Експорт України збільшився, але сальдо зовнішньоекономічної торгівлі залишається негативним

Економіка
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

 Якщо країна орієнтується на участь у міжнародній торгівлі, то частину національної продукції вона має виробляти спеціально для продажу за кордоном

 Її реалізація стає національним експортом. Товарний експорт має певну частку у ВВП кожної країни, в Україні вона перевищує 50%. Вагомий експорт сприяє зростанню ВВП, сукупного попиту, створенню робочих місць та стає джерелом припливу валюти до країни.

as1

Збільшення експорту як складової ВВП веде до підвищення підсумкового показника розвитку країни, а відтак, сприяє її економічному зростанню, активізує інвестиційний попит і зайнятість. Приблизно 1/5 доходів розвинених країн і 1/3 доходів країн, що розвиваються, безпосередньо залежать від експорту.Отримавши виручку, експортери можуть інвестувати її, розміщувати замовлення в суміжних галузях, сприяючи розвитку внутрішнього ринку. Приплив валюти, яку приносить країні експорт, дозволяє оплатити імпорт, розширити коло й асортимент споживання в країні.

Втримати баланс

Зовнішньоторговельний баланс країни — це співвідношення вартості товарів, вивезених країною, та вартості товарів, ввезених нею за певний період часу. Він включає фактично сплачені та проведені в кредит товарні угоди.

Якщо торговельний баланс має позитивне сальдо, це означає, що в грошовому еквіваленті товарів за кордон (експорт) було відправлено більше, ніж отримано з інших країн (імпорт). Якщо сальдо негативне, то ввезення товарів переважає. Власне, позитивний торговельний баланс говорить також про попит на товари тієї чи іншої країни на міжнародному ринку.

Показовими прикладами можуть слугувати такі країни, як Німеччина та Китай, чий позитивний зовнішньоторговельний баланс 2016 р. складав $300 млрд та $200 млрд відповідно. Це найбільші показники того року. Така ситуація характерна також для країн півночі Європи: Нідерландів, Данії, Швеції, а також Швейцарії.

У світовій практиці прий­нято вважати, що негативне сальдо — це погана тенденція, оскільки надмірний імпорт негативно впливає на вітчизняного виробника. Міжнародний валютний фонд у своїх рекомендаціях і в умовах надання кредитів вказує на необхідність вжиття заходів для досягнення країнами позитивного торговельного балансу. Водночас вже кілька років поспіль у США спостерігається негативний торговельний баланс: від’ємне сальдо досягає кількох десятків мільярдів доларів. При цьому умови життя в США були еталоном благополуччя для інших країн.

 Знову мінус

За підсумками січня — жовт­ня минулого року, порівняно з показниками аналогічного періоду 2017 р., експорт українських товарів та послуг збільшився на 10,3% і склав $38,8 млрд. Так, загалом український експорт зростає, і це не може не тішити, але разом з ним збільшується й імпорт. За згаданий період 2018 р. в Україну було ввезено товарів на $46,7 млрд, що на 17% більше за показник аналогічного періоду 2017 р. Сальдо зовнішньоекономічної торгівлі залишається негативним: українці купили на $7,9 млрд більше, ніж продали.

as2Нашим основним торговельним партнером з часткою у 43,3% загального обсягу залишається ЄС. Впродовж січня — жовтня минулого року до країн Європейського Союзу Україна експортувала товарів на $16,8 млрд, що на 16% більше, ніж за січень — жовтень 2017 р. Другими за значенням покупцями наших товарів є країни Азії: до них було експортовано продукції на $11,3 млрд, що становить 29,1% загального експорту. Найбільшу частку експорту України в першій половині 2018 р. забезпечила продукція металургійної та аграрної промисловостей. Найбільше її в нас купують Польща, Німеччина, Італія, Туреччина та Нідерланди.

Після кризових 2014-2016 рр. показники українського експорту поступово стабілізуються. Вітчизняні виробники виходять на нові ринки. Нашим експортерам ще важко конкурувати з європейськими чи азійськими товарами, але вони успішно вчаться долати труднощі. Тим більше що мають конкурентні переваги у вигляді низької ціни на власні товари завдяки нижчій вартості праці. За умов збереження стабільної політичної та соціальної ситуації в України є всі підстави вважати, що експорт зростатиме й надалі, а частка імпорту зменшуватиметься.

template 02