всього обсягу фінансування за розписками у 2018 р.). Більше 1 млрд грн. (20%) надали компанії-дистриб’ютори. Банки надали за розписками більше ніж 950 млн грн. (18%), однак отримали найбільшу кількість розписок – 225. Тобто, кожна третя видана аграрна розписка була передана банкам. Ще майже 0,5 млрд грн. (9%) фермери отримали від трейдерів та переробників.

У проекті «Аграрні розписки в Україні» зазначають – наступними кроками розвитку даного інструменту стане робота на міжнародному рівні. Зокрема можливість для фермерів залучати фінансування від кредиторів-нерезидентів. 7 лютого 2019 р. вступив в силу новий Закон «Про валюту і валютні операції», який, зокрема, зробив можливим використовувати механізм фінансової аграрної розписки, де кредитором є нерезидент. Тому в проекті «Аграрні розписки в Україні» очікують, що перші «міжнародні» аграрні розписки будуть видані вже цієї весни.

Наступним етапом буде розробка моделі для роботи з нерезидентами за товарними аграрними розписками, котрі передбачають фізичну поставку сільгосппродукції для погашення зобов’язання за розпискою. Також в планах проекту модернізація законодавства для створення вторинного ринку аграрних розписок (сек’юритизації).

Залучення фінансування в агросектор не лише з України, але й з міжнародних ринків, дозволить покращити кредитні умови, сприяти розвитку фінансового ринку та в цілому забезпечить довгостроковий сталий розвиток аграрної галузі.