Не дивлячись на те, що США — складний партнер, обсяг експорту постійно зростає

Економіка
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Преференції з боку США закінчилися, але товарний експорт продовжує зростати.  Це друга з трьох статей про Канаду США та Мексику, в яких ми опишемо експортний потенціал України в Північній Америці

Обсяг експорту українських товарів до США майже вп’ятеро переважає обсяги торгівлі з Канадою та Мексикою разом узятих. Впродовж січня — жовтня минулого року він склав $906,6 млн, що на 34% більше, аніж показник аналогічного періоду 2017 р.

s1Помітно, що за останні п’ять років експортна виручка демонструвала різноспрямовані тенденції. Якщо 2014 р. до США українські експортери відвантажили товарів на $667,9 млн, то за наступні два роки обсяги зменшились на 36% (до $426,5 млн 2016 р.). Однак уже 2017 р. експортери здійснили свою американську мрію і вдвічі наростили товарну виручку — до $828,1 млн. Торік “зростаюча” тенденція збереглась, проте її темпи знизилися до 34%.

У зв’язку з цим у листопаді минулого року Надзвичайний і Повноважний Посол України в США Валерій Чалий зазначав, що суттєвий прогрес у нарощуванні експорту українських товарів до США припав саме на 2017 р. При цьому він наголошував, що можливості України на цих теренах дуже значні: “Ми використовуємо свій потенціал торгівлі зі Штатами лише на третину”.

Варто зазначити, що саме 31 грудня 2017 р. завершився термін дії Генералізованої системи преференцій США. Це держ­програма, що надавала можливість безмитного ввезення на американську територію понад 3,8 тис. видів товарів з України. Вона була відновлена президентом США Бараком Обамою в липні 2015 р. і могла бути продовжена за умови вдосконалення українського законодавства в сфері захисту інтелектуальної власності. Позаяк цього не сталося, на початку минулого року Адміністрація президента США Дональда Трампа виключила Україну з Системи преференцій, аргументуючи рішення тим, що Київ “недостатньо” захищає права інтелектуальної власності. Це стосується непрозорої системи виплати роялті в Україні (особливо американським ліцензіатам), використання піратського програмного забезпечення в держустановах, а також відсутності ефективних заходів боротьби з інтернет-піратством.

Таким чином, під дію американських мит потрапили 155 видів українських товарів, зокрема деякі продукти харчування, товари легкої та дерево­обробної промисловості, машинобудування, електроприлади. За даними Мінекономрозвитку, на більшість тарифних ліній, що виключені з режиму Генералізованої системи преференцій США, встановлена ввізна митна ставка менше 5%. Максимальна адвалорна ставка ввізного мита складає 17,9% (на горіхи), мінімальна — 0,6% (на електронну апаратуру).

Свого часу представники Мінекономрозвитку в одному з інтерв’ю зазначили: “Скасування режиму Генералізованої системи преференцій щодо українських товарів призведе лише до часткової втрати їхньої конкурентної переваги на ринку США”.

Україна може повернутися до переліку держав, які охоплює Генералізована система преференцій США, за умови, що Київ доведе до ладу законодавство, що стосується захисту прав інтелектуальної власності.

Чим торгуємо

Зі США (як і з Мексикою) Україна не має Угоди про вільну торгівлю, тому наші товари підпадають під діючі антидемпінгові митні обмеження. Щоправда, як у ситуації з Мексикою, Штати ввели антидемпінгові санкції на експорт лише металургійної продукції . За версією асоціації Worldsteel, у світовому рейтингу найбільших виробників сталі за 2017 р. США займає четверте місце, а Україна —

s211-те, тому логічно, що американці завжди були зацікавлені в економічному захисті власного сталевого сектора. Ситуація з протекціонізмом стала жорсткішою після введення Дональдом Трампом 25%-го мита на сталь будь-якого походження (окрім кількох держав), що сталося на початку 2018 р.

Незважаючи на ці запобіжні заходи, у товарній структурі українського експорту до США саме на чорні метали припадає найбільша частка — майже 65%. І за останні кілька років вона постійно збільшувалася (див. “Структура експорту… товарів…”). Водночас з $586,9 млн, які надійшли в Україну від продажу чорних металів, левову частку — $536,7 млн — забезпечила продаж чавуну (за даними за січень — жовтень 2018 р.). Справа в тому, що товарний чавун не підлягає обкладенню митом при експорті до США, тому обсяги його експорту в натуральному вираженні щороку збільшуються. За 10 місяців минулого року експорт чавуну до США зріс на 43% і склав 1,5 млн т, тоді як 2014 р. був вдвічі меншим — 730 тис.т.

Що стосується виробів із чорних металів, то їхня частка в структурі товарного експорту посідає друге місце і складає 12%. Відповідно, з $111 млн, які Україна отримала від продажу виробів із чорних металів, $102,6 млн припадають на безшовні сталеві труби. За останній рік обсяг експорту до США безшовних сталевих труб у натуральному вираженні збільшився на 55% і склав 102,6 тис.т, тоді як 2014 р. дорівнював 78,2 тис.т.

