Канада без обмежень: Як змінилась торгівля з країною після угоди про ЗВТ

Економіка
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Це перша з трьох статей про Канаду, США та Мексику, якими ми опишемо експортний потенціал України в Північній Америці. Угода про вільну торгівлю значно підштовхнула експорт українських товарів. Такого “чарівного поштовху” не вистачає й послугам

Почнемо з того, що темпи приросту експорту українських товарів до Країни кленового листка торік були найбільшими порівняно з іншими її північноамериканськими сусідами і склали 73%. Так, за січень — жовтень минулого року до Канади було експортовано товарів на $63,9 млн, тоді як за увесь 2017 р. — на $50,4 млн. Однак ці показники ще далекі від рівня 2014 р. (див. “Експорт товарів…”).

В режимі вільної торгівлі

Варто нагадати, що 1 серпня 2017 р. набрала чинності Угода про вільну торгівлю між Україною та Канадою, яка фактично скасувала ввізні мита на 89% українського експорту. Інакше кажучи, відкрила вітчизняним бізнесменам можливості для експорту своїх товарів на ринок такого масштабу. І дійсно, якщо поглянути на статистику, то саме 2017 р. спостерігалися своє­рідні піки обсягів постачання товарів за останні п’ять років.

wq1

Ба більше, за словами Наталії Микольської, яка того часу була заступником міністра економічного розвитку та торгівлі — Торговим представником України, 2017 р. експорт до Канади поповнився 154 новими товарними позиціями. Серед них — легкові автомобілі спецпризначення, мідні бруси і профілі, турбореактивні двигуни. При цьому найбільший приріст показали несировинні товари: пристрої на рідких кристалах, звукове електрообладнання, обладнання для обробки гуми й пластмаси, апаратура з використанням рентгенівського випромінювання, друкарське обладнання. Щодо аграрної продукції, то це борошно, продукти з м’яса та риби, перероблені овочі. Тобто збільшився експорт товарів з високою доданою вартістю.

Як зазначив Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук, найбільше зростає експорт у нових нішевих сегментах: в деяких з них приріст становить 500-8000%. Це означає, що запов­нюються нові ніші, які раніше українці не займали. Йдеться про такі товари, як енергетичне обладнання, агротехніка. “Досвід показує, що зростання експорту відбувається спочатку завдяки заповненню нових ніш і лише потім переходить до розширення вже наявних секторів експорту”, — пояснив пан Ващук.

Також варто зазначити, що 2017 р. ознаменувався лавиноподібним зростанням українського експорту до Канади за такими товарними позиціями, як фармацевтична продукція (річний приріст — 468%), порох та вибухові речовини (550%), скло та вироби зі скла (570%), одяг (191%) та готові текстильні вироби (583%), засоби наземного транспорту, окрім залізничного (1537%), вироби з міді (2268%), природній шелак (6250%), інструменти та ножові вироби (18704%) і вата (20509%).

Тож за останню п’ятирічку товарна структура експорту значно змінилася. Торік переважав експорт чорних металів (31%), міді й виробів з неї (18%), дубильних екстрактів (11%), ядерних реакторів, котлів та машин (7%), а також засобів наземного транспорту, окрім залізничного (5%). Тоді як 2014 р. основна ставка робилася на мідь та вироби з неї (28%), паливо, нафту та продукти її перегонки (12%), ті же чорні метали (9%) та вироби з них (7%), дубильні екстракти (9%), ядерні реактори, котли та машини (6%), а також на добрива (4%). Як бачимо, за цей час “на нуль” зійшли експортні відвантаження добрив, а впритул до нуля наблизилися поставки залізничних локомотивів, палива та нафтопродуктів, молока та молокопродуктів, яєць та меду (див. “Структура експорту… товарів…”). Водночас суттєво збільшилась частка меблів, жирів та олій, продуктів переробки овочів, засобів наземного незалізничного транспорту, дубильних екстрактів та тих же чорних металів.

Великі очікування

Напередодні ратифікації Угоди про вільну торгівлю між Україною та Канадою експерти та чиновники пророкували, що найбільші переваги від скасування діючих мит отримають українські виробники одягу та взуття, овочів та фруктів, соняшникової олії, кондитерських виробів та шоколаду, алкогольних напоїв та пива, а також меблів.

wq2

Однак найефективніше спрацювали українські металурги: вони вдесятеро збільшили валютну виручку від експорту своєї продукції до цієї держави. Зокрема, впродовж січня — жовтня 2018 р. експорт українських чорних металів до Канади склав $19,9 млн, тоді як до Угоди про асоціацію, 2016 р., він був на рівні $1,9 млн. Щоправда $11,0 млн з цієї суми припадає на чавун, оскільки експорт металопрокату й досі обкладений антидемпінговими митами (див. “Чинні антидемпінгові заходи…”). На додачу експорт виробів з чорних металів (а це сталеві труби) зріс вдвічі — з менш ніж $1,0 млн 2016 р. до $2,0 млн за січень — жовтень минулого року.

За цей час експорт одягу та взуття залишився приблизно на тому ж рівні (близько $1,0 млн), а постачання меблів збільшилося у 8 разів (трохи більше $1,0 млн). У сегменті харчових продуктів експорт овочів, плодів, горіхів та продуктів переробки овочів збільшився в 5 разів і торік склав $2,5 млн. Натомість експорт українського какао та продуктів з нього зріс майже вдвічі (до $323 тис.), постачання алкогольних та безалкогольних напоїв залишилось на наявному рівні ($442 тис.), а експорт цукру та кондитерських виробів з нього взагалі скоротився більш ніж удвічі (до $151 тис.).

