Нерозмінна монета

Економіка
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Користувачі та підприємці виводять Україну в лідери світового ринку криптовалют. Проте держава цей новостворений сегмент фінансової системи регулювати не поспішає

Ще кілька років тому українці з подивом спостерігали розквіт технології блокчейн та створеної на її основі криптовалюти Bitcoin. Проте слід пам’ятати, що Україна вже давно славиться своїм потенціалом у сфері IT. Тож не дивно, що за досить короткий час наша країна хоч і без особливого шуму, але вельми впевнено вибилася в лідери розвитку ринку криптовалют і технологій на базі блокчейн. За даними Офісу ефективного регулювання (BRDO), станом на 2018 р. у світі створено близько 1,8 тис. криптовалют. При цьому зазначається, що Україна входить до Топ-10 країн за кількістю користувачів криптовалют зі щоденним обсягом торгів “монетами” із використанням гривні на рівні $1,9 млн. Ба більше, за підрахунками фахівців, лише впродовж 2017-2018 рр. компанії з українським корінням створили 25 нових криптовалют. Обсяг залучених через ICO коштів перевищив $99 млн в еквіваленті.

Маємо своє

Наразі в Україні діє безліч віртуальних бірж з торгівлі “монетами” різного походження. При цьому, за експертними оцінками, річний обсяг майнінгу криптовалют в Україні перевищує $100 млн. Зауважимо, що активно розвиваються і власні, “національні” криптовалюти. Насамперед можна навести приклад української криптовалюти “карбованець” (KRB). Створена більше двох років тому, в березні 2016 р., ця криптовалюта підтримується вже вісьмома майданчиками, на яких її можна купити або продати. Серед них перша українська біржа криптовалют btc-trade.com.ua, а також такі майданчики, як cryptopia.co.nz, livecoin.net, buykarbo.com тощо.

Дана криптовалюта передусім орієнтована саме на Україну і котирується по відношенню до гривні. Проте слід відзначити появу інтересу до криптокарбованця з боку іноземних інвесторів. Показово, що розробникам довелося оновити офіційний сайт криптовалюти і представити його вісьмома мовами, в тому числі англійською, польською, іспанською, китайською, японською та корейською. Звідки такий інтерес? Напевно, секрет криється у якості самої розробки та застосованих технологіях.

Впродовж 2017-2018 рр. компанії з українським корінням створили 25 нових криптовалют

Зазначимо, що “карбованець” має обмежений випуск — граничний обсяг монет заявлений на рівні 10 млн KRB. При цьому в обігу перебувають вже понад 4,7 млн “монет”. До того ж KRB довів свою здатність швидко дорожчати. Протягом 2017 р. вартість “карбованця” збільшилася в 115 разів, випередивши за темпами зростання багато відоміших криптовалют. До речі, криптокарбованець створено на базі блокчейн-технології CryptoNote, що дозволяє “майнити” його за допомогою як CPU, так і GPU. При цьому експерти підкреслюють, що “майнити” цю “крипту” можна і не маючи у розпорядженні дорогого потужного та енерговитратного обчислювального обладнання. Як додаткова важлива перевага — використання технології ring signature. Це означає, що перекази KRB неможливо відстежити й пов’язати з конкретною особою. Таким чином, “карбованець” забезпечує повну анонімність та приватність. Суть технології полягає у тому, що всі транзакції підписуються групою таким чином, що неможливо достовірно визначити, хто саме з групи здійснив транзакцію.

Важливо і те, що “карбованець” не залишився виключно інструментом для заощаджень чи біржової торгівлі. Зараз цю криптовалюту готові приймати близько 30 українських магазинів і компаній з надання різноманітних послуг. Серед організацій, які вже приймають KRB, можна зустріти консалтингові та рекламні компанії, дизайнерські студії, готелі, компанії з виробництва меблів, інтернет-магазини тощо.

Проте, як і всі інші криптовалюти, KRB також має схильність не лише до стрімкого зростання, а й до обвалу ціни. Якщо у жовтні минулого року криптокарбованець взяв психологічний бар’єр спочатку в $1, а згодом і в $2 за 1 KRB, то станом на 19 червня поточного року на майданчику btc-trade.com.ua курс купівлі 1 KRB становив 11,34 грн. (близько $0,43).

Ідеї є, порядку нема

Якщо технологічно й інтелектуально Україна здатна швидко вийти в лідери у сфері застосування блокчейн-технологій, то з іншими аспектами, такими як розвиток інфраструктури, державне регулювання, досягнення порозуміння з правоохоронними органами тощо, ситуація складається не кращим чином. Тішить те, що у країні вже з’явилася чисельна спільнота ентузіастів, бізнесменів нової формації, готових просувати й розвивати нові технології, будувати нову цифрову економіку. Нещодавно у Києві навіть було створено Blockchain Hub — перший та поки єдиний в Україні спеціалізований хаб, що має допомогти у розвитку інноваційних проектів та ідей, що базуються на технології Blockchain та системі використання криптовалют.

