Мексиканський салат: За п'ять років Україна урізноманітнила свій експорт до Мексики

Економіка
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Україна урізноманітнила товарний експорт до Мексики. Це остання з трьох статей про Канаду США та Мексику, в яких ми опишемо експортний потенціал України в Північній Америці

Батьківщина сомбреро та текіли приносить українським експортерам вдвічі більшу валютну виручку від продажу товарів, аніж Канада. За січень — жовтень минулого року до Мексики було експортовано товарів на $125,1 млн, що на 14% більше порівняно з показником аналогічного періоду 2017 р. Якщо озирнутися на п’ятирічку назад, стане зрозуміло, що Україна потроху втрачає цей ринок збуту — показники 2014 р. залишилися недосяжними (див. “Експорт товарів…”).

Позаяк Україна та Мексика не мають Угоди про вільну торгівлю, то й товари українського походження обкладаються митом. Антидемпінгові мита мексиканці встановили лише на один український товар — металопрокат: арматуру, сляби, рулони та сталеві труби (див. “Чинні антидемпінгові заходи…”). І це недивно, адже Мексика фактично наступає на п’яти Україні в світовому рейтингу найбільших виробників сталі.

sas1

Судячи з даних Держстату, майже всі сталеві мита мають для українського металопрокату (окрім труб) загороджувальний ефект. Однак обсяг поставок сталевих труб у натуральному вираженні мізерний.

Якщо розглядати нинішню структуру українського експорту до Мексики детально, порівнюючи її з картинкою п’ятилітньої давнини, то можна помітити значне урізноманітнення товарів. Так, 2014 р. левова частка товарного експорту, або 70%, припадала на чорні метали, ще 18% — на добрива, і зовсім трішки, близько 6%, — на зерно. За п’ять років частка металів (а це здебільшого чавун) зменшилася до 26%, а зерна — збільшилась до 21%. В експортній структурі з’явилися насіння та плоди олійних рослин (із часткою в 13%), руди, шлаки та зола (12%), борошно (8%), а також майже до 3% збільшилась частка ядерних реакторів, котлів та машин. Окремо варто зазначити появу в товарному експорті до Мексики такої суто американської продукції, як тютюн. Ще 2015 р. Україна не постачала тютюнові вироби мексиканцям. А за січень — жовтень минулого року виручка від експорту українського тютюну до Мексики склала $4,8 млн, а частка цього товару — майже 4% (див. “Структура експорту… товарів…”).

sas2Галопуючими темпами за останній календарний рік зростало постачання насіння та плодів олійних й електричних машин, обсяги продажів яких збільшились у 65 разів (до $15,9 млн) та в 10 разів (до $2,1 млн) відповідно. Тож на їхньому тлі дещо менші темпи приросту продажів можна назвати просто прискореними. Так, прискореними темпами зріс експорт каучуку та гуми (в 6 разів), деревини та виробів із неї (у 5 разів) та іграшок (у 4 рази).

Водночас експортна виручка від продажу українських послуг до Мексики далека до мільйонних показників й обмежується кількома сотнями тисяч доларів. Впродовж січня — вересня 2018 р. українці надали мексиканцям послуг на $238,5 тис., що на 22,2% більше за показник аналогічного періоду 2017 р. Хоча ще в недалекому 2016 р. цей показник перевищував $1 млн (див. “Експорт послуг…”). Прикриваючись “конфіденційністю статистики”, Держстат показує неповний обсяг даних за 2018 р. Тому, спираючись на ті, що знаходяться у відкритому доступі, можна побачити, що левова частка наданих українцями послуг пов’язана з подорожами — 61%. Знач­ними також є транспортні та ділові послуги, частка яких в структурі експорту складає по 11%. Тому можемо сміливо припустити, що торік українські туристи стали активніше відві­дувати мексиканські історичні пам’ятки. На подорожі до Мексики 2018 р. українські туристи витратили $146 тис., а це вдвічі більше, аніж 2014 р.

template 02