Зазначимо, що з 2014 р. на українські сталеві труби діє експортне мито в розмірі 7,47%, однак тоді ж українська компанія “Інтерпайп” взяла на себе цінові зобов’язання при постачанні трубної продукції до Штатів. Цю угоду кілька разів продовжували, і, як зазначала свого часу Торговий представник України пані Микольська, “вона дозволила зберегти доступ для українських труб на ринок США без сплати антидемпінгового мита”.

Товарний “парадокс” на американському ринку також можна розгледіти на прикладі мінеральних добрив. Влітку минулого року США скасували антидемпінгове мито в розмірі 156,29% на постачання української аміачної селітри, яке діяло з 2001 р. і увесь цей час було загороджувальним. Однак це “відкриття ринку” не призвело до напливу української продукції — з України жодної тонни цього виду добрив не було експортовано до Штатів.

Основу експорту в сегменті харчів торік склали какао та продукти з нього. А саме українського шоколаду до США було експортовано на $15,3 млн, що майже втричі більше за показник попереднього року та вшестеро більше за показник 2014 р. Власне, торік американці прорвалися до трійки лідерів — споживачів українського шоколаду, тоді як 2017 р. посідали почесне 6-те місце.

s3

Впритул до шоколаду наближається соняшникова олія: 2018 р. виручка від її експорту склала $15,2 млн. Це на 26% більше, аніж показник 2017 р., та втричі більше за показник 2014 р.

Значна частка в експорті продуктів також припадає на натуральний мед, однак порівняно з показником 2017 р. експорт меду торік зменшився майже втричі й склав $9,1 млн, тоді як 2014 р. виручка від його продажу сягала $21,6 млн. До речі, США досі були одним з найкрупніших ринків збуту для українського меду: 2017 р. на цю країну припадало 20-23% загальноукраїнського експорту “солодкого” продукту, а за січень — жовтень минулого року цей показник зменшився до 13-15%. Відповідно, США спустилися з другого на третє місце в рейтингу найбільших споживачів українського меду.

Як зазначають експерти, США на початку минулого року сформували великі запаси меду, тому через його надлишок стали купувати менше і ціни на солодкий товар знизилися. Це — з одного боку, а з іншого — українські пасічники стримували продаж свого меду, очікуючи зростання закупівельних цін, а експортери не поспішали їх підвищувати, тому й змушені були зменшити відвантаження українського меду за кордон.

Це призвело до того, що українців у медовій ніші на ринку США потіснили Індія та В’єтнам, які торік різко наростили постачання свого дешевого продукту.

Не зайвим буде зазначити, що драйверами продажів 2018 р. стали українські голов­ні убори, яких до США було експортовано на $376 тис. (тоді як 2017 р. — лише на $32 тис.), вата — $13 тис. ($1 тис.), твори мистецтва — $40 тис. ($5 тис.), засоби наземного транспорту, окрім залізничного — $1,7 млн ($336 тис.) та літальні апарати — $19,5 млн ($1,6 млн). Що стосується останньої позиції, то, за даними Держстату, здебільшого йдеться про постачання американцям частин до літальних приладів — планерів, гелікоптерів, літаків та космічних апаратів. Хоча в інформаційному полі регулярно з’являється інформація від вітчизняних компаній щодо початку експорту українських дронів для агросектора США.

Послуги американцям

Стабільні темпи приросту експорту українських послуг до США спостерігаються з 2016 р. І якщо два роки тому вони були на рівні 8%, то минулого року зросли до 11%. Впродовж січня — вересня 2018 р. українці надали американцям послуг на $683,2 млн. Цікаво, що 2017 р. валютна виручка від експорту товарів та послуг була майже на одному рівні — $830-850 млн. Однак торік в експортні лідери вибилися товари.

s4Вже кілька років поспіль левову частку послуг українці надають американцям в сегменті IТ — 66%. За останню п’ятирічку дещо зменшилися частки таких послуг, як транспортні та ділові, а також таких, що пов’язані з фінансовою діяльністю. Проте збільшились частки послуг, що пов’язані з подорожами та технічним обслуговуванням.

На думку міністра закордонних справ України Павла Клімкіна, “надзвичайний потенціал для торгових відносин України та Штатів насамперед мають саме сфери послуг, інвестицій та високих технологій”.

Про посилення економічної взаємодії України та США (у торгівлі як товарами, так і послугами) вітчизняні чиновники та політики почали говорити влітку 2017 р. Експерти зазначали потепління торгових відносин Києва та Вашингтона після того, як “Центренерго” законтрактувала в американської компанії Xcoal Energy&Resources купівлю 700 тис.т антрациту.

Далі можна говорити про інтенсивніший рух у напрямку цієї взаємодії. За рік, восени 2018 р., вперше за останнє десятиліття до української столиці прибула офіційна торгова місія США. До її складу ввійшли представники 12 компаній з таких галузей, як сільське господарство, енергетика, інфраструктура та сектор IT, які мали на меті провести понад 60 зустрічей з українськими бізнесменами. Ба більше, на одній із зустрічей з учасниками торгової місії перший віце-прем’єр-міністр України Степан Кубів зазначив: “Україна почала процес приватизації за новим прогресивним законодавством, що створить виняткові інвестиційні можливості, зокрема і для американських компаній”.

Зважаючи на ці кроки, варто очікувати подальшого зростання експорту українських товарів та послуг на ринок США.

template 02