За експертними оцінками, річний обсяг майнінгу криптовалют в Україні перевищує $100 млн

Як користувачі, так і чиновники погоджуються, що даний сегмент має бути законодавчо врегульований. Наразі про це заявляють як представники ринку, так і чиновники НБУ, народні депутати, представники Нацполіції тощо. “Виникла необхідність якомога швидше врегулювати на законодавчому рівні питання, пов’язані з використанням криптовалют, а також впровадженням необхідного оподаткування операцій із купівлі-продажу криптовалюти. Крім того, необхідно визначити відповідні правила функціонування українських криптовалютних бірж і пунктів обміну криптовалют”, — зазначає Сергій Демедюк, начальник Департаменту кіберполіції Національної поліції України. При цьому правоохоронці вважають, що у разі нездатності держави найближчим часом врегулювати статус криптовалюти, вона має офіційно заборонити її обіг. На початку року, беручи участь у засіданні Національного координаційного центру кібербезпеки, за введення державного регулювання й контролю на ринку криптовалюти висловився й секретар РНБОУ Олександр Турчинов. На його думку, якщо цей ринок, який вже де-факто існує, залишиться поза увагою держави, це викличе багато проблем та підвищить ризики для безпеки.

На думку фахівців BRDO, на першому етапі можна було б обмежитися офіційними роз’ясненнями регуляторів. Власне, йдеться про офіційне роз’яснення від Міністерства фінансів та Державної фіскальної служби щодо класифікації криптовалют як нематеріального активу та підтвердження цієї позиції НБУ, а також про офіційне підтвердження від Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, що майнінг не є ліцензованим видом діяльності. Це зняло б багато спірних питань.

Згодом можна було б продовжувати роботу на законодавчому рівні. До речі, нагадаємо, що певні ініціативи вже є. Поки предметну розмову можна вести навколо двох законопроектів, що знаходяться на розгляді Комітету ВР з питань фінансової політики та банківської діяльності: “Про обіг криптовалют в Україні” (#7183) та “Про стимулювання ринку криптовалют і їх похідних в Україні” (#7183-1). Очевидно, що зміни треба буде вносити й у багато інших законів. Серед іншого експерти вказують на необхідність внесення змін до Закону про запобігання відмиванню доходів (#1702 від 14.10.14 р.) задля введення в нього поняття “віртуальні валюти” і визначення у цій сфері суб’єктів первинного фінансового моніторингу. Також питання, безперечно, виникнуть й у сфері податкового законодавства. І у цьому аспекті багато залежатиме від того, як саме буде класифіковано криптовалюту — як майно, нематеріальний актив чи як грошовий сурогат.

Можливо, поспіх і не потрібен, адже Європа та США поки лише вивчають можливості регулювання такого явища, як криптовалюта. Досвіду бракує, і кожен шукає свою модель взаємодії з новим явищем цифрової економіки.

Допоки ж ринок криптовалют в Україні перебуває у “сірій” зоні. І фактично це робить користувачів криптовалют безправними, адже торговельні площадки й обмінні сервіси ніким не контролюються. Усі операції здійснюються виключно на власний ризик. Причому гроші можна втратити як за різкого падіння курсу обраної криптовалюти, так і за крадіжки “монет” з “електронного” гаманця, а таких випадків світовий досвід накопичив вже безліч. І ніхто за це відповідальності не понесе. Тішить те, що неврегульований правовий статус не влаштовує й організаторів торговельних площадок, що працюють з “криптою”. “Формування зрозумілих правил гри з боку регулятора — найбільша необхідність для бізнесу, це буде однозначним благом не лише для ринку криптовалют, а й для економіки загалом” — зауважує Михайло Чобанян, засновник криптовалютної біржі KUNA.


25 48 1Андрій Колодюк
Венчурний інвестор, голова Наглядової ради Української асоціації венчурного та приватного капіталу (UVCA):

— Загалом я прихильник саморегулювання, однак, з огляду на те що все більше країн змагаються за право стати “крипто гаванями”, вважаю, що Україні слід активізуватись у цьому напрямку. Дуже важливо створити Legal Framework — законодавчі рамки для існування і розвитку криптовалютного ринку, які влаштували б як бізнес, так і державу. Нам треба об’єднуватись.

В лютому цього року за моєю ініціативою з’явилася робоча група UA Blockchain Policy Group, яка об’єднала провідних гравців й експертів крипторинку, в тому числі інвесторів і членів блокчейн-комітету UVCA.

Вже понад чотири місяці група працює над створенням документа, в якому будуть визначені принципи функціонування і розвитку крипторинку України. 19 квітня відбулася публічна презентація чернетки Ukrainian Blockchain Policy Paper. Ми запросили до обговорення усіх бажаючих, а минулого місяця представили остаточний варіант документа.

На жаль, будь-який законопроект не зможе врегулювати всі аспекти ринку: майнінг, проведення ICO, діяльність бірж, використання блокчейн-технологій тощо. Саме тому важливо створити постійно діючий документ, який стане основою для діалогу між учасниками крипторинку і законодавчими інститутами з питань регулювання криптобізнесу.

Сподіваюсь, що запропонований нами, експертами криптоспільноти, Policy Paper стане саме такою основою для єдиної нормативно-правової бази, на яку в подальшому спиратимуться при розробці регулюючих документів. Як результат, Україна має створити конкурентоспроможні умови розвитку криптосектора економіки. І тоді, нарешті, наша країна з’явиться на економічній мапі світу