Українські бізнесмени продовжують відкривати й освоювати Канаду. Буквально у вересні минулого року індустріальна група “УПЕК”, підприємства якої у Харківській області виготовляють сільськогосподарську техніку під брендом “Лозівські машини”, заявила про підписання угоди з канадським дистриб’ютором щодо початку прямих постачань своєї техніки до Канади. “Я впевнений, що за першим відвантаженням на ринок Канади послідує стрімке збільшення обсягів та розширення географії продажів “Лозівських машин”, зокрема й з подальшим виходом на ринок США, — цитує прес-служба “УПЕК” віце-президента з маркетингу та продажу компанії Романа Гиршфельда. — Північноамериканський континент — один з найперспективніших світових ринків, і ми давно йшли до того, щоб стати його повноцінним гравцем”. Топ-менеджер “УПЕК” також повідомив, що канадське сільгоспвиробництво — одне з найпродуктивніших у світі, йому притаманні висока продуктивність праці та швидкі темпи зростання обсягів виробництва. Саме тому канадські аграрії зацікавлені в техніці із суттєвою часткою інтелектуальної складової. “Завдяки тому що канадські експортні мита на українську сільгосптехніку скасовані, а сам процес експорту значно спрощений, українські виробники такої техніки отримали значну конкурентну перевагу на цьому ринку”, — підкреслив пан Гиршфельд.

Серед “першовідкривачів” Канади є й текстильники. Виробник трикотажного одягу компанія RITO, яка щороку виготовляє близько 25 тис. одиниць одягу, знайшла партнера в Канаді після участі в Канадсько-Українському бізнес-форумі в липні 2016 р.

“Думка спробувати свої сили в Канаді виникла тому, що це одна з країн, де проживає найбільша українська діаспора, — зазначила Тетяна Абрамова, співзасновниця RITO. — Завжди простіше пробувати свої сили, коли є люди, які до тебе налаштовані позитивно й доб­розичливо”. Вона також зазначає, що робити бізнес в Канаді набагато легше, аніж в Україні, — в нас надто формалізоване і бюрократизоване бізнес-сере­довище.

wq3Влітку минулого року Зенон Потічний, президент Канадсько-Української торгової палати, розповідав, що українські постачальники кондитерської продукції спромоглися на виставках у Канаді знайти собі дистриб’юторів і вже готуються до постачання продукції за океан.

Також досить успішно зайшли в Канаду вітчизняні виробники меблів. “Деяким меб­левим компаніям вдалося налагодити збут і продати ті речі, що вони привезли спеціально для виставки”, — зауважив пан Потічний. Він також додав, що з канадського бізнес-сере­довища надійшло кілька запитів щодо візиту в Україну задля ознайомлення з виробничими потужностями меблевих підприємств, перш ніж укладати контракти. “Є велика зацікавленість в торгівлі між Канадою та Україною”, — резюмував Зенон Потічний.

І насамкінець. Просуваючи Україну на канадському ринку у 2017 р., тодішній Торговий представник пані Микольська розраховувала на те, що за наступні п’ять років український експорт товарів збільшиться удесятеро порівняно з показником 2016 р. ($28,9 млн). Щоправда, показник 2016 р. став своєрідним піковим мінімумом за увесь час зовнішньоекономічної діяльності України. Якщо темпи приросту експорту українських товарів до Канади зберігатимуться на нинішньому рівні, а це 70%, Україна може перевершити розрахунки пані Микольської. За такого сценарію 2021 р. експорт товарів до Канади складе $315 млн.

Зробіть послугу

Сфера надання послуг не охоплена Угодою про вільну торгівлю України з Канадою. Щоб виправити цю історичну несправедливість, офіційний Київ ініціює перегляд діючої Угоди з метою її розширення на сферу послуг і на сферу інвестицій. Як підкреслив Андрій Шевченко, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Канаді, канадців дуже цікавить все, що пов’язано з інформаційними технологіями. “Це сильний напрямок для України, — зауважив пан Шевченко. — Наразі великі канадські компанії передають серйозні замовлення українським “айтішникам”. Ідеться про тисячі українських спеціалістів, що задіяні в написанні програмного забезпечення для канадського бізнесу”. Як пояснив посол, розширена Угода має створити для цих працівників кращі умови.

У структурі експортованих українських послуг до Канади левова частка припадає саме на послуги в сфері ІТ — майже 66% 2018 р. (див. “Структура експорту…”). З великим відривом за ними йдуть транспортні послуги (18%), ділові (13%) та послуги, що пов’язані з подорожами (2,3%). За останню п’ятирічку різко зменшилася частка послуг з переробки матеріальних ресурсів (їхня частка 2014 р. складала 22%), а також послуги з ремонту та технічного обслуговування (4%).

Цікаво, що кілька років тому темпи приросту IT-послуг складали 10-15%, однак торік вони сповільнилися до 1%. Окрім того, ще два-три роки тому послуги з подорожей щороку “драйвили” на рівні 40%, послуги з будівництва — 50-70%, а фінансові послуги та послуги зі страхування “підстрибували” в 2,5 раза вище. Все це підприємницьке “шаленство” торік припинилося і темпи “попадали”. У гордій самотності лишилися лише транспортні послуги, що демонстрували 80%-вий приріст, та послуги, що пов’язані з подорожами, зі скромними темпами приросту в 14%.

Загалом експорт українських послуг до Канади за січень — вересень 2018 р. склав $62,3 млн, що дуже близько до “товарного” показника. Проте, на відміну від товарів, послуги показали 4%-ві темпи падіння порівняно з показником аналогічного періоду 2017 р. (див. “Експорт послуг…”).

template 02